Reklama

Jan Paweł II

Jasna Góra: otwarto wystawę „Spotkanie z Janem Pawłem II”

Marian Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Spotkanie z Janem Pawłem II” – to tytuł wystawy, która została otworzona wieczorem 15 marca w Wieczerniku na Jasnej Górze. Ekspozycję stanowią zbiory autorstwa Zdzisława Sowińskiego, reżysera, operatora filmowego, fotografa.

Otwarcie wystawy poprzedziła Msza św. w kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem o. Alberta Szustaka – paulina. Po Mszy św. odbyła się w kaplicy różańcowej konferencja nt. „Spotkanie z Janem Pawłem II.”

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W spotkaniu wzięli udział parlamentarzyści: Andrzej Jaworski, Szymon Giżyński, Jadwiga Wiśniewska, Izabela Kloc i Małgorzata Sadurska, przedstawiciele mediów m. in. tygodnika katolickiego „Niedziela”, na czele z red. Lidią Dudkiewicz sekretarzem redakcji i zastępcą redaktora naczelnego „Niedzieli” i Radia Fiat, kapłani, osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich.

Otwierając konferencję dr Artur Dąbrowski prezes Akcji Katolickiej archidiecezji częstochowskiej podkreślił „jak ważne jest w dzisiejszych zwrócenie uwagi na wkład Jana Pawła II w promowanie idei wolności opartej na miłości i prawdzie.” – Trzeba wciąż przypominać również o roli jaką odegrała Jasna Góra w życiu Jana Pawła II. To o Jasnej Górze Jan Paweł II powiedział, że tutaj zawsze byliśmy wolni – mówił dr Dąbrowski.

W imieniu abp Wacław Depo metropolity częstochowskiego ks. Piotr Zaborski rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej podkreślił, że konferencja i wystawa „są wyrazem podziękowania dla Jana Pawła II, za jego miłość do Polski.”- Nie było Jana Pawła II bez jego polskości, bez jego pobożności maryjnej – przypomniał ks. Zaborski.

Następnie poseł Małgorzata Sadurska przypomniał słowa Jana Pawła II wypowiedziane w polski parlamencie w czerwcu 1999 r., że „historia uczy, że demokracja bez wartości przeradza się w totalitaryzm.” Natomiast poseł Andrzej Jaworski dodał, że „warto dzisiaj przybliżać młodemu pokoleniu wielką postać Jana Pawła II”- Trzeba własnym postępowaniem realizować jego przesłanie.

Reklama

Swoimi świadectwami ze spotkań z Janem Pawłem II podzielili się: s. Maria Goretti Nowak CBM , o. Albert Szustak – paulin i fotograf Zdzisław Sowiński.

S. Maria Goretti Nowak CBM wspominała swoje pierwsze spotkania z Janem Pawłem II jeszcze w czasach krakowskich. – Później piękne były te wspólne spotkania kolędowe z Janem Pawłem II w Watykanie – wspominała s. Maria Goretti, która dała również świadectwo uzdrowienia za wstawiennictwem bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II.

O. Albert Szustak przypomniał treść ostatniego listu Jana Pawła II wysłanego na Jasną Górę, w którym papież pisał m. in. „Klękając przed obliczem Jasnogórskiej Królowej, modlę się, aby mój naród, przez wiarę w Jej niezawodną pomoc i obronę, odnosił zwycięstwo nad wszystkim, co zagraża godności ludzkiej i dobru naszej Ojczyzny. Polecam Jej macierzyńskiej opiece Kościół na ziemi polskiej, aby przez świadectwo świętości i pokory zawsze umacniał nadzieję na lepszy świat w sercach wszystkich wierzących.”

O. Szustak wspomniał dzień, w którym Jan Paweł II przekazał korony „Totus Tuus” dla Matki Bożej Częstochowskiej do kaplicy polskiej w Grotach Watykańskich i na Jasną Górę. – Kiedy odebrałem korony przeznaczone na Jasną Górę wówczas abp Stanisław Dziwisz powiedział mi,, że korony te Ojciec Święty błogosławił i przytulał całą noc – wspominał o. Szustak i przypomniał, że korony w Grotach Watykańskich 2 kwietnia 2005 r. o godz. 7.00 rano nałożył kard. Marian Jaworski ze Lwowa. – Kiedy wieczorem o godz. 21.37 tego samego dnia Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca zrozumiałem, że uczestniczyłem w czymś duchowo bardzo ważnym.- podsumował o. Albert Szustak.

Zdzisław Sowiński wspominając swoje spotkania z Janem Pawłem II na Jasnej Górze podkreślił, że „wcześniej już kard. Karol Wojtyła był dla mnie zawsze tajemniczą osobą.”

Reklama

„Mówiąc o wszystkich spotkaniach z Janem Pawłem II i moich zdjęciach mogę powiedzieć, że fascynacja Jasną Górą splotła się z Janem Pawłem II.” – kontynuował Zdzisław Sowiński i podkreślił, że dla niego najważniejszym zdjęciem jest to, które pokazuje Jana Pawła II klęczącego na stopniach ołtarza w kaplicy Cudownego Obrazu.

Na zakończenie konferencji zaprezentowana została również ikona Ojca Świętego Jana Pawła II pielgrzyma świata napisana w latach 2010-2014 przez mniszkę karmelitankę bosą z Karmelu na Islandii. Zainaugurowana została również akcja „Pora na nas” polegająca na naklejeniu na samochody „naklejek różańcowych”.

Po spotkaniu otwarta została w Wieczerniku wystawa zdjęć Zdzisława Sowińskiego pt. „Spotkanie z Janem Pawłem II”. Wystawa prezentowana będzie na Jasnej Górze do 29 marca 2014 r. - Symbolicznie wystawa z duchowej stolicy Polski - Częstochowy, przybędzie do Warszawy do Sejmu RP i kolebki „Solidarności” w Gdańsku.- podkreśla Artur Dąbrowski.

Organizatorami spotkania i wystawy byli: Zakon Ojców Paulinów, Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej, Region Częstochowski NSZZ Solidarność, Muzeum Monet i Medali JP II, Solidarność i Niezawisłość, Parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski, Druk Allegro, Księgarnia Latarnik

Jutro, 16 marca, jak dalsza część spotkania odbędzie się w kaplicy różańcowej od godz. 13 projekcja filmów: „Od początku do końca i początku. Projekt życia według Jana Pawła II”, reż. Piotr Jaworski, „Zanim stąd odejdę, proszę was…”, reż. Alina Czerniakowska oraz spotkanie z Aliną Czerniakowską.

Podziel się:

Oceń:

2014-03-15 19:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dla Pana online

Festiwal przeniósł się do internetu

Dom Kultury w Kętach

Festiwal przeniósł się do internetu

Festiwal Psallite Deo odbył się nie w Domu Kultury w Kętach, lecz w internecie.

Więcej ...

Hołownia: złożyłem wniosek o odwołanie dwóch członkiń Państwowej Komisji ds. Pedofilii

2024-05-08 10:36

PAP/Radek Pietruszka

Złożyłem wniosek do sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o odwołanie dwóch członkiń Państwowej Komisji ds. Pedofili; uzasadnienie wniosku opatrzyłem klauzulą „zastrzeżone” - poinformował w środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Więcej ...

Pierwsze szokujące decyzje w Krakowie: Prezydent zapowiada wywieszenie na magistracie tęczowej flagi

2024-05-08 18:22

Adobe Stock

Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski objął patronat nad Marszem Równości, który przejdzie ulicami miasta 18 maja. Jest to pierwsza decyzja nowego włodarza miasta dotycząca udzielenia swojego patronatu. Miszalski planuje także udział w tym przemarszu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Wiara

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku