Reklama

Kościół

Jasna Góra: zatrzymujemy się dla Boga, by wyjść do ludzi - rozpoczęły się rekolekcje polskich biskupów

Episkopat News

Zatrzymujemy się dla Boga, by wyjść do ludzi - podkreślają polscy biskupi, którzy na Jasnej Górze rozpoczęli doroczne czterodniowe rekolekcje. Prowadzi je ks. prof. Waldemar Turek z watykańskiego Sekretariatu Stanu. Ich kanwą jest życie i działalność św. Piotra Apostoła: „Wypłyń na głębię. O apostole Piotrze i jego wierze”. Zwyczaj wspólnych ćwiczeń duchowych trwa tu od 1950 r. i wprowadził go Prymas Wyszyński.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Rekolekcje to czas ożywienia relacji z Jezusem, odnowienia zawierzenia Maryi i umocnienia w pasterskiej posłudze Kościołowi - mówią biskupi.

- Jako pasterze w Polsce, razem, zatrzymujemy się i przeznaczamy czas dla Boga, żeby później iść do drugiego człowieka. To czas refleksji nad naszą wiarą, powołaniem i życiem - zauważył wrocławski biskup pomocniczy Jacek Kiciński. Dodał, że rekolekcje są też wyrazem jedności Episkopatu, a tegoroczne zamyślenie nad posługą Piotra okazją do przypomnienia o pasterskiej posłudze biskupów. - Jest ona bardzo ważna. Szczególnie Ojciec Święty przypomina nam, jak ma wyglądać, że pasterz ma być z przodu, ale też pośród, czyli słuchać i być również z tyłu. Św. Piotr jest tym pasterzem, który nam towarzyszy i pokazuje jak pokonywać trudności życia, mając przed sobą Dobrego Pasterza Jezusa Chrystusa - podkreślił bp Kiciński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Rekolekcje to upragniony czas zatrzymania i „chwili spokoju” – zauważył bp Adam Bab z Lublina. Podkreślił, że to okazja do zweryfikowania samego siebie i stawiania pytań o swoją posługę i zaangażowanie, „czy ona podoba się Bogu”. - Oby było jak najwięcej takich chwil, kiedy dostrzeże się reprymendy i upomnienia, by zwiększyć swą gorliwość - powiedział.

Biskupi zwracają uwagę na Jasną Górę, gdzie Maryja uczy wiary, odpowiedzialności i posłuszeństwa. - Maryjna wiara, do której tutaj wracamy, oparta jest na prostym „tak” wobec Bożego słowa. To jest najprostsze, a zarazem najtrudniejsze, ale też najbardziej efektywne - powiedział bp Bab.

Tematem biskupich rekolekcji są słowa „Wypłyń na głębię. O apostole Piotrze i jego wierze”. Jak powiedział tegoroczny rekolekcjonista ks. prof. Waldemar Turek z watykańskiego Sekretariatu Stanu, w swoich naukach chce ukazać „bogactwo osobowości Piotra apostoła, który był prowadzony przez Pana aż po heroizm wiary, przypieczętowany męczeństwem, a historia jego duchowego dojrzewania w zadziwiający sposób okazuje się aktualna i w naszych czasach”.

Podziel się cytatem

Reklama

Jak zaznaczył, w czasie duchowych ćwiczeń będzie czerpał z bogatej refleksji autorów chrześcijańskiej starożytności, zwłaszcza Augustyna czy Jana Chryzostoma „na różne sposoby interpretujących życie i działalność rybaka z Galilei”. Będzie też nawiązywał do nauczania papieży naszej epoki, zwłaszcza św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

Reklama

Na program rekolekcji składają się: codzienna Eucharystia w Kaplicy Matki Bożej, a w kaplicy Domu Pielgrzyma konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu i inne modlitwy. Środa będzie dla biskupów dniem sakramentu pokuty i pojednania, a czwartek dniem modlitwy za zmarłych pasterzy Kościoła w Polsce.

Reklama

Biskupie rekolekcje odbywają się w jasnogórskim Domu Pielgrzyma, który na ten czas został wyłączony dla pielgrzymów. Dni skupienia Konferencji Episkopatu potrwają do najbliższego czwartku.

Pierwsze rekolekcje biskupów miały miejsce w Częstochowie w 1946 r. W kolejnych latach odbywały się nieregularnie. Pierwszą systematyczność można stwierdzić od 1950 roku, kiedy prymasem Polski był kard. Stefan Wyszyński, wielki czciciel Matki Bożej Jasnogórskiej.

Podziel się:

Oceń:

+3 -1
2022-11-14 19:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: bp Ryś prowadzi nowennę przed uroczystościami jubileuszowymi

Bartkiewicz / Episkopat.pl

Na Jasnej Górze rozpoczęły się duchowe przygotowania do uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Tegoroczne święto, 26 sierpnia, połączone będzie z głównymi obchodami jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Wizerunku Maryi. To dlatego o „Koronowanej Służebnicy” w rozważaniach nowennowych mówi krakowski bp pomocniczy Grzegorz Ryś. Nowenna ma wymiar ogólnopolski i jest dziękczynieniem za obecność Matki Bożej w dziejach naszego narodu i modlitwą za Polskę.

Więcej ...

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Więcej ...

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata Krzysztofa Nykiela

2024-05-21 21:48

Karol Porwich /Niedziela

We wtorek 21 maja br. opatrzona świętymi sakramentami w 92 roku życia zmarła śp. Teresa Nykiel, Mama Jego Ekscelencji Księdza Biskupa nominata Krzysztofa Józefa Nykla, Regensa Penitencjarii Apostolskiej

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj