Reklama

Wiadomości

Kraków: zmarł prof. Marian Śnieżyński – mistrz pedagogii dialogu

Karol Porwich/Niedziela

Prof. Marian Śnieżyński, wybitny pedagog i nauczyciel akademicki, zmarł 10 sierpnia w wieku 84 lat. W swojej twórczości naukowej i dydaktycznej podkreślał znaczenie edukacji opartej na dialogu jako drogi rozwoju człowieka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Profesor Marian Emil Śnieżyński urodził się 8 stycznia 1939 roku w Nowych Dworach. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego w Wadowicach oraz studiów magisterskich w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie, w 1973 roku obronił doktorat, a w 1998 roku uzyskał stanowisko profesora zwyczajnego. Jego dorobek naukowy obejmuje 19 książek poświęconych głównie pedagogii dialogu oraz ponad 300 publikacji naukowych i popularno-naukowych. Wypromował 19 doktorów i kilkuset magistrów pedagogiki.

Przez lata był związany z Uniwersytetem Pedagogicznym im. KEN w Krakowie i Akademią Ignatianum. Pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji, m.in. prorektora UP w Krakowie ds. dydaktycznych, prodziekana Wydziału Humanistycznego UP oraz kierownika Katedry Dydaktyki Ogólnej UP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Był również członkiem Komisji Ekspertów Ministra Edukacji Narodowej oraz członkiem PAN.

W 1989 roku rozpoczął pracę na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i doprowadził do powstania na Wydziale Teologicznym Katedry Pedagogiki, która służyła ówczesnym trzem wydziałom.

W 2004 roku przeszedł na emeryturę, jednak nadal angażował się w życie społeczności akademickiej PAT i później Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Przez 12 lat, od 2010 roku był członkiem Rady Fundacji im. Świętej Królowej Jadwigi dla UPJPII w Krakowie.

Jego wkład w rozwój pedagogiki, a szczególnie dydaktyki dialogu, jest nieoceniony. W swojej twórczości naukowej i dydaktycznej podkreślał znaczenie edukacji opartej na dialogu jako drogi rozwoju człowieka. „Marzeniem moim jest także realizacja procesu nauczania, która będzie sprzyjać, która wręcz zainspiruje i wyzwoli dialog edukacyjny" – pisał.

Prof. Marian Śnieżyński był również pasjonatem malowania pejzaży oraz jazdy na rowerze.

Jak podkreśla w nekrologu Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, prof. Śnieżyński był „nie tylko wybitnym naukowcem, ale również inspirującym nauczycielem i mentorem dla wielu pokoleń studentów".

Reklama

„Jego pasja do nauki, zaangażowanie w życie akademickie oraz nieustanne dążenie do doskonałości były dla nas wszystkich źródłem inspiracji. Jego postawa życiowa, oparta na dialogu i poszukiwaniu prawdy, będzie nam zawsze przypominać o wartościach, które powinniśmy pielęgnować w naszym życiu zawodowym i osobistym" – czytamy.

„Chociaż Profesor odszedł od nas, jego dziedzictwo pozostanie w sercach i umysłach wszystkich, którzy mieli przywilej z nim pracować i uczyć się. Jego nauki, ideały i wartości, ale także serdeczny codzienny uśmiech będą żyć w naszej społeczności akademickiej przez wiele lat" – zapewniają uczniowie i współpracownicy zmarłego naukowca.

Uroczystości pogrzebowe prof. Śnieżyńskiego odbędą się w środę 16 sierpnia o 13.00 w kaplicy na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-08-11 20:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Teologia jest młoda i żywotna

Uroczytość w Pałacu Prezydenckim, ks. prof. dr hab. Przemysław
Kantyka otrzymuje nominację profesorską z rąk prezydenta RP
Andrzeja Dudy

Archiwum

Uroczytość w Pałacu Prezydenckim, ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka otrzymuje nominację profesorską z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy

Z ks. prof. dr. hab. Przemysławem Kantyką rozmawia Agnieszka Dziarmaga

Więcej ...

Maryja uczy nas waleczności i odwagi

2024-04-15 13:27

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 19, 25-27.

Więcej ...

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania