Reklama

Kościół

Nigeria: mordercy chrześcijanki uniewinnieni „z powodu braków dowodów”

Karol Porwich/Niedziela

12 maja zeszłego roku rozwścieczony tłum islamistów kamienował, a następnie spalił chrześcijankę za rzekome bluźnierstwo przeciw Mahometowi w nigeryjskim mieście Sokoto. Niedawno ujawniono, że już w styczniu zawieszono proces przeciwko mordercom, uniewinniając ich z powodu „braków dowodów”. „Moja Debora nie zrobiła nic złego, ale oni ją zabili. Zostawiam wszystko w rękach Boga” – mówi ojciec umęczonej dziewczyny redakcji miesięcznika Tempi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Debora została zlinczowana przez tłum studentów po tym, jak skrytykowała umieszczanie treści religijnych na grupie studenckiej na WhatsAppie – wskazała, że forum powstało dla celów akademickich. Jej koledzy uznali to za bluźnierstwo i dokonali samosądu.

Śmierć Debory wstrząsnęła Nigerią i natychmiast zawieszono uniwersytet, gdzie miała miejsce tragedia. Jednak wymiar sprawiedliwości od początku unikał podjęcia na poważnie tej sprawy. Tłum dokonujący morderstwa liczył ok. 200 osób, tymczasem zarzuty postawiono zaledwie dwóm mężczyznom. Zostali oni wprawdzie aresztowani, lecz po niedługim okresie uwolnieni za kaucją, w ich obronie stanęła grupa 34 adwokatów muzułmańskich. Prokurator czterokrotnie nie stawiał się na rozprawie bez podania przyczyny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nigeria nie jest obojętna na bezkarność morderców. Stowarzyszenie Pisarzy Praw Człowieka Nigerii (Huriwa) złożyło petycję do Międzynarodowego Trybunału Karnego, domagając się aresztowania gubernatora Sokoto, Aminu Tambuwaly, uznając go za odpowiedzialnego za brak ścigania zabójców Debory. W petycji organizacja zaznaczyła, że jego postępowanie „zachęci innych do bezkarnego popełniania podobnych zbrodni”.

Ojciec Debory tłumaczy, że jest bezsilny: „mają ponad 30 prawników. Oświadczyli, że są niewinni, nawet nie żałują, że zabili moją córkę. Jak mogę mieć nadzieję na uzyskanie sprawiedliwości od ludzkiego sądu w takich warunkach?”. Dodaje, że jest to dla niego bolesne, ale nie pragnie zemsty. Nadzieję pokłada w Bogu: „nie mogę nic zrobić, ale wiem, że Bóg istnieje i modlę się, aby pomyślał o wszystkim. Nie rozumiem [tej sytuacji], ale tylko On zna wszystkie odpowiedzi. Bóg pomyśli o wszystkim”.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2023-07-09 20:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Centrum Heschela KUL: Nieporozumienia wokół zasady „oko za oko”. Komentarz do niedzielnej Ewangelii

Karol Porwich/Niedziela

Często słyszę od Chrześcijan, że Żydzi propagują odwetową przemoc „oko za oko”, podczas gdy Jezus uczy przywracającej sprawiedliwość postawy nadstawiania drugiego policzka. Ta interpretacja ukazuje złe zrozumienie zarówno Jezusa, jak i judaizmu. Jezus mówi o gotowości przyjęcia upokorzenia, a nie o okaleczenia. Tradycja żydowska nie promuje przemocy i odwetu, wręcz przeciwnie nakazuje sprawcy rekompensatę bólu czy kosztów leczenia ofierze – tłumaczy w komentarzu dla Centrum Heschela KUL prof. Amy-Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich, pierwsza Żydówka, która wykładała Nowy Testament na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie.

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Francuskie rekolekcje w drodze

2024-05-05 15:00

Archiwum prywatne

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...