Reklama

Kościół

Prymas Polski do pielgrzymów: niech wasza droga będzie rekolekcjami o Kościele

Archiwum KPP

Kim jest Ta - Maryja, Matka Kościoła, ale i wspólnota, którą tworzymy, a która dziś doświadcza tylu wyzwań i trudności. Na to pytanie będą szukać odpowiedzi pielgrzymi z archidiecezji gnieźnieńskiej, którzy 28 lipca wyruszyli na Jasną Górę. „Idźcie i dawajcie świadectwo! Idźcie i uczcie się Kościoła!” - mówił do nich Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msza św. inaugurująca tegoroczne pielgrzymowanie sprawowana była w piątkowy ranek w katedrze gnieźnieńskiej z udziałem pielgrzymów z grup kolorowych, ich rodzin i tych, którzy przyszli pątników pożegnać. Eucharystię koncelebrowali kapłani, którzy wraz z grupami wyruszają na 9-dniowy szlak, a także pierwszy kierownik PPAG ks. kan. Andrzej Grzelak oraz obecnie pełniący tą funkcję ks. Wojciech Orzechowski.

„Wyruszacie, aby dać świadectwo wiary”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Wyruszacie z tym samym poleceniem, które kiedyś, w Galilei, usłyszeli pierwsi uczniowie Jezusa”.

„Pójdziecie tak, jak po zwiastowaniu poszła również Matka naszego Pana i nasza Matka, Matka Kościoła. Papież Franciszek gromadząc młodych na kolejnych Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie wskazuje właśnie na Maryję, która idzie do swojej krewnej Elżbiety. Maryja powstaje i wyrusza w drogę, ponieważ jest pewna, że Boże plany są najlepszym możliwym projektem życia” - mówił w homilii abp Polak wyrażając nadzieję, że pielgrzymka będzie okazją, by na nowo odkryć i zobaczyć wspólną drogę Kościoła - Kościoła, który wyszedł z jerozolimskiego Wieczernika, który idzie, który oddaje się na służbę, który niesie Dobrą Nowinę.

„Po to jest Kościół, po tylko jest Kościół, by głosić Ewangelię. Nie do czego innego” - podkreślił abp Polak.

„Głoszenie Ewangelii jest nie tylko podstawową misją, ale i radością Kościoła. Kościoła, który stanowimy my wszyscy ochrzczeni” - przypomniał dodając, że ten nakaz głoszenia Ewangelii i dawania świadectwa wynika nie z chęci panowania czy woli władzy, ale z siły miłości.

Podziel się cytatem

Reklama

historia Chrystusowego Kościoła to przede wszystkim historia miłości, niekiedy trudnej, niekiedy wręcz niewiernej, ale miłości Chrystusa i Kościoła” - mówił abp Polak cytując dalej fragment książki autora tegorocznych pielgrzymkowych konferencji ks. Krzysztofa Wonsa SDS: „W domu uczyłem się przyjmować Kościół, w którym jest ludzka słabość; poznawałem Kościół nielukrowany i niewybielany, Kościół grzeszników. W takim właśnie Kościele blisko mi do Boga. Bliżej mi do Niego, ponieważ jest Kościołem zranionym tak jak ja. Kościół rozpoznaję, podobnie jak Jezusa, po Jego ranach, a nie pomimo ran”.

Reklama

„Dla was wszystkich, którzy ruszacie na pielgrzymi szlak, otwierają się teraz dni, aby w trudzie wspólnej drogi, na modlitwie, w codziennej Eucharystii, w sakramencie pojednania i pokuty, w wydarzeniach i osobach, które razem idą, rozpoznawać Kościół, uczyć się Kościoła, żyć Kościołem, który – jak głosi hasło pierwszego pielgrzymkowego dnia – jest Kościołem wszystkich” - wskazał Prymas Polski.

Reklama

Z Gniezna wyruszyły w piątek grupy regionalne-kolorowe, które wędrują wspólnym szlakiem, spotykając się na postojach i modlitwie. W drodze są już także lub wkrótce będą grupy promieniste, które idą własnymi szlakami, ale z tym samym pielgrzymkowym hasłem i programem. To historyczna spuścizna, sięgająca czasów PRL, kiedy pielgrzymowanie było utrudniane lub zakazane, dlatego poszczególne grupy szły osobno, różnymi trasami, spotykając się dopiero u celu. Za kilka dni w drogę ruszą także grupy rowerowe.

Wszyscy pielgrzymi z archidiecezji gnieźnieńskiej dotrą na jasnogórski szczyt jednego dnia - 5 sierpnia, a u celu witać ich będzie abp Wojciech Polak. W święto Przemienienia Pańskiego, 6 sierpnia Prymas Polski będzie uczestniczyć wraz z pątnikami w nabożeństwie drogi krzyżowej na jasnogórskich wałach, a następnie odprawi Mszę św. na zakończenie tegorocznej pielgrzymki.

Jak co roku Pieszą Pielgrzymkę Archidiecezji Gnieźnieńskiej można śledzić w mediach społecznościowych. Msza św. wyjścia transmitowana była na stronach www.archidiecezja.pl i www.prymaspolski.pl Na Facebooku PPAG codziennie transmitowany będzie Apel Jasnogórski prowadzony codziennie przez inną grupę. Ponadto na stronie internetowej PPAG codziennie publikowane będą czytania, konferencje i medytacje. Pątnicy niosą też na Jasną Górę intencje modlitewne, które można było składać w ostatnim czasie za pośrednictwem strony internetowej PPAG i do skarbon w kościołach.

Podziel się:

Oceń:

2023-07-28 09:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prawdziwa radość i prawdziwe zmęczenie

Ostatnie metry przed metą. Na czele relikwie św. Józefa Bilczewskiego

Robert Karp

Ostatnie metry przed metą. Na czele relikwie św. Józefa Bilczewskiego

1200 pątników, 4 dni marszu z Hałcnowa do Łagiewnik i radość, że droga nie wirtualna, lecz prawdziwa. I zmęczenie prawdziwe. Tak podsumować można 10. edycję diecezjalnej pielgrzymki do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, która po pandemicznych zawirowaniach wróciła na drogi Podbeskidzia i Małopolski.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Łódzcy proboszczowie spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem

2024-05-04 16:00

ks. Wiesław Kamiński

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...