Reklama

Niedziela Wrocławska

Św. Wawrzyniec wciąż aktualny

Parafia św. Wawrzyńca w Wołowie przeżywała uroczystości odpustowe. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Mariusz Sobkowiak, dyrektor administracyjny Papieskiego Wydziału Teologicznego

Magdalena Lewandowska

Po sumie odpustowej uliczkami Wołowskiego Rynku przeszła piękna procesja z Najświętszym Sakramentem.

Po sumie odpustowej uliczkami Wołowskiego Rynku przeszła piękna procesja z Najświętszym Sakramentem.

– Odpust, jak mówił śp. Jan Paweł II, to otwarcie serca na dar Bożego Miłosierdzia, które oczyszcza i uświęca – mówił na wstępie Eucharystii proboszcz ks. Stanisław Małysa. – Bardzo potrzebne jest nam dzisiaj Boże błogosławieństwo w trudnych czasach wojny, niepokoju, kryzysu – podkreślał.

W homilii ks. Sobkowiak porównywał życie św. Wawrzyńca i cesarza Waleriana, który skazał go na śmierć męczeńską. Gdy diakon Wawrzyniec 1600 lat temu usłyszał rozkaz wydania majątku Kościoła cesarzowi, poprosił o 3 dni zwłoki. W ciągu tych 3 dni cały majątek diecezji rozdał ubogim. – Życie św. Wawrzyńca w III wieku w Rzymie zbiegło się z życiem cesarza Waleriana. Walerian był przeciwieństwem świętego i przede wszystkim zabiegał o dobra materialne, chciał posiadać jak najwięcej. Wawrzyniec był człowiekiem, który chciał być wiernym Bogu i Kościołowi, myślał o ubogich. Połączenie tych dwóch osób spowodowało, że Wawrzyniec musiał oddać życie. Majątek rozdał ubogim i to ich nazwał skarbem Kościoła – za to został umęczony i stracił życie – tłumaczył ks. Sobkowiak.

Kaznodzieja podkreślał, że historia św. Wawrzyńca i cesarza Waleriana jest nadal bardzo aktualna: – Można powiedzieć, że historia św. Wawrzyńca i cesarza Waleriana rozgrywa się ciągle w świecie. I dzisiaj jesteśmy zachęcani do tego, abyśmy dbali tylko o to, co materialne, rozwijali swoje kariery, co raz więcej posiadali. A z drugiej strony postawa św. Wawrzyńca pokazuje nam, że są wartości o wiele większe, ważniejsze. Są rzeczy, za które warto oddać życie, chociażby za miłość do Boga, Kościoła i drugiego człowieka.

Reklama

– Św. Wawrzyniec jest autentycznym świadkiem Bożej miłości i mówi, że warto oddać życie, aby życie otrzymać. Aby stać się ziarnem pszenicy, które wpadłszy w ziemię musi obumrzeć, by przynieść tron obfity. Cesarz Walerian przeminął, przeminęło jego cesarstwo. Mimo, że tyle chciał zdobyć, nie zapisał się chwalebną literą w historii. A św. Wawrzyńca wspominamy ciągle, jest dla nas pięknym przykładem życia – zaznaczał ks. Sobkowiak.

Po Eucharystii uliczkami Wołowskiego Rynku przeszła piękna procesja z Najświętszym Sakramentem.

2022-08-07 20:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Andrzejkowy Bal Seniora

2022-11-29 17:21

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

Parafia Ducha Świętego

Andrzejkowy Bal Seniora

ks. Rafał Witkowski

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zorganizował wieczorem 29 listopada 2022 r. z okazji Święta św. Andrzeja w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze „Andrzejkowy Bal Seniora”.

Jak mówi Sylwia Grzyb, Koordynator ds. Parafialnych Zespołów Caritas, idea wspólnego świętowania wzięła się stąd, iż w diecezji prężnie funkcjonuje kilkanaście Klubów Seniora, które chcą się wspólnie spotykać i działać. W Andrzejkowej Gali udział wzięli seniorzy z Klubów Seniora z zielonogórskich parafii: Ducha Świętego, Podwyższenia Krzyża Świętego, Matki Bożej Częstochowskiej i Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Belgijscy biskupi po wizycie ad limina: doceniono nasze doświadczenia

2022-11-29 14:32

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Belgijscy biskupi spotkali się w Watykanie z dobrym przyjęciem i zrozumieniem. Co więcej, prefekt jednej z dykasterii przyznał nawet, że Stolica Apostolska uczy się od Kościoła w Belgii. Wskazuje na to w rozmowie z Radiem Watykańskim biskup diecezji Liège. Tamtejszy episkopat przebywał w Rzymie z wizytą ad limina, pierwszą od 12 lat. Biskupi zostali przyjęci przez Papieża na trwającej ponad dwie godziny audiencji. Zorganizowano też dla nich spotkanie z szefami różnych dykasterii.

Bp Jean-Pierre Delville przyznał, że biskupi zabiegali w Watykanie o dopuszczanie kobiet do diakonatu oraz o możliwość wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn. Zachwalali też belgijski model relacji państwo-Kościół. Ich zdaniem to dzięki ingerencji państwa i ustanowieniu parlamentarnej komisji Kościół uporał się z problemem nadużyć seksualnych. Ordynariusz Liège zauważa, że w Belgii plaga ta miała wyraźne ramy czasowe. Dotyczyła zasadniczo ostatnich 40 lat minionego stulecia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję