Reklama

Gospodarka

MF: przy rozliczeniu podatku dochodowego za 2022 r. podatnik będzie składał tylko jedno zeznanie

Adobe.Stock

Przy rozliczeniu podatku dochodowego za 2022 r. podatnik będzie składał PIT-36 lub PIT-37 w jednej wersji – podało Ministerstwo Finansów w informacji przesłanej PAP.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Zeznania podatkowe PIT-36 albo PIT-37 za 2022 r. będziemy składać w przyszłym roku od 15 lutego do 2 maja. Rozliczając podatek za 2022 r., złożymy tylko jedno roczne zeznanie podatkowe z uwzględnieniem aktualnie obowiązujących zasad i parametrów” – przekazała rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Patrycja Dudek w informacji przesłanej PAP.

PIT-37 to formularz, na którym rozliczenia podatkowego dokonują osoby uzyskujące przychody z umów cywilnoprawnych lub z umowy o pracę. Z kolei PIT-36 to formularz dla osób, które uzyskują przychody z działalności gospodarczej i które rozliczają się według skali podatkowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

MF stwierdziło, że – tak jak dotychczas – podatnicy będą mogli rozliczyć się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, albo jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

„Podobnie jak w latach ubiegłych, także w 2023 r. określone dochody rozliczy usługa Twój e-PIT. Zeznanie PIT-37 niezmienione przez podatnika zostanie automatycznie zaakceptowane 2 maja 2023 r. Zatem w tym przypadku złożenie PIT-37 nie będzie wymagało żadnej aktywności podatnika” – poinformował resort.

Ministerstwo zwróciło także uwagę, że w zeznaniu podatkowym nie trzeba uwzględniać ulgi dla klasy średniej, która została uchylona od 1 lipca 2022 r.

„Zamiast niej podatnik obliczy podatek (od całości rocznych dochodów) według skali podatkowej, ze stawkami 12 proc., z progiem dochodowym 120 tys. zł i kwotą wolną od podatku w wysokości 30 tys. zł. W przypadku wyższych dochodów stosowana będzie stawka 32 proc.” – wyjaśniło MF.

Resort dodał, że podatnikom, którzy według stanu prawnego na 30 czerwca 2022 r. spełniali warunki dla ulgi dla klasy średniej za 2022 r., urząd skarbowy automatycznie przeliczy podatek z uwzględnieniem tej ulgi oraz skali podatkowej ze stawkami 17 proc. i 32 proc. Tym samym podatnik nie będzie musiał nic robić ani o nic wnioskować.

„W przypadku gdy obliczenie urzędu skarbowego (z ulgą dla klasy średniej i skalą ze stawkami 17 proc. i 32 proc.) będzie korzystniejsze dla podatnika, urząd skarbowy poinformuje go o tym w ciągu 21 dni, a następnie zwróci różnicę. Według naszych szacunków może to być 1 osoba na 1000” – czytamy w wyjaśnieniach MF.

Reklama

Resort dodał, ze również podatnicy, którzy zechcą zmienić formę opodatkowania po zakończeniu roku, nie będą musieli składać kilku zeznań.

„Podatnik, który przez cały 2022 r. był na podatku liniowym i opłacał podatek według jednolitej stawki 19 proc. lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, będzie mógł po zakończeniu roku wybrać rozliczenie według skali podatkowej. Wystarczy, że zamiast PIT-36L lub PIT-28, złoży PIT-36 i wykaże w nim przychody (dochody), które w trakcie roku opodatkowywał ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub podatkiem liniowym” – podano w informacji Ministerstwa Finansów. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mk/

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-11-10 17:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Firma Apple powinna zapłacić zaległe podatki

Pixabay.com

Wyegzekwowanie zaległych podatków od firmy Apple jest wymogiem sprawiedliwości społecznej. Takie stanowisko zajęła Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) w sprawie kontrowersyjnych ulg podatkowych. .

Więcej ...

Lubartów. Powołani do służby

2024-05-05 12:27

Ks. Krzysztof Podstawka

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...