Reklama

W diecezjach

Zakopane: Poświęcenie krzyża pod Gubałówką

Gubałówka

wikipedia/autror: Kapitel na licencji Creative Commons

Gubałówka

– Ten krzyż będzie mówił wszystkim zdążającym na szczyt o miłości Chrystusa do nas. Będzie mówił, kim jest człowiek w oczach Bożych. Będzie wzywał do tego, abyśmy stawali się rzeczywiście dobrymi, Bożymi dziećmi, które z ufnością za Chrystusem zdążają i każdego dnia odczuwają błogosławioną obecność Matki Najświętszej – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie poświęcenia krzyża pod Gubałówką w Zakopanem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Proboszcz parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem ks. Bogusław Filipiak przypomniał na początku uroczystości, że cztery lata temu, po burzy w Tatrach, rozgorzała dyskusja na temat obecności krzyża na Giewoncie. 14 września 2019 r. na Dolnej Równi Krupowej odprawiono Eucharystię wynagradzającą za znieważanie Chrystusowego krzyża. Przypomniano wówczas wezwanie Jana Pawła II do obrony krzyża wypowiedziane pod Wielką Krokwią w 1997 r.

Kapłan zauważył, że krzyż został nietypowo usytuowany nie na szczycie, ale u podnóża Gubałówki, ale dzięki temu będą go widzieli wszyscy zmierzający na szczyt, a także każdy wjeżdżający do miasta od strony ronda. Podkreślił, że ten krzyż jest potwierdzeniem zobowiązania Górali sprzed 26 lat złożonego Ojcu Świętemu, że będą wierni krzyżowi i Ewangelii, a wiarę tę przekażą kolejnym pokoleniom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że dzisiaj inaczej patrzymy na krzyż niż dwa tysiące lat temu, gdy umierającemu Jezusowi towarzyszyli Maryja, niewiasty i św. Jan. Dziś krzyż nie napełnia nas bólem i nie przeraża nas okrucieństwem, ale jest dla nas znakiem zwycięstwa, ponieważ Chrystus trzeciego dnia zmartwychwstał, a potem zasiadł po prawicy Ojca jako Pan dziejów świata i człowieczej historii.

– Krzyż jest znakiem, który mówi o miłości. (…) Krzyż mówi także o tym, kim my jesteśmy – Bożymi dziećmi – zaznaczył metropolita krakowski.

Arcybiskup zauważył, że Zakopane leży między Giewontem a Gubałówką. Krzyż usytuowany pod tą ostatnią, będzie widoczny z różnych stron miasta. A przede wszystkim dla turystów, którzy pieszo bądź kolejką dostają się na szczyt. – Będzie im mówił o miłości Chrystusa do nas. Będzie mówił, kim jest człowiek w oczach Bożych. Będzie ten krzyż wzywał do tego, abyśmy stawali się rzeczywiście dobrymi, Bożymi dziećmi, które z ufnością za Chrystusem zdążają i każdego dnia odczuwają błogosławioną obecność Matki Najświętszej – mówił metropolita dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do postawienia tego krzyża w Zakopanem. Przypomniał, że w ubiegłym roku towarzyszył on uroczystościom pod Wielką Krokwią, w czasie których upamiętniono tzw. Hołd Górali złożony Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

Reklama

Józef Zborowski, budowniczy krzyża, zachęcił do wypełniania testamentu pozostawionego przez Jana Pawła II i zaapelował do dzieci i młodzieży, aby zapamiętały ten testament: „Brońcie krzyża, bo pod krzyżem, pod tym krzyżem, pod tym znakiem Polska będzie Polską, a Polak Polakiem”. Poinformował, że w środę, gdy krzyż był ustawiany, sąd wydał wyrok o otwarciu szlaku na Gubałówkę. – Mamy pierwsze zwycięstwo krzyża. Chrystus jest z nami – mówił Józef Zborowski.

Po błogosławieństwie krzyża odmówiono pod nim dziesiątkę różańca rozważając tajemnicę ukrzyżowania Jezusa.

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2023-09-15 16:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jeśli masz prawdziwego przyjaciela, to jesteś szczęściarzem

Msza św. na Kępie Winogradzkiej.

Monika Jaworska

Msza św. na Kępie Winogradzkiej.

W tym roku mija 25 lat od czasu, kiedy na Kępie Winogradzkiej postawiono krzyż – wotum dziękczynne za peregrynację Obrazu Jasnogórskiego do parafii w Pierśćcu w 1998 r.

Więcej ...

Anioł z Auschwitz

Stanisława Leszczyńska

Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi

Stanisława Leszczyńska

Są postacie, które nigdy nie nazwałyby samych siebie bohaterami, a jednak o ich czynach z podziwem opowiadają kolejne pokolenia. Taka właśnie była Stanisława Leszczyńska – „Mateczka”, położna z Auschwitz.

Więcej ...

Normy dotyczące uzyskania odpustu zupełnego w czasie Jubileuszu 2025

2024-05-13 13:08

Graziako

Normy dotyczące uzyskania odpustu zupełnego w czasie zwyczajnego Jubileuszu roku 2025, ogłoszonego przez papieża Franciszka, opublikowała dziś Penitencjaria Apostolska.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj