Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Przybylski do chorych: Jezus uczy nas patrzenia na cierpienie

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Ten, na którego Jezus patrzy, to człowiek, który najbardziej cierpi i przeżywa największe ubóstwo. I uczy nas takiego patrzenia w Kościele – mówił w homilii bp Andrzej Przybylski. 15 września biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. w kościele św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Częstochowie w ramach dekanalnej i regionalnej pielgrzymki chorych archidiecezji częstochowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. koncelebrowali kapelani szpitalni, duszpasterze chorych i cierpiących, na czele z ks. Ryszardem Umańskim, proboszczem parafii św. Wojciecha.

Zobacz zdjęcia: Dekanalna pielgrzymka chorych

W homilii bp Przybylski wskazał na cierpienie Jezusa. – Ten, który jest dla uczniów przykładem mocnego, silnego Nauczyciela, w którym złożyli wszystkie swoje nadzieje, mówi im, że będzie bardzo cierpiał. Pamiętamy, że nie mógł się z tym pogodzić św. Piotr i został upomniany przez Jezusa, że nie myśli po Bożemu, ale tylko po ludzku – powiedział bp Przybylski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Człowiek naprawdę głęboko wierzący patrzy na świat nie tylko po ludzku, ale zaczyna patrzeć po Bożemu. Cierpienie, ograniczenia naszego życia bardzo bolą. Po ludzku czasem musimy sobie powiedzieć, że nie jest łatwo. Wiemy, że jest bardzo trudno i nie zakłamujemy tego obrazu ludzkiego cierpienia. Boli, gdy człowiek musi ciągle prosić o pomoc, udawać się do lekarzy, przebijać się przez różne systemy i procedury służby zdrowia, i jak w końcu zostaje czasem z tym wszystkim sam – kontynuował biskup.

– Pan Jezus wcale nie zakłamuje tej ludzkiej rzeczywistości, ale chce nas zapytać: Jeśli we Mnie wierzycie, to czy tylko po ludzku chcecie to ogarniać? Czy tylko po ludzku chcecie patrzeć na swoje cierpienie? Modlę się o uzdrowienie i siły dla każdego i każdej z was, ale przede wszystkim modlę się o takie wewnętrzne uzdrowienie, wewnętrzne patrzenie na to, co nas spotyka – podkreślił bp Przybylski.

Wskazał również na ewangeliczne słowo „ujrzał”. – Kiedy Jezus umierał na krzyżu, to spojrzał z tego krzyża. Pan Jezus sam bardzo cierpi, ma za sobą okropne upokorzenia, biczowanie, rany, ukoronowanie cierniem, upadki na drodze krzyżowej, jest wycieńczony, wisi na krzyżu i Jego ciało całe jest jednym wielkim bólem, za chwilę będzie umierał, i można powiedzieć, że w takiej sytuacji trudno jest zobaczyć cierpiącego, gdy samemu się cierpi, a jednak Jezus chce nam coś pokazać – zaznaczył biskup.

Reklama

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej podkreślił, że „w takiej sytuacji Jezus szczególną uwagę zwraca na najbardziej cierpiących”. – Wydaje się, że tam, pod krzyżem, najbardziej cierpiącą osobą jest Jego Matka. Jezus to wie. Jezus chce w Maryi zobaczyć każdego człowieka, który cierpi, któremu jest bardzo trudno. Jezus z krzyża mówi, że choć sam cierpi i dokonuje najważniejszej misji, to nie spuszcza ze swojego oka, z pola widzenia, ludzi najbardziej cierpiących – wskazał biskup.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Jezus również wie, że kiedy za chwilę umrze, to zostawi Maryję w skrajnym niebezpieczeństwie, bo w czasach Pana Jezusa samotne kobiety bez męża i syna były na marginesie życia społecznego. Umierający Jezus z krzyża ujrzał swoją Matkę i od razu zareagował. I powiedział do ucznia, żeby zaopiekował się Jego Matką. Tak wciąż Jezus mówi do swojego Kościoła i tak mówi do każdego, kto się ośmiela nazywać Jego uczniem, do każdego, kto chodzi do kościoła i jest chrześcijaninem. Tak Jezus mówi do każdego z nas – podkreślił.

– Jezus mówi, że jeśli cierpisz, to nie skupiaj się tylko na swoim cierpieniu. Jako człowiek cierpiący też możesz zatroszczyć się o innych swoim cierpieniem, radą, doświadczeniem, modlitwą. Ofiaruj swoje cierpienie za Kościół – kontynuował bp Przybylski.

– Gdy patrzymy na życie po Bożemu, to rozumiemy, że być może Bóg czasem potrzebuje naszych krzyży. Dzisiaj waszego cierpienia potrzebują rodziny, które nie potrafią kochać, rozpadają się. Pewnie waszej troski i cierpienia potrzebują ludzie młodzi. Bardzo potrzebujemy waszej modlitwy i cierpienia my, kapłani. Ofiarujcie swoje cierpienia w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych, żeby w Kościele nie zabrakło tych, którzy będą głosić Ewangelię – prosił biskup.

Wyraził również wdzięczność za kapłanów i ludzi świeckich, którzy widzą ludzi chorych i ciepiących i służą im.

Reklama

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Na zakończenie liturgii bp Przybylski udzielił błogosławieństwa lurdzkiego.

Tradycyjnie we wrześniu w archidiecezji częstochowskiej odbywają się dekanalne i regionalne pielgrzymki chorych i starszych wiekiem. W tym roku pielgrzymkom w dniach 15-27 września przewodniczą częstochowscy biskupi: abp Wacław Depo, bp Andrzej Przybylski i bp senior Antoni Długosz.

W tym roku chorzy i starsi wiekiem wraz ze swoimi duszpasterzami pielgrzymują do sanktuariów i świątyń wyznaczonych w poszczególnych regionach archidiecezji częstochowskiej. Pielgrzymki odbywają się do: archikatedry Świętej Rodziny w Częstochowie, kościoła św. Wojciecha BM w Częstochowie, bazyliki Wniebowzięcia NMP w Gidlach, kościoła Nawiedzenia NMP w Rozprzy,  Archidiecezjalnego Sanktuarium Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce, sanktuarium NMP Pocieszenia w Wieluniu i sanktuarium NMP w Żarkach-Leśniowie.

Początki pielgrzymek chorych w archidiecezji częstochowskiej sięgają 1993 r. Ich inicjatorem był abp Stanisław Nowak, pierwszy metropolita częstochowski.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2023-09-15 14:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kościół nieśmiertelnie poważny

Niedziela Ogólnopolska 26/2019, str. 26

seanbjack / photo on flickr

Wielkim narzędziem duszpasterstwa i ewangelizacji była, jest i będzie radość!

Więcej ...

Hiobowe wieści dla katechetów

2024-05-14 08:36
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Nie mogli być wychowawcami, ale będą musieli uczyć w klasach mających nawet po 30 uczniów z różnych roczników. MEN przygotowuje nowe "elastyczne" zasady organizowania lekcji religii w szkołach i placówkach oświatowych.

Więcej ...

Diecezja rzeszowska po aresztowaniu księdza: współpracujemy z organami państwa i chcemy wspierać poszkodowanych

2024-05-15 10:26

Red.

„Władze kościelne deklarują pełną współpracę z organami państwa w celu wyjaśnienia wszystkich spraw związanych z zarzutami postawionymi duchownemu” - czytamy w komunikacie kurii diecezji rzeszowskiej po aresztowaniu wikarego w Święcanach.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie