Reklama

Kościół

Odpust w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto koło Wyszkowa odbędzie się 11 września

Mateusz Wyrwich

Odpust w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto koło Wyszkowa (woj. mazowieckie) odbędzie się 11 września. Mszy św. będzie przewodniczył sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Rokrocznie w obchodach bierze udział ok. 12-13 tys. wiernych i z kilku diecezji - poinformowało PAP Zgromadzenie Sióstr Loretanek.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kult Matki Bożej Loretańskiej jest najstarszych kultem maryjnym skupiającym w sobie wszystkie inne. Wywodzi się z sanktuarium domu Najświętszej Maryi Panny w Loreto we Włoszech. Na teren Rzeczpospolitej dotarł w początkach XV wieku, dzięki polskim pątnikom. Przyjął się dzięki staraniem ojców jezuitów, franciszkanów i bernardynów.

Sanktuarium w Loreto stało się wzorem do urządzania podobnych miejsc kultu w innych krajach, w tym także w Polsce. Jednym z nich jest sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto koło Wyszkowa (woj. mazowieckie).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rokrocznie w uroczystościach odpustowych w bierze tam udział kilkanaście tysięcy osób. Najliczniejsze grupy pielgrzymów przybywają z diecezji warszawsko-praskiej, archidiecezji warszawskiej, diecezji drohiczyńskiej, siedleckiej i płockiej. Bywają także pątnicy z innych rejonów kraju. Niektórzy, jak np. pątnicy z Drohiczyna - przychodzą pieszo.

"Odpust w Loretto odbywa się w pierwszą niedzielę po uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, czyli po 8 września. W tym roku wypada on 11 września. Uroczystości odbędą się pod hasłem +Królowo Pokoju, módl się za nami+" - powiedziała PAP s. Wioletta Aneta Ostrowska asystentka generalna Zgromadzenia Sióstr Loretanek.

Przekazała, że mszy św. o godz. 12.00 będzie przewodniczył sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, biskup Artur Miziński.

Powiedziała, że liturgię poprzedzi konferencja o. Marcina Ciechanowskiego, paulina z Jasnej Góry, który jest rekolekcjonistą i egzorcystą archidiecezji częstochowskiej. Będzie także okazja wysłuchania świadectwa s. Barbary Łydkowskiej CSL, posługującej w ośrodku dla dzieci i młodzieży z albinizmem w Mwanzie w Tanzanii.

"Dochód z loterii fantowej przeznaczony zostanie na potrzeby świetlicy środowiskowej dla dzieci +Dom Ojca Ignacego+, prowadzony przez siostry loretanki na warszawskiej Pradze" - powiedziała s. Wioletta.

Reklama

Teren pod dzisiejsze sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto koło Wyszkowa zakupił w 1928 r. bł. ks. Ignacy Kłopotowski. 7 września 1928 r. poświęcił on grotę z figurą Matki Bożej Niepokalanej. Z czasem powstała na miejscy kaplica. Kard. Józef Glemp w 1986 r. nadał jej rangę sanktuarium maryjnego.

W 1999 r. pierwszy ordynariusz warszawsko-praski, bp Kazimierz Romaniuk, wydał dekret ustanawiający Loretto sanktuarium diecezjalnym. W roku 2000 r. abp Sławoj Leszek Głódź (kolejny biskup warszawsko-praski) wydał dekret, na podstawie którego jego następca, abp Henryk Hoser SAC, 7 września 2008 r. ukoronował figurę Matki Bożej Loretańskiej.

W Roku Wiary 2012/2013, w diecezji warszawsko-praskiej odbyła się peregrynacja kopii figury Matki Bożej Loretańskiej, zaś w Loretto rozpoczęła się budowa nowej świątyni w stylu neoromańskim, która została konsekrowana 31 lipca 2021 r. przez bp Romualda Kamińskiego na zakończenie roku jubileuszowego 100-lecia powstania Zgromadzenia Sióstr Loretanek, które opiekują się tym miejscem.

Założone przez bł. ks. Kłopotowskiego zgromadzenie realizuj swój charyzmat przez prowadzenie wydawnictwa i drukarni w Polsce, Rumunii, na Ukrainie i we Włoszech oraz podejmując współpracę z rozgłośnią radiową w Chicago w USA.

Siostry prowadzą m.in. ochronkę dla małych dzieci, świetlicę środowiskową dla najmłodszych z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, dom pomocy społecznej dla kobiet starszych i chorych somatycznie. Pracują także przy katechezie szkolnej.

Wspomnienie Matki Bożej Loretańskiej w Kościele obchodzone jest 10 grudnia. Data upamiętnia przeniesienie "domu Najświętszej Maryi Panny do Loreto we Włoszech. Miało to miejsce w 1294 r. Zgodnie z tradycją, przeniesienia mieli dokonać aniołowie, by uchronić tę pamiątkę Wcielenia przed muzułmanami. Ze względu na to cudowne przeniesienie, Benedykt XV w 1920 r. ogłosił Matkę Bożą Loretańską Patronką Lotników.

Reklama

W 1944 r. Niemcy zbombardowali bazylikę z cudowną figurą Madonny, polscy żołnierze ocalili świątynię od spłonięcia. Loreto to również miejsce wiecznego spoczynku ponad tysiąca żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, którzy wyszli wraz z gen. Władysławem Andersem z "nieludzkiej ziemi" z zamiarem wyzwolenia Polski i Europy spod niemieckiej okupacji i nigdy nie dotarli do Ojczyzny. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mir/

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-08-25 07:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wspomnienie Matki Bożej Loretańskiej

Święty Domek w Loreto

Wlodzimierz Redzioch / Niedziela

Święty Domek w Loreto

Kult Matki Bożej Loretańskiej wywodzi się z sanktuarium domu Najświętszej Maryi Panny w Loreto. Jak podaje tradycja, jest to dom z Nazaretu, w którym Archanioł Gabriel pozdrowił przyszłą Matkę Boga i gdzie Słowo stało się Ciałem.

Więcej ...

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47
Ludovic Duée

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Więcej ...

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst