Reklama

Niedziela Częstochowska

Redaktor naczelny „Niedzieli”: potrzebujemy wierności, cierpliwości i wytrwałości

Karol Porwich/Niedziela

– Tak bardzo potrzebujemy w naszych zagmatwanych czasach wierności, cierpliwości i wytrwałości – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 26 marca rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za św. Janem Pawłem II powtórzył, że elementami wierności są: poszukiwanie, przyjęcie wezwania Bożego, harmonia i zgodność życia z przyjętą wiarą, nawet za cenę niezrozumienia i prześladowania.

„Wierność jednak musi jeszcze przejść przez próbę bardziej wymagającą. Jest nią wytrwałość. I to jest czwarty wymiar wierności. Bardzo łatwo jest prowadzić życie zgodne z wiarą przez jeden lub kilka dni; trudno jest natomiast postępować tak przez całe życie. Łatwo wykazać zgodność wiary z życiem w chwili entuzjazmu – trudniej natomiast w chwilach udręki” – cytował papieża Polaka ks. Grabowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duchowny zwrócił uwagę, że wytrwałość wiąże się z cierpliwością, bez której życie jest prawdziwą udręką. „Cierpliwość jest towarzyszem mądrości” – przypomniał za św. Augustynem.

– Potrzebujemy cierpliwości w wydarzeniach, które są często nie po naszej myśli, w przeciwnościach i w cierpieniach. Cierpliwość wymaga wytrwałości. Jedna i druga postawa nie przychodzą łatwo, są owocami duchowego rozwoju i skutecznej współpracy z Bogiem. „Dzięki swej wytrwałości zyskacie wasze życie” – mówi Jezus (Łk 21, 19). Chodzi tu nie tylko o perspektywę doczesną, lecz także o obietnicę nowego życia istniejącego poza doczesnością: „Ten, kto wytrwa do końca, będzie zbawiony” (Mk 13, 13). W świetle tej obietnicy nowego sensu nabiera wszystko, czego doświadczamy, a zwłaszcza wszelkie trudności i przeciwności, których nie brakuje – kontynuował redaktor naczelny „Niedzieli”.

Podkreślił, że „zło staje się tak wszechobecne, a przez to tak zwyczajne, że ludzie nie czują już zagrożenia”. Wskazał, że w czasach relatywizmu moralnego „nawet za cenę bycia społecznie przegranymi nie możemy akceptować kompromisów z niemoralnością”. – Przeciwnie, trzeba jasno i głośno zdefiniować w swoim sumieniu, co jest dobre, a co złe, co jest wymogiem etycznym, a co prywatnym interesem. Tylko w ten sposób ludzkość nie ulegnie rozkładowi! – przekonywał ks. Grabowski.

Reklama

Zaznaczył, że „w tym niezwykle trudnym zmaganiu się potrzeba nam dużo cierpliwości i wytrwałości. By je mieć, potrzebna jest nasza współpraca z Bogiem”. To przecież „cierpliwość Boga odkupiła świat” – powiedział za Benedyktem XVI, a cytując ks. Jana Twardowskiego, dodał: „Gdyby Bóg nie był cierpliwy wobec nas, wszyscy siedzielibyśmy w piekle”.

Redaktor naczelny „Niedzieli” dziękował Maryi za Jej opiekę nad redaktorami, pracownikami i czytelnikami pisma oraz prosił „o łaskę trwania i wytrwania w odważnym pisaniu, komentowaniu spraw, które wypełniają naszą codzienność”.

– Matko Słowa, w tym apelowym czuwaniu zawierzamy Ci naszą „Niedzielę”. My, redaktorzy, dziennikarze i inni pracownicy tygodnika, jesteśmy zobowiązani do wierności nauce Chrystusa i Jego Kościoła, do rzetelności w przekazywaniu informacji, do pisania o tym, o czym inni milczą. „Niedziela” stawia na formację religijną, dlatego nasz przekaz nie może być banalny czy tabloidowy – wskazał.

– Prosimy Cię, Matko Najświętsza, dopomóż nam, abyśmy jako wiarygodne pismo katolickie byli przewodnikiem na drogach wiary i mogli docierać do coraz szerszego grona czytelników – zakończył ks. Grabowski.

Podziel się:

Oceń:

2023-03-26 21:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rektor KUL w Apelu Jasnogórskim: być nie tylko wykształconym, ale i mądrym powinno być celem katolickiej uczelni

Karol Porwich /Niedziela

Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski poprowadził rozważania do Apelu Jasnogórskiego w Częstochowie. Nawiązał w nich do orędzia jakie skierował do przedstawicieli uczelni Jan Paweł II 6 czerwca 1979 roku, mówiąc o tym, że celem uniwersytetu jest wiedza, autentyczna mądrość. Czym one się różnią, a w czym są do siebie podobne? - Wokół nich toczy się życie uniwersyteckie.

Więcej ...

Abp Galbas w Piekarach Śląskich: Gdyby Kościół się nie upierał przy aborcji miałby lepszą prasę

2024-05-26 15:54

PAP/Jarek Praszkiewicz

Gdyby Kościół się nie upierał przy aborcji, czy eutanazji, miałby lepszą prasę ‒ mówił w Piekarach Śląskich abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki wygłosił słowo wstępne podczas dorocznej Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieńców do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Sporą część swojej wypowiedzi poświęcił obecności wiernych w Kościele.

Więcej ...

Opactwo Benedyktynów zaprasza do Tyńca!

2024-05-27 17:33

mat. prasowy

Od niemalże 1000 lat w podkrakowskim Tyńcu żyją ludzie szukający Boga. Wedle woli założyciela zakonu, św. Benedykta z Nursji, klasztor ma być także miejscem gościny dla poszukujących ciszy, doświadczenia Boga, chcących poznać życie mnichów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie...

Wiara

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

#PodcastUmajony (odcinek 27.): Relacja z relacji

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 27.): Relacja z relacji

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania