Reklama

Niedziela Częstochowska

Modlitwa u Patronki Rodzin

Marian Florek

Świat się nie zmienia, bo człowiek poza Bogiem nie ma celu pielgrzymowania przez tę ziemię – mówił abp Wacław Depo w Leśniowie.

W Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin w Leśniowie uroczyście odprawiono Mszę św. w związku z kolejną pielgrzymką rodzin do tego miejsca. Przewodniczył jej abp Wacław Depo.

Przed Eucharystią w rozmowie z Niedzielą metropolita częstochowski podzielił się refleksją w związku z charakterem wydarzenia, które zgromadziło w sanktuarium znaczną liczbę rodzin. – Skoro Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo jako mężczyznę i niewiastę i zadał im wspólnotę na podobieństwo tajemnicy Trójcy Przenajświętszej to my, w rodzinach, również odwzorujemy tę wspólnotę, która jest wspólnotą życia i miłości – arcypasterz wyjaśniał teologicznie fenomen rodziny. Wskazał na Maryję jako na tę, która najpełniej zrealizowała zamysł Boga, i przytoczył słowa św. Jana Pawła II: „Maryja, to jest świat odnowiony miłością”. Komentując pielgrzymkę rodzin do Leśniowa zapytał: – Gdzie się uciec? Jedynie do Niej – Matki Syna Bożego, który jest Odnowicielem i Zbawicielem świata. Kościół jest rodziną rodzin, dlatego ta łaska, która została udzielona każdej wspólnocie powinna owocować we wspólnocie Kościoła. Następnie hierarcha mówił o współodpowiedzialności za Kościół wszystkich ochrzczonych i posłanych, aby być wobec siebie świadkami tej miłości, która jest nam udzielana przez Ducha Świętego i rozlana w naszych sercach.

Zgromadzonych pielgrzymów powitał o. Piotr Stanikowski, przeor klasztoru paulinów w Leśniowie, który wraz ks. Mariuszem Trojanowskim, sekretarzem arcybiskupa, koncelebrował Eucharystię.

Słowo do pielgrzymów

W homilii abp Wacław Depo podkreślił, że wszystkie niedzielne czytania wzywają do czujności i odpowiedzialności za dar życia. Prawdą niepodważalną jest fakt – kontynuował hierarcha – że na ziemi jesteśmy tymczasowi. Następnie arcybiskup przywołał tragiczny wypadek polskiego autokaru na Chorwacji: – Bolesnym faktem jest, że niektórzy z tej tragedii robią kolejne źródło i podstawę podziału między ludźmi wierzącymi a tymi, którzy Boga nie uznają! I nie boją się owej godziny przejścia z tego świata! Następnie przytoczył List do Diogneta z II w. p. Ch. Jakże aktualny dzisiaj – zaznaczał arcypasterz – gdzie autor pisze o paradoksalnych dla ówczesnych ludzi zasadach życia chrześcijan, którzy mają dzieci, a nie porzucają nowo narodzonych, dzielą jeden stół, ale nie jedno łoże, są w ciele, lecz żyją nie według ciała, przebywają na ziemi, lecz są obywatelami nieba, kochają wszystkich ludzi, a wszyscy ich prześladują... – Świat się nie zmienia, bo człowiek poza Bogiem nie ma celu przejścia i pielgrzymowania przez tę ziemię – wyjaśniał wciąż aktualne przesłanie chrześcijańskiego życia abp Depo i zakończył: – To wszystko jest skarbem w rodzinie i poprzez rodzinę przekazywane. Maryjo Królowo Rodzin módl się za nami!

Reklama

Powrót do początku

Kolejnym punktem spotkania było odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Trzymając się za ręce i patrząc sobie w oczy, z których niejednokrotnie płynęły łzy, żony i mężowie powtarzali za abp. Wacławem Depo słowa małżeńskiej przysięgi. Potem ojcowie paulini na czele z metropolitą częstochowskim udzielili Bożego błogosławieństwa

Dariusz Szatkowski, mąż Anny i ojciec Karola, Franka, Wiktorii i Sandry – Tyle dzieci to obowiązek, ale i pociecha. Jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy. Żona ma gorzej niż ja, ale daje radę i nosi wszystkie nasze dzieci na rękach. Jest to jakieś poświęcenie ale myślę że warto. Cóż to za rodzina bez dzieci? Cel życia byłby żaden, a świat? On byłby bez przyszłości. Przyszliśmy tutaj pomodlić się za rodzinę, bo w tych ciężkich czasach jest naprawdę wiele przeszkód na drodze do szczęścia. Tutaj oddajemy się pod opiekę Bożej Matki. Do Leśniowa jeździmy od wielu lat. Wspomaga naszą rodzinę. Po owocach to widać – Dariusz wskazuje na swoje dzieci.

Reklama

Satysfakcja

Po zakończonych uroczystościach pielgrzymi mogli bawić się na pikniku w ogrodach paulińskich. Dzieci miały swoje atrakcje, a rodzice chwilę wytchnienia. Dla głodnych były stoiska nie tylko ze słodyczami. Piękna słoneczna pogoda była dodatkowym błogosławieństwem dla pielgrzymów

– Jest w narodzie nadzieja i ta nadzieja rodzi się z powrotu do Maryi, która przynosi Boga do naszych rodzin. Nasze sanktuarium jest miejscem rodzinnych błogosławieństw i tutaj przybywają rodziny z całej Polski. Jest wzruszenie, kiedy widzimy radość pielgrzymów, bo jest ktoś, kto pokazuje im wartość małżeństwa, ktoś, kto na nowo w nich wierzy i daje im iskrę nadziei na te trudne czasy. Kiedy wracają do domów, to nie są sami, ale podniesieni na duchu, pokrzepieni obecnością Maryi, która tutaj w sposób szczególny, czule przytula ich do swego serca – powiedział na odchodnym Niedzieli o. Piotr Stanikowski, przeor klasztoru paulinów w Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin

2022-08-07 18:48

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”

Więcej ...

Do czego może prowadzić nieuzasadnione użycie jodku potasu?

2022-09-30 07:40

adobe.stock

Jodku potasu nie można przyjmować profilaktycznie i na własną rękę! Nie pomoże zażywanie go profilaktycznie, gdy nie występuje narażenie na szkodliwe skutki promieniowania. Wręcz zaszkodzi.

Więcej ...

Michał Dworczyk: złożyłem rezygnację z funkcji szefa KPRM

2022-09-30 13:01

KPRM

Dziś złożyłem rezygnację z funkcji szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - poinformował w piątek w mediach społecznościowych Michał Dworczyk.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Warszawa: ostatnie pożegnanie Franciszka Pieczki

Wiadomości

Warszawa: ostatnie pożegnanie Franciszka Pieczki

„Nie mieszajcie mnie do tego uzdrowienia! To nie ja, to...

Wiara

„Nie mieszajcie mnie do tego uzdrowienia! To nie ja, to...

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara...

Wiara

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara...

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

Święci i błogosławieni

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć....

Wiara

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć....

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?

Wiara

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?