Reklama

Kościół

Hiszpania: w ub.roku rekordowa liczba osób przemierzyła szlak pielgrzymi do Santiago de Compostela

Karol Porwich/Niedziela

W 2023 roku historyczny szlak pielgrzymkowy - Camino de Santiago pokonało 446035 osób, co jest liczbą rekordową w dziejach tego sanktuarium w północno-zachodniej Hiszpanii. Dane te ujawniło 4 stycznia Biuro Przyjmpowania Pielgrzymów katdery w Santiago de Compostela na podstawie potwierdzonych świadectw przemierzenia całej trasy. W rzeczywistości więc liczba ta może być większa, gdyż część pątników nie zgłosiła swego udziału.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Hiszpanii pochodziło 197185 przybyszów, głównie z Andaluzji na południu kraju - 46245, następnie z Madrytu i okolic - 33559 i Wspólnoty Walencji - 23666. Z zagranicy najwięcej było Amerykanów - 32063, potem Włochów - 28645 i Niemców - 24342 osób, a w pierwszej dziesiątce liczby pielgrzymów zagranicznych znaleźli się jeszcze obywatele Portugalii, Francji, Wielkiej Brytanii, Meksyku, Korei Południowej i Irlandii. Kolejne miejsca zajęli Australijczycy, Kanadyjczycy, Brazylijczycy, Holendrzy i Polacy (15. pozycja), których - według Biura Przyjęcia - przybyło tam 1358.

Prawie połowa pielgrzymów - 219785 - dotarła na miejsce, idąc głównym Szlakiem, zwanym Francuskim, 88717 osób przemierzyło Szlak Portugalski i 52746 - Szlak Portugalski z Wybrzeża. Łącznie do Santiago pątnicy przybyli 17 Szlakami. Zdecydowana większość pątników - 404175 pokonała swoje trasy pieszo, ale 22881 przybyło do Grobu św. Jakuba na rowerach, 606 - konno, 276 łodziami i 198 na wózkach inwalidzkich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z punktu widzenia wieku pątników 177529 osób miało od 46 do 65 lat a nieco mniej - 171739 - od 18 do 45 lat, 36460 osób było poniżej 18. roku życia. Wśród pielgrzymów przeważaly kobiety - 230333.

Reklama

Należy jeszcze zauważyć, że chociaż Camino de Santiago jest tradycyjną pielgrzymką katolicką, to 98435 (22,69 proc.) jej uczestników wyruszyło na nią z pobudek niereligijnych.

Szlak pielgrzymkowy do grobu św. Jakuba Starszego Apostoła w Santiago de Compostela istnieje już ponad tysiąc lat a drogi do niego prowadzą z różnych miejsc, głównie w Portugalii i we Francji, ale też np. z Polski. Oficjalnie uznanych jest 9 t szlaków (caminos): Francuski, Północny, Pierwotna (Primitivo), Angielski, Finisterre-Muxia, Portugalski z Wnętrza, Portugalska z Wybrzeża, Vía de la Plata lub Szlak Mozarabski i Szlak Zimowy. Jak przypomina katedra w tym mieście w hiszpańskiej Galisji, "jest to jedna z najstarszych i najważniejszych dróg pątniczych w chrześcijaństwie". W 1987 Rada Europy ogłosiła ją pierwszą Trasą Kulturalną naszego kontynentu.

Podziel się:

Oceń:

+3 -1
2024-01-05 12:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Życie jest drogą

Na naszej drodze spotykałyśmy
innych pielgrzymów.
Na zdjęciu: Roberto Gasparini
z Turynu, który idzie do
Santiago. W tych dniach do
Fatimy szło 4 innych Włochów,
4 Brazylijczyków i my dwie

Archiwum autorki

Na naszej drodze spotykałyśmy innych pielgrzymów. Na zdjęciu: Roberto Gasparini z Turynu, który idzie do Santiago. W tych dniach do Fatimy szło 4 innych Włochów, 4 Brazylijczyków i my dwie

Okazało się, że z Lizbony do Fatimy prowadzi 150 km szlak (oznakowany niebieskimi strzałkami) tzw. Caminho do Tejo, który pokrywa się też ze szlakiem św. Jakuba do Santiago de Compostela.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...