Reklama

Niedziela Częstochowska

Mamy dług wdzięczności

2022-08-01 20:08

Marian Florek

W kościele Najświętszego Imienia Maryi (rektoracki) i wokół niego zgromadziła się rzesza osób. Wśród mieszkańców byli przedstawiciele władz samorządowych i państwowych, parlamentarzyści, kombatanci, służby mundurowe, młodzież klas wojskowych i harcerze oraz poczty sztandarowe.

Dwa głosy

– Dla nas jest to dzień pamięci o bohaterach, którzy walczyli za naszą ojczyznę. Będąc tutaj na uroczystości, chcemy im oddać hołd. Jesteśmy z nich dumni i chcemy być tacy jak oni, tak odważni jak oni i tak dbać o naszą ojczyznę jak oni – podkreślił swoje patriotyczne zaangażowanie harcerz Piotr Grudziński.

– Przychodzimy jak co roku, by uczcić pamięć Powstania Warszawskiego. Nikt się nie zastanawia, czy warto było wtedy walczyć. Teraz chcemy upamiętnić bohaterów, którzy oddali życie. To jest nasz obowiązek. Polacy są narodem, który nigdy nie jest bezczynny wobec zła i niegodziwości. Gdyby powstańcy warszawscy nie chwycili za broń, to nie byłoby takiej Polski, jaką mamy dzisiaj – mówił Paweł Ruksza, radny częstochowski.

Kazanie z przesłaniem

W świątyni wszystkich zgromadzonych powitał ks. Mikołaj Węgrzyn, proboszcz parafii. Mszy św. przewodniczył bp Antoni Długosz, biskup senior archidiecezji częstochowskiej, który w homilii przedstawił w syntetycznym skrócie ogrom czynu zbrojnego Powstania Warszawskiego. Zwrócił uwagę na daninę krwi kapelanów, których zginęło ok 40. Hierarcha mocno uwypuklił nie tylko bezmiar heroizmu polskich powstańców, ale też zwrócił uwagę na bezczynność wielkich mocarstw wobec tego bezprzykładnego zbrojnego zrywu, a także na haniebne działania władz komunistycznych, by pamięć o Powstaniu Warszawskim uległa zapomnieniu. – Powstanie nazywano Targowicą, a przecież to oni, sługusy Moskwy i systemu komunistycznego byli prawdziwymi targowiczanami. Dziś wspominamy wielkich bohaterów powstańczej Warszawy. Oni nie wołali: róbta co chceta! Oni wołali: Bóg, Honor Ojczyzna. I ginęli po to, abyśmy my dzisiaj, żyli w wolnej Polsce. Oni szli na śmierć umocnieni sakramentami, szli na spotkanie ze Zmartwychwstałym i wpadali prosto w ramiona miłosiernego Ojca. My mamy wobec nich nadal wielki dług wdzięczności. I możemy go spłacić modlitwą i patriotyzmem. A patriotyzm to uczciwe życie zgodne z Bożymi zasadami – apelował do uczestników uroczystości bp Długosz.

Reklama

Zobacz zdjęcia: Mamy dług wdzięczności

Po nabożeństwie w Alejach Najświętszej Maryi Panny uformował się pochód, prowadzony przez orkiestrę dętą, poprzedzaną policjantami na motocyklach. Trasa przemarszu wiodła pod Pomnik Nieznanego Żołnierza w Alei Henryka Sienkiewicza. Tutaj miały miejsce okolicznościowe przemówienia. Potem przedstawiciele rożnych środowisk złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.

Organizatorem tegorocznych obchodów był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oddział w Częstochowie oraz Urząd Miasta Częstochowy.

Przed południem

Od 2019 roku Instytut Pamięci Narodowej oznacza groby plakietą „Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski”. Przed południem 1 sierpnia odbyła się dodatkowa uroczystość oznaczenie mogiły śp. Romany Zdziarskiej – Rewskiej tabliczką ,,grób weterana” na cmentarzu św. Rocha, sektor 71, rząd 2, nr grobu 30. Trwają szczegółowe ustalenia co do losów zmarłej bojowniczki. Wiadomo, że została odznaczona orderem Orderem Virtuti Militari. Najprawdopodobniej była członkiem Zgrupowanie „Żywiciel” i walczyła na Żoliborzu.

Organizatorem tego wydarzenia był Instytut Pamięci Narodowej oraz Urząd Miasta Częstochowy

Wybrane dla Ciebie

Kościół a objawienia w Medjugorie

Więcej ...

Przeor Jasnej Góry o pielgrzymowaniu, świętowaniu i optymizmie

2022-08-07 16:04

Karol Porwich/Niedziela

I w tym roku z Jasnej Góry popłynie to samo przesłanie, choć może wybrzmi jeszcze mocniej: „Bóg kocha każdego człowieka” - podkreśla przeor Sanktuarium przed uroczystością Wniebowzięcia NMP. O. Samuel Pacholski pielgrzymki piesze nazywa laboratorium życia i wiary, zaprasza do wspólnego świętowania, które choć w cieniu wojny jest wyrazem radości ze spotkania z Bogiem i przypomnieniem, że On upomni się o każdego kto mu zawierza.

Więcej ...

Św. Wawrzyniec uczy nas dobrze inwestować

2022-08-07 16:30
Uroczystości odpustowe w parafii św. Wawrzyńca we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Uroczystości odpustowe w parafii św. Wawrzyńca we Wrocławiu

Odpust ku czci św. Wawrzyńca i poświęcenie plonów ziemi z okazji działkowych dożynek przeżywała dzisiaj parafia przy ul. Bujwida we Wrocławiu. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny arcybiskupa metropolity wrocławskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rzecznik MSZ: wśród uczestników autokarowej pielgrzymki,...

Wiadomości

Rzecznik MSZ: wśród uczestników autokarowej pielgrzymki,...

Proboszcz parafii w Jedlni o katastrofie w Chorwacji

Kościół

Proboszcz parafii w Jedlni o katastrofie w Chorwacji

Zmarła 8-letnia Waleczna Agatka. Dziewczynka 11 miesięcy...

Wiadomości

Zmarła 8-letnia Waleczna Agatka. Dziewczynka 11 miesięcy...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

W czasie choroby proś o wstawiennictwo Matkę Bożą!...

Wiara

W czasie choroby proś o wstawiennictwo Matkę Bożą!...

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Zmiany kapłanów 2022 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2022 r.

Nikaragua: władze odmawiają uwięzionemu biskupowi...

Kościół

Nikaragua: władze odmawiają uwięzionemu biskupowi...

Chorwacja: W wypadku polskiego autobusu zginęło 11 osób,...

Wiadomości

Chorwacja: W wypadku polskiego autobusu zginęło 11 osób,...