Reklama

Nowy numer: Niedziela 20/2025
Leon XIV

Kim jest nowy papież?

Temat numeru

Kim jest nowy papież?

Leon XIV jest 267. papieżem w historii Kościoła, pierwszym papieżem augustianinem i pierwszym, który wywodzi się z Ameryki Północnej.

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Z wami i dla was

Ks. Jarosław Grabowski

Słuchając papieża, mamy pewność, że pozostaniemy w pełnej jedności z Kościołem, na którego czele stoli wybrany właśnie Leon XIV, nasz papież.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

O. Michał Bortnik i Zespół Biura Prasowego Jasna Góra News

gorący temat
6-11

Kim jest nowy papież?

Margita Kotas

Leon XIV jest 267. papieżem w historii Kościoła, pierwszym papieżem augustianinem i pierwszym, który wywodzi się z Ameryki Północnej.

Amerykanin w Krakowie

O. Marek Donaj, augustianin

Ojciec Robert Francis Prevost, gdy był generałem Zakonu Augustianów, odwiedzał Polskę. Uczestniczył w tzw. kapitułach prowincjalnych. Dokonuje się wtedy wyborów i obecny jest wtedy przełożony generalny.

Pokora, takt, otwartość

Bp Krzysztof J. Nykiel

Poznałem papieża Leona XIV, kiedy objął urząd prefekta Dykasterii ds. Biskupów. Od pierwszych spotkań i rozmów, przy różnych okazjach, także podczas kursu dla nowo mianowanych biskupów, można było dostrzec jego pokorę, takt, kulturę osobistą, życzliwość i serdeczność.

Więcej słucha, niż mówi

S. Dorota Kowalewska, augustianka

Wybór o. Roberta Prevosta to w naszej zakonnej rodzinie wielka radość. Cieszymy się, płaczemy ze szczęścia. To dla nas wielkie wyróżnienie.

Papież o imieniu Leon

Rozmawiał Włodzimierz Rędzioch

Peruwiański trop

Krzysztof Tadej

Dziennikarze agencji informacyjnych poprosili mnie o sylwetki kilku osób, które mają największe szanse na to, by zostać papieżem. Zapytano mnie też, czy należy jeszcze wziąć pod uwagę jakieś inne nazwiska. Wymieniłem dwa – kard. Prevosta i kard. Dolana. Byli wyraźnie zdziwieni...

Pierwszy cud

Kard. Camillo Ruini

Papież Leon dokonał już pierwszego cudu: po okresie żałoby dziś w Kościele panuje zupełnie inna atmosfera niż jeszcze kilka dni temu.

Człowiek z Chicago papieżem

Marek Bober

Co za wspaniały dzień dla Chicago. Co za wyjątkowy dzień dla naszej silnej społeczności katolickiej! Prevost był kandydatem z nikłymi szansami na najważniejsze stanowisko w świecie katolickim. My, mieszkańcy Chicago, kochamy dobrych outsiderów. Nie chcielibyśmy, żeby było inaczej. Witamy i niech Bóg cię błogosławi, papieżu Leonie XIV” – tak do wyboru nowego papieża odniosła się w artykule redakcyjnym gazeta Chicago Tribune.

liturgia tygodnia
15-18

Przykazanie nowe daję wam

Słowa Ewangelii według św. Jana J 13, 31-33a. 34-35

Co znaczy, że Maryja jest łaski pełna?

Ks. Mariusz Frukacz

Od dziecka znamy i odmawiamy modlitwę Zdrowaś Maryjo, w której zawarte są słowa anioła Gabriela, którymi zwrócił się do Maryi w Nazarecie: „Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą” (Łk 1, 28).

Oto czynię wszystko nowe

Ks. Mariusz Woźniak

Ostatnia księga Nowego Testamentu – Apokalipsa św. Jana kojarzona jest z opisem końca czasów lub końca świata. To sprawia, że staje się ona dla nas tajemnicza, nawet przerażająca, a nagromadzone w niej symbole i wizje sprawiają wrażenie, iż niewiele możemy z jej treści zrozumieć.

I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już nie będzie

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

W liturgii mszalnej okresu wielkanocnego trwa lectio continua, czyli lektura ciągła, Dziejów Apostolskich. Wierni otrzymują szeroką panoramę początków Kościoła, który w ciągu kilku dziesięcioleci dotarł z jerozolimskiego wieczernika do Rzymu.

Papież pustelnik

Ireneusz Korpyś

Pragnął wieść pustelniczy żywot, ale Opatrzność Boża miała wobec niego inne plany – znalazł się w centrum kościelnych wydarzeń.

treści wiary
20-21

Wspomożycielka nasza

Anna Gąsior

Z krzyża Jezusa Maryja zostaje dana jako Matka dla wszystkich; staje się więc Tą, która jest blisko każdej ludzkiej potrzeby.

świadek wiary
22-23

Wszystko straciła, wszystko zyskała

Justyna Jarosińska

Nie miała wpływowych znajomości, nie wiodła łatwego życia, nie planowała zostać świętą. A mimo to do dziś miliony ludzi na całym świecie powierzają jej swoje największe troski. Święta Rita – patronka od spraw beznadziejnych. Kim była kobieta, która nawet po śmierci uczy, że nadzieja nigdy nie umiera?

śladami biblii
24-25

Ekumenizm w ziemi Jezusa

Ks. Krzysztof Piotr Kowalik

Spotkanie daje nadzieję na pojednanie. A początkiem tej drogi zawsze jest rozmowa, słuchanie. Jakże potrzeba jej dziś na ziemi Jezusa, gdzie korzenie swe mają wszystkie wielkie religie.

życie Kościoła
26-29

W górach z Wojtyłą

Monika M. Zając

Młodzi i teksty Wojtyły? Te filozoficzne, dotyczące zagadnień fenomenologicznych i antropologicznych? Brzmi niewiarygodnie. Czy to możliwe, żeby młodym z pokolenia „po-JP II” chciało się wyruszać w trudną wędrówkę, by zdobywać szczyty myśli i ducha z papieżem filozofem?

Katolik szuka drugiej połówki

Sara Zawistowska

Dla katolików, którzy szukają głębokiej i wartościowej relacji, obok tradycyjnych przestrzeni umożliwiających poznanie drugiej osoby, takich jak parafia, duszpasterstwo czy pielgrzymki, coraz częściej pojawiają się nowoczesne narzędzia, w tym dedykowane wierzącym portale randkowe.

sprawy rodzinne
30-31

Nie idealni, ale obecni

Małgorzata Dudzińska

Jak być przy dziecku w świecie, który nie zawsze jest bezpieczny?

Obserwator
32-33

Obserwator

punkt widzenia
34-35

W Rumunii wygrała demokracja

Artur Stelmasiak

Wiele wskazuje na to, że trwające wybory prezydenckie w Rumunii wygra George Simion, proamerykański lider partii konserwatywno-prawicowej. Jego zwycięstwo będzie kolejną porażką unijnego i rumuńskiego establishmentu politycznego.

moim zdaniem
36-37

Hasia z Częstochowy

Grzegorz Polak

Jej powołaniem była poezja. Poezja, która pozostanie jednym wielkim krzykiem o życie.

Targi Zdrowia i Wolności

Witold Gadowski

Ta największa w Polsce impreza promująca kulturę niezależną i patriotyczne wartości odbędzie się w dniach 17-18 maja w hali Cracovii, przy krakowskich Błoniach.

polecamy
38-39

Wstrząsające świadectwo

Ignacy Tarnobrzeski

Korzenie konfliktu

Ireneusz Korpyś

Zobaczyć świat biblijny

Ireneusz Korpyś

listy
42

Obowiązek czy powinność

Aleksandra

Chcą korespondować

niedziela z kulturą
44

Gra o przyszłość

W.D.

Europejskie trendy

J.K.

Animowany Holokaust

J.K.

Zimno po skandynawsku

W.D.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

Niedziela z kulturą
53-61

Rówieśnicy kanonu

Piotr Iwicki

Ponoć przekleństwem jest życzyć komuś, aby żył w ciekawych czasach. Rzecz w tym, że w sztuce kompletnie się to nie sprawdza. Można wręcz powiedzieć – tęsknię za ciekawymi czasami.

Czy Polacy lubią czytać?

Zuzanna Polańska

W dobie szybkiej informacji i popularności krótkich form książka musi walczyć o uwagę czytelnika. A jednak wciąż ma swoich zwolenników.

Program telewizyjny

historia
56-57

Ostatni żołnierz powstania

Bogdan Kędziora

Dla Rosjan był niewygodny, bo swoją postawą udowadniał, że powstanie styczniowe nie upadło.

świat pod lupą
58-59

Kosmos w głowie

Andrzej Tarwid

Waży niecałe 1,5 kg i jest najtłustszym organem w ludzkim ciele, którym zawiaduje w... zadziwiający sposób. Dlaczego wciąż tak mało wiemy o ludzkim mózgu, choć interesujemy się nim od starożytności?

podróżnik
60-61

Pod słońcem Sycylii

Margita Kotas

Czy makaron może być równie słynny jak opera, krwiożerczy Ibrahim naprawdę pożarł serce biskupa, a Karol Szymanowski przyczynił się do powodzi? Nawet jeśli nie znajdzie się odpowiedzi na te pytania, Taorminę odwiedzić trzeba.

dobre rady
62-63

Tylko operacja

Anna Wyszyńska

Operacja przepukliny pachwinowej jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych na świecie.

Urlop na rok z góry

Bożena Kwiecińska, prawnik

Pracodawca zobowiązuje nas do planowania na cały rok urlopu z góry. Czy to jest obowiązkowe i zgodne z prawem? Trudno mi określić, kiedy będę potrzebowała wolnego. Czy pracodawca słusznie twierdzi, że nie może dać urlopu wypoczynkowego kilku osobom z naszego działu w tym samym miesiącu?

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

do powiedzenia
64

Twoje jest królestwo

Mikołaj Wierzchlejski

Dokładnie tytułowe słowa, wzięte z liturgii Mszy św., brzmią: „Bo Twoje jest królestwo”. Poprzedza je wezwanie, modlitwa celebransa odmawiana bezpośrednio po Ojcze nasz.

Bliżej Życia z Wiarą
66-79

Kartka z kalendarza

Przez ciernie do gwiazd

Rozmawiał Maciej Mikołajczyk

Lucyna Kornobys swoim uporem i determinacją pokazuje, że mimo niepełnosprawności można sięgać po marzenia i dokonywać wielkich rzeczy.

Święta Rita ratuje małżeństwa

Wysłuchał: Ireneusz Korpyś

Nie wierzyłam, że uda mi się uratować moje małżeństwo. Robert coraz częściej znikał z domu. Właściwie przestaliśmy rozmawiać. Wiedziałam, że coś strasznego wisi w powietrzu... – wyznaje pani Monika.

Co powoduje demencję?

E.B.

W starzejącym się społeczeństwie staje się coraz powszechniejsza. Czy da się przed nią obronić?

Skutecznie zapobiega chorobom

Ojciec Henryk

Kurdybanek jest cudownym ziołem, wzmacniającym system odpornościowy. Skutecznie chroni przed nękającymi nas wirusami.

Lubczyk

To roślina hodowana już w ogrodach starożytnej Grecji i Rzymu jako aromatyczna przyprawa.

Sałatki wielowarstwowe

Nie tylko wyśmienicie smakują, ale też wspaniale wyglądają.

Bliżej lata

Coraz cieplejsze dni sprawiają, że z niecierpliwością wypatrujemy lata. W Dniu Parków Wodnych zapraszamy na wyprawę szlakiem najatrakcyjniejszych aquaparków na świecie.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, jak…

I.C.

... nazywają się wiosenne dni modlitw o urodzaje i za głodujących?

Drzemie w nich uśpiona moc

Beata Pieczykura

Mogą poderwać się do lotu po lepszą przyszłość i wznieść się ponad ograniczenia i ból niepełnosprawności, a nawet je pokonać. Na taką szansę czekają mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Łopiennie. Co dla nich powstaje?

Modlą się za Polskę

Szymon Burek

Przez regularną modlitwę i spotkania staramy się także rozwijać duchową i patriotyczną więź z naszą ojczyzną – podkreśla Albert Szałda.

Siostra Celestyna inspiruje

Maria Mółka

W Łącku rozwija się kult bł. Celestyny Faron. Zakonnica związana była z tą częścią Sądecczyzny.

Zdania nie zmienił

Maria Galińska

Parafia w Lisowicach przybliża współczesnym postać kleryka Alfonsa Mańki – jedynego sługi Bożego w diecezji gliwickiej.

Mała cząstka, wielka moc

Oprac. za: diecezjaelk.pl

Niech relikwie św. Siostry Faustyny przypominają nam, że mamy się stawać misjonarzami Bożego Miłosierdzia – powiedział bp Jerzy Mazur.

Wyjątkowa katecheza

Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Płockiej

Spotkanie było okazją nie tylko do zdobycia nowej wiedzy i umiejętności, ale także do wymiany doświadczeń i nawiązania cennych kontaktów.

Niedziela przemyska

Orędowniczka Polskiego Narodu

Łukasz Sztolf

Polska to jedyne państwo, które rodzi się z Chrztu. Nigdy nie pozwalaliśmy zniewolić się, a w chwilach trudnych uciekaliśmy się do Bogarodzicy – mówił bp Krzysztof Chudzio w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu, w uroczystość NMP Królowej Polski.

Pokonać bariery

Ks. Paweł Konieczny

Udział w spartakiadzie umożliwia osobom z niepełnosprawnościami przeżywanie sukcesów, co w wielu przypadkach może działać motywująco również poza obszarem sportu.

Grupa czuwania

Łukasz Sztolf

W roku jubileuszowym organizowanych jest wiele pielgrzymek poszczególnych duszpasterstw. Jedną z nich jest doroczna pielgrzymka strażaków do sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej, która gromadzi przedstawicieli tej formacji mundurowej.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Diakon – sługa Jezusa

Al. Patryk Kruk

W sobotę, 3 maja w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w zamojskiej katedrze trzech alumnów V roku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej przyjęło święcenia diakonatu. Eucharystii przewodniczył bp Mariusz Leszczyński.

Niezwykły gość

Ks. Krzysztof Hawro

Ostatni dzień kwietnia był wyjątkowy dla czcicieli św. Szarbela, którzy czerpią inspirację z życia i posługi tego świętego, tworząc także Rodzinę Świętego Szarbela.

Ogród św. Józefa

Ks. Witold Mikulski

Myśl o utworzeniu ogrodu przy kościele parafialnym w Dubie zrodziła się w 2024 r. aby jeszcze bardziej przybliżyć osobę tak potężnego orędownika u Boga, a także na uproszenie Jego wstawiennictwa i pomocy w trudnym dziele ratowania kościoła parafialnego.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Człowiek niesamowitej odwagi

Kamil Krasowski

W Gorzowie, w 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej, upamiętniono ks. Józefa Czaprana – kapłana naszej diecezji, który w czasie wojny ocalił żydowską rodzinę, umożliwiając jej ucieczkę z okupowanego Lwowa.

Areopag współczesnego świata

Ks. Rafał Witkowski rozmawia z Ks. dr Zbigniewem Kucharskim

– Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeśli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi! – wzywał nas, Polaków, przed 26 laty św. Jan Paweł II.

Szczególny moment

Kamil Krasowski rozmawia z Al. Łukaszem Kozakiewiczem

Istota diakonatu to charyzmat służebny w Kościele ze szczególnym akcentem położonym na głoszenie słowa Bożego, ścisłą współpracę z biskupem i prezbiterami oraz troską o potrzebujących – mówi Łukasz Kozakiewicz, alumn Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu.

Reklama

Najpopularniejsze

Najnowszy sondaż: druga tura dla Karola Nawrockiego

Wiadomości

Najnowszy sondaż: druga tura dla Karola Nawrockiego

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Kuria Metropolitalna w Lublinie reaguje na artykuł

Kościół

Kuria Metropolitalna w Lublinie reaguje na artykuł "GW"...

Nowy papież ma serce maryjne

Leon XIV

Nowy papież ma serce maryjne

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Jeden z kardynałów na konklawe

W wolnej chwili

Jeden z kardynałów na konklawe "poratował" przyszłego...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką