Reklama

Świat

Brazylia: jutro odbędzie się beatyfikacja 20-letniej Izabeli Krystyny Mrad Campos

Isabel Cristina Mrad Campos

Wikipedia/autor: Bastião Já Sabe na licencji Creative Commons

Isabel Cristina Mrad Campos

W sobotę 10 grudnia podczas Mszy św. polowej w Barbacena w Brazylii arcybiskup-senior Aparecidy kard. Raymundo Damasceno Assis ogłosi błogosławioną urodzoną w tym mieście Izabelę Krystynę Mrad Campos. W 1982 w wieku 20 lat została ona zamordowana, broniąc się przed wykorzystywaniem seksualnym i gwałtem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oto krótki życiorys nowej błogosławionej.

Izabela Krystyna (Isabela Cristina) Mrad Campos urodziła się 29 lipca 1962 w mieście Barbacena w tradycyjnej rodzinie chrześcijańskiej. Jej ojciec José Mendes Campos był przewodniczącym parafialnego oddziału Stowarzyszenia Wincentyńskiego – organizacji charytatywnej, nawiązującej do duchowości i posługi św. Wincentego a Paulo, a w działalność tę była włączona cała rodzina. „Cris”, jak ją powszechnie nazywano, od najmłodszych lat była szczególnie wyczulona na sprawy ludzi biednych i potrzebujących. Jako uczennica starała się pomagać swym słabszym i biedniejszym koleżankom i kolegom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po ukończeniu szkoły średniej postanowiła pójść na medycynę, aby lepiej służyć chorym, a po studiach wyjechać na misje do Afryki. Wraz z bratem Paulo Roberto przeprowadziła się w kwietniu 1982 do miasta Juiz de Fora, w którym znajdowała się uczelnia medyczna. W nowym miejscu oboje wynajęli mieszkanie w pobliżu kościoła z całodzienną adoracją Najświętszego Sakramentu. Młoda dziewczyna codziennie odwiedzała to miejsce, spędzając tam wiele czasu na modlitwie i uczestnicząc każdego dnia we Mszy świętej.

Jednocześnie zabrała się energicznie za wyposażenie nowego domu. W tym celu rodzeństwo m.in. poprosiło cieszącego się dobrą opinią miejscowego projektanta Maurilio Almeidę Oliveirę, aby pomógł urządzić wystrój mieszkania. Po raz pierwszy przyszedł do nich 30 sierpnia i zabrał się do pracy, szybko jednak zaczął się zalecać do Izabeli, która stanowczo odrzuciła jego starania, powiadamiając później o całym zajściu brata i koleżanki. Mężczyzna wyszedł od niej, ale zapowiedział, że wróci nazajutrz, gdyż nie skończył swej pracy.

I rzeczywiście 1 września zjawił się ponownie, gdy Cris była sama i zaczął molestować 20-latkę. Broniącej się Cris napastnik zadał 15 ciosów nożem, a następnie uciekł z miejsca zbrodni. Śledztwo wykazało, że dziewczyna nie została zgwałcona.

Reklama

Okrutny mord wywołał wielkie poruszenie w całym mieście, a niedoszłą studentkę zaczęto nazywać „brazylijską Marią Goretti” wskutek podobnych losów włoskiej świętej (1890-1902), która również zginęła, broniąc się przed gwałtem. Marię Goretti beatyfikował i kanonizował Pius XII (odpowiednio w latach 1947 i 1950), nazywając ją „św. Agnieszką XX wieku” oraz „męczennicą ziemi i aniołem w niebie”.

Proces beatyfikacyjny Izabeli Krystyny prowadziła brazylijska archidiecezja Mariana w latach 2001-09, po czym sprawa trafiła do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, a jej uwieńczeniem było podpisanie przez Franciszka 27 października 2020 dekretu uznającego heroiczność cnót młodej dziewczyny i jej męczeństwo „ew obronie czystości” (in defensum castitatis).

Jutrzejsza uroczystość będzie 18. obrzędem tego rodzaju, ostatnim w tym roku, a 154. od początku tego pontyfikatu. W ciągu tych 18 beatyfikacji, z których jedna odbyła się 11 czerwca we Wrocławiu, Kościół otrzymał 85 nowych błogosławionych.

Podziel się:

Oceń:

+19 -1
2022-12-09 16:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

20 lat temu

Niedziela toruńska 22/2017, str. 1, 4-5

Matka generalna s. Gracjana niesie relikwiarz bł. Marii Karłowskiej
podczas Mszy św. beatyfikacyjnej w Zakopanem

Archiwum sióstr pasterek

Matka generalna s. Gracjana niesie relikwiarz bł. Marii Karłowskiej podczas Mszy św. beatyfikacyjnej w Zakopanem

Stajemy wobec ważnego wydarzenia sprzed dwudziestu lat, kiedy otrzymaliśmy dar pierwszej błogosławionej diecezji toruńskiej Matki Marii Karłowskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, bardzo bliskiej Toruniowi poprzez posługę w Szpitalu Miejskim dla kobiet wenerycznie chorych.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Karol Porwich/Niedziela

Udział we Mszy św. obowiązuje katolika w każdą niedzielę oraz w tzw. święta nakazane.

Więcej ...

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

2024-05-02 15:05

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady