Reklama

Jasna Góra

Pomoc dla ubogich i samotnych, też przed świętami, na Jasnej Górze

BPJG

W każdym tygodniu, przez cały rok, wydawane jest około 300 bochenków chleba. Jasnogórski Punkt Charytatywny to miejsce, gdzie potrzebujący otrzymują różne formy materialnej pomocy. Także i teraz w okresie przedświątecznym paulini wspierają podopiecznych punktu. Jak zwykle zostały przygotowane także upominki - paczki żywnościowe na bożonarodzeniowy stół. Jest w nich także wigilijny opłatek.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dary trafiają do tych, którzy na co dzień objęci są systemową pomocą - wyjaśnia o. Zygmunt Bola, opiekun Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego. Jak zauważa paulin, nasilenie potrzeb i ilość osób przychodzących do punktu zmienia się w zależności od pory roku. Zdecydowanie zimą i przed świętami te potrzeby są większe.

O. Bola zwrócił też uwagę, że i te święta będą o trudniejsze nie tylko ze względu na duże podwyżki artykułów żywnościowych, ale i opłat. Jak zauważył, kryzys dotknął nie tylko podopiecznych, którzy mają coraz większe np. trudności z wygospodarowaniem funduszy na podstawowe opłaty, ale też darczyńców, którzy na stale dzielili się różnymi produktami żywnościowymi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Jasnogórskim Punkcie Charytatywnym pomocą na co dzień służą też wolontariusze, jak np. pani Halina. - Przychodzą ludzie, którzy maja małe dochody, małe emerytury, na leki się dużo wydaje, bo jesteśmy już wiekowi. Ojciec Zygmunt stara się jak może, by nic nie brakowało. Chleb bardzo zdrożał, żywność jest teraz najpotrzebniejsza - mówi pani Halina.

Reklama

O. Zygmunt uśmiecha się, że dla niego na początku posługi w punkcie wyzwaniem były zakupy, wcześniej przez lata był ceremoniarzem, czyli czuwał nad prawidłowym zorganizowaniem i przebiegiem liturgii na Jasnej Górze. Od dwóch lat opiekuje się potrzebującymi w ramach punktu charytatywnego. - Po pierwsze trzeba być z tymi ludźmi, wysłuchać ich. Uczą pokory. Potrzeba też wrażliwości, roztropności i mądrości od Boga, by dobrze rozpoznawać ludzkie biedy i próbować im mądrze zaradzać. - No i cała logistyka: od wolontariuszy dostaję np. listę potrzeb i trzeba jechać i wszystko kupić - opowiada paulin.

Tygodniowo z wsparcia Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego korzysta ok. 140 osób.

Prowadzony przez paulinów punkt utrzymywany jest z funduszy Jasnej Góry, władze klasztoru przeznaczają potrzebne stypendium na rzecz potrzebujących pomocy. Jest też wsparcie dobrodziejów, którzy składają pieniądze do puszek lub na jasnogórskie subkonto przeznaczone na pomoc charytatywną. Wsparciem są też ofiarodawcy, którzy dostarczają stale lub czasowo żywność, w tym pieczywo.

Dla podopiecznych, przy wsparciu Jasnogórskiego Domu Pielgrzyma, organizowana jest też co roku wigilia.

Podziel się:

Oceń:

2022-12-22 15:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Co zrobić z jedzeniem po świętach?

Ilość jedzenia zebrana w jeden dzień w jadłodajni

Archiwum

Ilość jedzenia zebrana w jeden dzień w jadłodajni

Zamiast wyrzucać pozostałości ze świątecznego stołu, warto pomóc tym, którzy rodzinnych posiłków nie mają wcale. Już 25 grudnia rusza 10. jubileuszowa edycja akcji „Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi”

Więcej ...

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady