ks. Dariusza ZALEWSKIEGO, proboszcza parafii bł. Karoliny Kózkówny w Ełku, biskupem pomocniczym diecezji ełckiej i przydzielił mu stolicę tytularną Hólar.
Warszawa, 24 września 2022 r.
+ Salvatore Pennacchio
Nuncjusz Apostolski
Biskup nominat urodził się 29 stycznia 1974 roku w Augustowie, święcenia przyjął 20 maja 2000 r. w Ełku z rąk Bp. Wojciecha Ziemby. W latach 2001-2008 odbył studia z teologii i wiedzy patrystycznej w Instytucie Patrystycznym Augustinianium w Rzymie uzyskując tytuł doktora. Był m.in. notariuszem i wicekanclerzem Ełckiej Kurii Diecezjalnej, ojcem duchownym, wykładowcą oraz prefektem roku propedeutycznego w Wyższym Seminarium Diecezjalnym w Ełku. Od 2016 roku pełnił posługę proboszcza Parafii pw. bł. Karoliny Kózkówny. Jest redaktorem naczelnym międzynarodowego recenzowanego czasopisma teologicznego „Studia Ełckie”.
Ks. Dariusz Zalewski święcenia biskupie przyjmie 29 października 2022 r. w Katedrze św. Wojciecha w Ełku.
Bp Zalewski: Zawsze niewola bierze się z tego, że człowiek nie umie powiedzieć „nie”
ks. kz / Ełk (KAI)
Archiwum kurii
„Czym się różni niepodległość od podległości? Różni się jednym wyrazem – nie. Po ponad stuletniej podległości przyszedł taki czas, kiedy synowie tego narodu potrafili powiedzieć „nie”. Nie tylko w domu, nie tylko piórem, nie tylko stowarzyszeniami, nie tylko zbrojnie, ale całym sobą. Nie tylko próbowali, ale zrobili to skutecznie. Umieć powiedzieć „nie”. Zawsze niewola bierze się z tego, że człowiek nie umie powiedzieć „nie”. Każdy zniewolony człowiek był kiedyś wolny. Stał się zniewolony dlatego, że swojego słownika i ze swojego życia wyrzucił słowo „nie”.” – mówił bp Dariusz Zalewski 10 listopada, w ełckiej katedrze pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. Ełcki biskup pomocniczy przewodniczył uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny w 104. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Sześć kilometrów będzie liczyła trasa konduktu pogrzebowego papieża Franciszka z Bazyliki św. Piotra do bazyliki Santa Maria Maggiore, gdzie zostanie pochowany - podały władze Rzymu.
W odpowiedzi na prośbę papieża Franciszka, skierowaną podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, aby „ubrać górskie buty, wstać i zrobić raban”, powstała Symfonia Miłosierdzia. To trzeba zobaczyć i przeżyć!