Reklama

Wiadomości

Sektor kosmiczny wciąż pnie się w górę. Polska Fundacja Przemysłu Kosmicznego opublikowała raport

Adobe Stock

Polska Fundacja Przemysłu Kosmicznego opublikowała raport „Krajobraz praw własności przemysłowej w polskim przemyśle kosmicznym”, ukazujący rosnące zainteresowanie polskiego sektora kosmicznego w ochronie swoich innowacji technologicznych. Według raportu, polskie podmioty działające w tej branży zgłosiły łącznie 657 zgłoszeń, z których aż 75% okazało się skutecznymi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polski przemysł kosmiczny ma coraz więcej do zaoferowania

Największą część zgłoszeń, bo aż 489, stanowiły zgłoszenia wynalazków, co potwierdza, że polski sektor kosmiczny skupia się głównie na rozwijaniu nowych technologii. Świadczy to o dynamicznym rozwoju i innowacyjności polskiej branży kosmicznej.

– Zaprezentowany raport przedstawia wyłącznie pewien wycinek krajobrazu praw własności przemysłowej posiadanych przez polskie podmioty sektora kosmicznego, obejmujący Polskę. Stan wygląda umiarkowanie dobrze – mógłby wyglądać lepiej. Uważam, że dla pełnego obrazu należałoby również zbadać jak wygląda ochrona technologii przez polskie przedsiębiorstwa poza granicami kraju. Oprócz tego należy zwrócić uwagę, że we współczesnej obecności podmiotów gospodarczych na rynku ważną rolę, zwłaszcza na płaszczyźnie marketingowej, odgrywają znaki towarowe, których nie ma zbyt wiele wśród podmiotów polskiego sektora kosmicznego. Uważam, że konieczna jest szersza edukacja na temat własności przemysłowej w przedsiębiorstwach sektora kosmicznego – zauważa autor raportu Michał Jabłoński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z raportu wynika, że podmioty polskiego sektora kosmicznego coraz chętniej korzystają z możliwości ochrony przedmiotów własności przemysłowej oferowanych przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (UPRP). Jest to wyraźny dowód na to, że podmioty te zaczynają dostrzegać znaczenie ochrony praw własności przemysłowej dla ochrony swoich innowacji.

– Kwestie związane z innowacjami są nierozerwalnie związane z prawem własności przemysłowej. W pewnym sensie ilość patentów i wzorów użytkowych stanowi miarę sukcesu innowacyjności danej gałęzi gospodarki – zauważa Mateusz Ulański członek rady fundacji.

Jednakże, w kontekście tempa rozwoju technologii, branża kosmiczna rozwija się niezwykle dynamicznie. Ochrona połowy rozwiązań technicznych chronionych patentami trwa ok. 3 lata krócej niż połowa wszystkich wynalazków zgłaszanych do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO). Jest to wynik nie tylko szybkiego tempa innowacji w branży kosmicznej, ale również wyzwania w utrzymaniu efektywnej ochrony patentowej.

Reklama

Z drugiej strony, raport Polskiej Fundacji Przemysłu Kosmicznego wskazuje, że świadomość podmiotów polskiego sektora kosmicznego dotycząca praw własności przemysłowej wciąż jest mała. Pomimo rosnącej aktywności w obszarze zgłaszania patentów, wiele podmiotów nadal może nie dostrzegać pełnego znaczenia ochrony swoich praw własności przemysłowej. Jest to obszar, który wymaga dalszej edukacji i rozwoju, aby polski sektor kosmiczny mógł w pełni wykorzystać swoje możliwości.

Pełna treść raportu znajduje się na stronie Polskiej Fundacji Przemysłu Kosmicznego

W obliczu tych wniosków, pojawia się potrzeba dalszych działań mających na celu podniesienie świadomości na temat praw własności przemysłowej w polskim przemyśle kosmicznym, tak aby polscy innowatorzy mogli skuteczniej chronić i komercjalizować swoje wynalazki.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2023-07-21 09:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kadry dla przemysłu. Sposób na przyszłość polskiej gospodarki

Niedziela Ogólnopolska 12/2020, str. 60-61

Adobe.Stock

Rozwój polskiej gospodarki w najbliższych latach będzie mocno uzależniony od jakości kształcenia zawodowego i zdolności biznesu do współpracy z sektorem edukacyjnym.

Więcej ...

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58
Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...