Reklama

Niedziela Częstochowska

Największa na świecie szklana harfa zabrzmiała w Częstochowie

Maciej Orman/Niedziela

Koncert Anny i Arkadiusza Szafrańców, czyli zespołu Glass Duo, grających na największej szklanej harfie na świecie, rozpoczął 30 lipca IX Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Sola Musica, który odbywa się w parafii ewangelicko-augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ona była skrzypaczką, on trębaczem. Dlaczego zamienili swoje instrumenty na tak nietuzinkowy? – Zbudowaliśmy instrument, który na początku był rozumiany w kategoriach eksperymentu muzycznego. Niedługo później okazało się, że ma bardzo duży potencjał, więc postanowiliśmy go spenetrować, wykorzystać i koncertować na nim – wyjaśniła Anna Szafraniec.

– Poza tym trąbka i skrzypce nie do końca fajnie brzmią razem bez innych instrumentów, a szklana harfa pozwala nam na wspólne koncertowanie – dodał Arkadiusz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Inauguracja IX Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Sola Musica 2023

Jego żona przyznała, że starają się opracowywać utwory tak, aby zabrzmiały równie dobrze jak oryginały, albo żeby otrzymały wręcz nowy blask, „który pozwoli nam myśleć, że ten instrument naprawdę wnosi coś do świata muzyki”.

Szklana harfa Glass Duo składa się z 57 kieliszków. Jej skala to 5 oktaw.

Maciej Orman/Niedziela

Podczas koncertu rozpoczynającego IX Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Sola Musica artyści zaprezentowali bardzo zróżnicowany repertuar. Publiczność usłyszała utwory: Edvarda Griega, Fryderyka Chopina, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Witolda Lutosławskiego, Jana Sebastiana Bacha i Claude’a Debussy’ego.

– Festiwal Sola Musica to muzyka, która zbliża, wypełnia pokojem, pomaga człowiekowi wyciągnąć rękę do drugiego człowieka, ale która zmusza nas także do wielkiej refleksji – powiedział podczas inauguracji ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie.

Duchowny podkreślił, że aby przygotować takie wydarzenie, przede wszystkim potrzeba modlitwy o mądrość Ducha Świętego. – Chcemy, aby również przez muzykę była upowszechniana myśl Nauczyciela z Nazaretu po to, aby ludzie mogli na moment odsapnąć od tego wszystkiego, co dzieje się wokoło. Chcemy także, aby zapoznali się z jednymi z najlepiej brzmiących organów tej wielkości, które są w naszej świątyni oraz żeby spotkali się z artystami znanymi i cenionymi w kraju i za granicą – zaznaczył.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Na inauguracji festiwalu obecny był również bp Jan Niemiec, zwierzchnik diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Rzeczpospolitej Polskiej. Zadedykował publiczności słowa z Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan: „Postępujcie jak dzieci światłości. Owocem bowiem światłości jest wszelka prawość i sprawiedliwość, i prawda”.

– Życzę, aby ten koncert i kolejne sprawiły, że nabierzemy światła, a za światłem idą ciepło, pokój, sprawiedliwość i prawda. Jakże często spotykamy się z różnego rodzaju ciemnościami. Niech więc udział w tych koncertach sprawi, że będziemy nieść światło i pokonywać te ciemności naszym życiem – powiedział hierarcha. Następnie udzielił Bożego błogosławieństwa.

Maciej Orman/Niedziela

Festiwalowi towarzyszy wystawa pt. „Rysunki z Urbino” autorstwa częstochowskiego artysty Adama Rokowskiego.

Następne koncerty będą się odbywać w kościele ewangelicko-augsburskim przy ul. Śląskiej 20 w Częstochowie w trzy pierwsze niedziele sierpnia. Podczas najbliższego z nich, 6 sierpnia, zagrają laureatki Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej: Gaja Wilewska i Alicja Jabłońska. Na fortepianie będą im towarzyszyć Maria Wilewska i Agnieszka Hoszowska-Jabłońska. Początek o godz. 17. Wstęp wolny.

Jednym z patronów medialnych IX Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Sola Musica jest Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2023-07-30 19:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katowice: megawidowisko w rocznicę wyboru papieża Polaka

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady