Reklama

Polska

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

Został podjęty także temat peregrynacji Obrazu Nawiedzenia po polskich diecezjach jako istotnego elementu ewangelizacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Kończy się drugi etap peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, jeszcze na szlaku są diec. włocławska, sosnowiecka i arch. częstochowska. Trzeci etap na pewno jest do realizacji, ponieważ jest wiele diecezji, które nie tylko powstały jako nowe, ale są też takie, które Obraz Nawiedzenia przyjęły nawet ponad 40 lat temu. Trzeba tę drogę Maryjną na nowo pogłębiać - powiedział abp Depo. Zauważył też, że to ważny i wypróbowany element ewangelizacji, zwłaszcza wobec rozpowszechniających się tendencji czy mody wręcz na niezweryfikowane, nierzetelne tzw. objawienia czy praktyki modlitewne, które nie zawsze są w łączności z Kościołem, nie tylko hierarchicznym, ale też jednością wiary Kościoła.

- Potrzeba, żeby ta peregrynacja była źródłem siły, ale i jedności, a jedność będzie dopiero poprzez prawdę, prawdę nie wymyślaną przez ludzi, ale Prawdę Objawioną, czyli Pismo św., które jest dla nas źródłem i Tradycję wiary Kościoła - powiedział przewodniczący Komisji Maryjnej.

Podjęty został także temat potrzeby przygotowania „Katechizmu Maryjnego” dla Kościoła w Polsce, w którym zostałyby wyjaśnione nowym językiem podstawowe prawdy o Matce Bożej, ale także prawdy dotyczące pobożności, duchowości czy przeżywania świąt maryjnych. Podkreślona została potrzeba popularyzacji opublikowanego dwa lata temu dokumentu Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski „Maryjne Vademecum Duszpasterza”. Abp Depo nazwał vademecum „ważną podpowiedzią dla księży, osób konsekrowanych i świeckich”.

Reklama

- Ta troska o właściwą maryjność i mariologię jest niezwykle ważna, bo trudno wyobrazić sobie polskie duszpasterstwo, które byłoby pozbawione tego wymiaru maryjnego. Naszym zadaniem jako komisji jest czuwanie, by ta polska droga maryjna była realizowana, była prosta i była eklezjalna - podkreślił z kolei konsultor komisji ks. prof. Marek Chmielewski z KUL. Zwrócił uwagę, że wobec różnorakich niebezpieczeństw zwłaszcza marginalizowania bądź egzagerowania, czyli wyolbrzymiania pobożności maryjnej czy maryjności w ogóle i rodzących się z tego wypaczeń, zrodził się pomysł organizowania szkoleń, kursów dla kustoszy sanktuariów maryjnych, aby mieli pogłębioną wiedzę mariologiczną.

- Bardzo nam na tym zależy, aby polska maryjność miała mocną podbudowę mariologiczną, czyli od strony teologii, także teologii akademickiej - powiedział ks. prof. Chmielewski. Odnosząc się także do planowanego trzeciego etapu peregrynacji Obrazu Nawiedzenia, wyraził nadzieję, że może stanie się on okazją do pogłębienia i utrwalenia dziedzictwa św. Jana Pawła II.

Z kolei konsultor o. dr Mariusz Tabulski przypomniał, że rok 2023 będzie rokiem 70-lecia Apelu Jasnogórskiego. Stąd potrzeba zauważenia tego niezwykłego dziedzictwa pokoleń, świadectwa łączności Polaków.

- Jestem, pamiętam, czuwam - to są te trzy zadania, które charyzmatycznie zostały wpisane od 8 grudnia 1953 roku i spełniają naprawdę piękną rolę w historii Kościoła w Polsce i zawierzenia Bogu na wzór Maryi - powiedział abp Depo.

Komisja zajmuje się szeroko pojętym kultem maryjnym w Polsce i koordynuje działalność mariologiczną różnych środowisk teologicznych.

Pierwsze spotkanie Komisji Maryjnej Episkopatu Polski odbyło się z inicjatywy kard. Stefana Wyszyńskiego w 1956 r. na Jasnej Górze. Pierwszym celem jej działania była realizacja Ślubów Narodu. Obecny kształt polskiej maryjności zawdzięczamy w dużej mierze jej pracom, które trwały do 1996 r. Po przerwie jej działalność została wznowiona w 2017 r.

Podziel się:

Oceń:

2022-11-26 18:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na drogach biskupiej posługi

Chrystus zaprosił mnie w samo serce swojego dramatu – walki o ludzi. Dzisiaj jest to zmaganie w sakramencie Kościoła, gdzie i ja mam wyznaczone swoje miejsce – powiedział abp Wacław Depo.

Więcej ...

W Rokitnie uczczono NMP Królową Polski

2024-05-03 23:30
Rokitno

Angelika Zamrzycka

Rokitno

3 maja 2024 w Sanktuarium w Rokitnie bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. i modlitwie w intencji Ojczyzny oraz o trzeźwość rodzin.

Więcej ...

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

Kościół

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...