Reklama

Niedziela Lubelska

Uniwersytet dla każdego

Młodzi studenci podczas pierwszych zajęć

Roman Czyrka

Młodzi studenci podczas pierwszych zajęć

Uniwersytet Otwarty Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II umożliwia wszystkim - bez względu na wiek czy wykształcenie, zdobywanie i pogłębianie wiedzy na akademickim poziomie. - Na naukę nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno - przekonuje Anna Tarnowska-Waszak, dyrektor tej wyjątkowej inicjatywy środowiska akademickiego KUL, skierowanej do mieszkańców Lublina i regionu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uniwersytet już rozpoczął swoją działalność, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by dołączyć do grona słuchaczy. Zarówno uczniowie wszystkich typów szkół, jak i osoby dorosłe w bogatym programie zajęć z pewnością znajdą coś dla siebie. - W piątki zapraszamy grupy szkolne na specjalnie im dedykowane zajęcia, które są zróżnicowane nie tylko tematycznie, ale także pod względem wieku adresatów. W soboty czekamy na dzieci i młodzież gimnazjalną wraz z opiekunami. Dla naszych wyjątkowych gości przygotowaliśmy trzy równoległe przestrzenie uniwersyteckie: dla dzieci w wieku od 6 do 11 lat, dla młodzieży od 12. do 15. roku życia oraz dla dorosłych. Dodatkową ofertę stanowią kursy weekendowe - zaprasza A. Tarnowska-Waszak. Jak podkreśla, „poznawanie świata, zdobywanie wiedzy i poszukiwanie prawdy to dążenia, które towarzyszą człowiekowi przez całe życie”, dlatego zadaniem nowego uniwersytetu jest „dostarczanie wiedzy i rozwijanie naukowych pragnień na najwyższym poziomie”. Dodatkowym atutem są niskie opłaty oraz liczne rabaty, skierowane m.in. do rodzin wielodzietnych.

Powołując Uniwersytet Otwarty KUL, były rektor ks. prof. Stanisław Wilk miał nadzieję, iż dzięki tej inicjatywie wiele osób odkryje swoje talenty i zainteresowania, będzie też mogło rozwinąć swoje pasje oraz zdobyć, bądź poszerzyć kwalifikacje zawodowe. - Uniwersytet Otwarty KUL to uniwersytet otwarty przede wszystkim na wartości duchowe, człowieka, dialog międzypokoleniowy i bogactwo kultur. To uniwersytet, który idąc z duchem czasu zachowuje tradycyjne wartości i pielęgnuje katolicką tożsamość - napisał ks. Wilk w specjalnym liście. Nowe władze KUL, z rektorem ks. prof. Antonim Dębińskim oraz odpowiedzialną za projekt Anną Tarnowską-Waszak mają nadzieję, że wśród mieszkańców Lubelszczyzny znajdzie się wiele osób, które „znajdą w sobie odwagę do twórczego pomnażania talentów i życiowych pasji”.

Pierwsze zajęcia dla grup szkolnych odbyły się już 5 października. - Młodzi studenci wystawili prowadzącym najwyższe oceny - cieszy się pani dyrektor. - Wykładowcy z pewnością dołożą starań, by kolejne spotkania, których w semestrze zimowym zaplanowano jeszcze pięć, przebiegały równie interesująco - zapewnia. Atrakcyjnie zapowiadają się także zajęcia sobotnie, skierowane do całych rodzin. 27 października, podczas pierwszych tego typu zajęć, najmłodsi uczestniczyli m.in. w treningu efektywnej nauki. Z kolei ich opiekunowie mogli spędzić czas na spotkaniu z s. Małgorzatą Chmielewską. Przełożona Wspólnoty Chleb Życia dzieliła się refleksjami nt. roli miłości i ciepła w kształtowaniu społecznego i duchowego rozwoju dziecka. - Zajęcia dla dzieci i dorosłych przebiegają równolegle, to nowość w edukacyjnej ofercie Lublina - podkreśla A. Tarnowska-Waszak. - Dzięki tak zróżnicowanej ofercie przed naszymi słuchaczami otwiera się całe bogactwo możliwości. Oto przykład: gdy dzieci biorą udział w sobotnich zajęciach, dorośli mogą słuchać dedykowanych im wykładów albo uczęszczać na jeden z semestralnych kursów kulturowo-językowych, które odbywają się w tym samym czasie, jak chociażby kurs dotyczący Chin czy współczesnej Grecji - wyjaśnia. Na sobotnich wykładach, dostępnych także dla studentów indywidualnych, poruszane będą takie tematy, jak: „Sekty i nowe ruchy religijne - alternatywa dla religii czy forma zniewolenia człowieka?” (prof. dr hab. Robert Ptaszek), „Teologia ikony” (prof. dr hab. Karol Klauza), „Teologia ciała w ujęciu Jana Pawła II” (ks. prof. dr hab. Krzysztof Guzowski), „Jak mądrze planować i organizować finanse osobiste?” (dr Adam Zadroga). Integracji międzypokoleniowej i rodzinnej sprzyjać będą planowane przedsięwzięcia o charakterze kulturalno-społecznym, np. koncerty i spotkania. - Naszym studentem może zostać każdy bez konieczności zdawania egzaminów wstępnych i legitymowania się odpowiednim wykształceniem. Warto spróbować! - zachęca A. Tarnowska-Waszak.

Aktualna oferta Uniwersytetu Otwartego dostępna jest na www.open.kul.pl.
Informacji udziela także sekretariat (Al. Racławickie 14, 20-950 Lublin, tel. 81-445-42-90, czynny w godz. 10.00-15.00 w gmachu głównym KUL, pokój 109A).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lublin: Dziś rozpoczyna się Kongres Kultury Chrześcijańskiej

materiały prasowe

Naukowcy, ludzie kultury i przedstawiciele Kościoła z Polski i zagranicy będą uczestnikami VI Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, którego obrady rozpoczną się w czwartek, 15 października na KUL. Hasłem tegorocznego kongresu są „Przestrzenie dialogu. Chrześcijańskie inspiracje dla kultury spotkania”. Obrady potrwają do niedzieli 17 października.

Więcej ...

Bydgoszcz: konkurs „W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości”

2024-05-16 21:06

Akcja Katolicka

„W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości” - to tytuł konkursu, jaki zorganizowała Akcja Katolicka Diecezji Bydgoskiej. Wydarzeniu patronowali - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty oraz Centrum Edukacyjno-Formacyjne, gdzie odbył się jego finał.

Więcej ...

Reforma podstaw programowych. Czy rośnie nam szparagowe pokolenie?

2024-05-17 07:23
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Czy w konsekwencji wyrośnie nam "szparagowe pokolenie" nie znające nawet Szekspira? 13 maja br. zakończył się termin konsultacji publicznych.<

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...