Reklama

Niedziela Lubelska

Godziny dla rodziny. Domowy Kościół na wakacjach

Krzysztof Piasecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Domowy Kościół, gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, to propozycja dla sakramentalnych małżeństw.

Wspólnota łączy w sobie charyzmaty ruchu założonego przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego oraz międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame. Ideałem jest droga ku świętości w jedności ze współmałżonkiem. Duchowość małżeńska jest realizowana poprzez przyjęcie elementów formacyjnych nazywanych zobowiązaniami (darami). Są to codzienna modlitwa osobista, małżeńska i rodzinna oraz lektura Pisma Świętego, dialog małżeński i wynikająca z niego reguła życia, a także comiesięczne spotkania formacyjne w kręgach małżeńskich i uczestnictwo w rekolekcjach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wakacyjna oaza

Wśród różnych spotkań rekolekcyjnych, Domowy Kościół proponuje małżeństwom i rodzinom udział w wakacyjnych oazach. 15-dniowe rekolekcje są czasem modlitwy i odpoczynku. Z takiej formy pogłębiania relacji z Bogiem i z bliźnim rokrocznie korzystają setki małżeństw. 15 z nich w drugiej połowie lipca uczestniczyło w Oazie Nowego Życia II stopnia dla rodzin w Leśnej Podlaskiej. Pod opieką Agnieszki i Krzysztofa Piaseckich oraz moderatora ks. Zdzisława Szostaka uczestnicy zgłębiali tajniki historii zbawienia, poznawali uroki Podlasia, a nade wszystko wzrastali w wierze i miłości. Anna i Marcin Sokal, małżeństwo z trójką dzieci, należy do kręgu Domowego Kościoła przy parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jastkowie. Jednego z ponad 230 kręgów działających na terenie archidiecezji lubelskiej. Rodzina kolejne wakacje spędziła na oazie, tym razem służąc w diakonii muzycznej.

Rodzinna wspólnota

- Jako młodzi ludzie formowaliśmy się w różnych wspólnotach w Kościele, więc gdy się pobraliśmy, zaczęliśmy szukać wspólnoty odpowiedniej dla małżeństwa i rodziny. Tak trafiliśmy do Domowego Kościoła i tu przed laty znaleźliśmy swoje miejsce. To bardzo prorodzinny ruch - mówi Anna Sokal. Jak wyjaśnia, z jednej strony są zobowiązania, których realizacja pomaga małżonkom w codziennej wędrówce drogą świętości, z drugiej jest troska o dzieci, w tym o ich katolickie wychowanie. Wielką wartością jest wspólny udział w rekolekcjach, gdzie dorośli i dzieci realizują odrębne programy formacyjne, ale też zostaje czas na zwykły, wakacyjny wypoczynek. Rodziny często wybierają rekolekcje w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie, by pokazać dzieciom piękno Polski i aktywnie spędzić „godziny dla rodziny”. Wartością dodaną są przyjaźnie zawierane na długie lata pomiędzy dorosłymi i dziećmi z różnych stron. Podczas turnusu w Leśnej Podlaskiej, organizowanego przez Domowy Kościół archidiecezji lubelskiej, obecne były rodziny z okolic Lublina, ale też Gdańska, Warszawy, a nawet Wiednia.

Reklama

Świat wartości

Intensywne, ponad dwutygodniowe rekolekcje, pozwalają małżonkom nabrać sił na niełatwą codzienność. - Wszystko, co ma wartość, kosztuje. Tak samo bycie w Domowym Kościele. Wspólnota wyznacza kierunek i daje oparcie w życiu; pokazuje, że rodzina oparta na Bogu jest ważniejsza od pościgu za pieniędzmi i karierą. Domowy Kościół daje naszej rodzinie bezpieczne środowisko wzrostu. Nie tylko przez udział w rekolekcjach, ale przede wszystkim przez codzienne życie zobowiązaniami, nasze dzieci mają możliwość życia wiarą i wartościami, których współczesny świat nie ceni - mówi Marcin Sokal. Zwraca uwagę, że nie chodzi o wykluczenie się ze wszystkiego, co „światowe”, jak kariera czy biznes, ale przeciwnie, o wprowadzanie do zwykłego życia ewangelicznych wartości. - Codzienna modlitwa, lektura Pisma Świętego i Eucharystia, rzutują na nasze relacje małżeńskie i rodzinne, ale też zawodowe. Dzięki temu, że jesteśmy blisko Jezusa, możemy wybierać dobro - podkreślają małżonkowie.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-08-06 21:17

Wybrane dla Ciebie

Bp Artur Ważny o nowych wyzwaniach, problemach i priorytetach

2024-04-25 09:46

RDN

O nowych wyzwaniach, priorytetach i z czym musi się zmierzyć. "Stąd nie zabieram nic, żadnych mebli, tylko same książki (...). Zabieram tylko całe to dziedzictwo, które noszę - takie duchowe, kulturowe, religijne." - mówi bp Ważny w rozmowie z Radiem RDN.

Więcej ...

Majówka z kleszczami? Chroń siebie i bliskich przed kleszczowym zapaleniem mózgu

2024-04-25 10:17

Adobe.Stock

Zbliża się majówka, czas, który wielu z nas planuje spędzić na świeżym powietrzu, korzystając z piękna natury i wspólnego czasu z bliskimi. Jednak wraz z nadejściem wiosny przypominamy sobie o niebezpieczeństwie związanym z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM). Dlatego ważne jest, abyśmy nie zapomnieli o odpowiednich zabezpieczeniach, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

Więcej ...

List pasterski z okazji jubileuszu diecezji lubuskiej

2024-04-25 16:00
bp Tadeusz Lityński

Karolina Krasowska

bp Tadeusz Lityński

Bp Tadeusz Lityński skierował do diecezjan list pasterski z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim