Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Cztery wieki Bożego działania w Bestwinie

Parafia w Bestwinie świętowała ważny jubileusz.

MJscreen

Parafia w Bestwinie świętowała ważny jubileusz.

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bestwinie świętowała 400-lecie poświęcenia kościoła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od kilku lat w świątyni trwają prace renowacyjne, które miały być zakończone przed uroczystością jubileuszową planowaną na 10 maja 2032 r. Jednakże w trakcie prowadzonych prac prof. Jedynak, przeglądając dokumenty w archiwum kurialnym w Krakowie, odkrył pomyloną datę w zapiskach – okazało się, że w XVIII w. ktoś zamienił cyfrę 2 na 3 i błędny rok 1632 powielano przez następne wieki. A w rzeczywistości kościół został poświęcony 10 maja 1622 r. przez bp. krakowskiego Tomasza Oborskiego, a nie 10 lat później.

Myślę, że dobrze, że tak jest, że trwają prace materialne, a równocześnie możecie odradzać się duchowo – podkreślił bp Edward Kawa ze Lwowa na Ukrainie, który 10 maja przewodniczył uroczystej Mszy św. koncelebrowanej m.in. z księżmi rodakami. Używał historycznego kielicha z 1842 r. z czasów posługi proboszcza ks. Mikołaja Bahra, który 170 lat temu przeprowadzał duże remonty w świątyni. Z tamtych czasów pochodzą też organy. Wtedy przebudowano m.in. ołtarz główny i powstała drewniana figura Maryi, która obecnie czeka na renowację. Wykonał ją włoski artysta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nasza parafia należy do najstarszych w diecezji i była dedykowana św. Jakubowi. Równe 400 lat temu w tej świątyni bp Tomasz Oborski namaścił 12 miejsc – uczynił ten dom domem Bożym. Nie wiemy, co spowodowało, że 400 lat temu opiekę nad świątynią powierzono Matce Bożej. Może właśnie potrzebne było oddanie i zawierzenie Maryi, żeby ci wszyscy, którzy wówczas błądzili, wrócili do prawdziwej wiary Chrystusowego Kościoła – podkreślił proboszcz ks. Cezary Dulka.

Bp Kawa w kazaniu zauważył, że wielką łaską jest orędownictwo Maryi. Jako przykład podał fakt, że po zawierzeniu przez Papieża Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi wojska rosyjskie odeszły od Kijowa, wycofały się, a media tego nie zauważyły. – To Maryja pokazała swoją moc. Jeśli coś jest Jej zawierzone, wtedy Ona kieruje. To ważne, byśmy zrozumieli że bestwińska świątynia jest miejscem, w którym Maryja prowadzi nas do Jezusa. Przez tyle wieków Pan przez Maryję tutaj działał. Wiele osób doświadczyło uzdrowień, działo się wiele cudów i będą się działy, jeśli tylko na to pozwolimy Bogu. Każdy człowiek, który w swoim sercu ma szczególną relację do Maryi, zawsze ma niesamowity kult Eucharystii – zauważył. Po Mszy św. uczestnicy udali się przed kościół, by tam wkopać lipę na pamiątkę jubileuszu.

Reklama

Mszę św. poprzedziła procesja eucharystyczna z udziałem pocztów sztandarowych, osób w strojach regionalnych i dzieci pierwszokomunijnych, zakończona dziękczynnym nabożeństwem połączonym z modlitwą za zmarłych i majówką. Śpiewał chór parafialny.

Do jubileuszu wierni przygotowywali się m.in. przez udział w historycznych wykładach, na których zapraszani prelegenci przybliżali historię świątyni, oraz słuchając kazań o poświęceniach kościołów dawniej i dziś. Odbyły się też misje święte, na których głosił nauki o. Sławomir Zieliński ze Lwowa. Na koniec poświęcono krzyż misyjny. W ostatnim dniu misji młodzież przyjęła sakrament bierzmowania. Przed kościołem stała okolicznościowa wystawa pt.: „Przymierze – Źródło Życia”, na której można było zobaczyć historyczne fotografie związane z parafią oraz dwa obrazy autorstwa Andrzeja Surowiaka. Były na niej m.in. zdjęcia z 1963 r, kiedy odbyły się prymicje 3 księży z Bestwiny. Zdjęcia udostępniła Dorota Surowiak z Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej, która gromadzi je od lat. W niedzielę 15 maja w kościele odbył się koncert, na którym wystąpiły zespoły: „Dynamika” z Bestwiny, „Vocalis” z Janowic i Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Bestwina”.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-05-30 22:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz najstarszej parafii w Warszawie

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz przewodniczył uroczystej Eucharystii odpustowej z okazji 780. rocznicy powstania parafii św. Katarzyny na warszawskim Służewie.

Więcej ...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10 przestępstw seksualnych wobec dzieci

2024-06-25 10:25

Red.

Angielska diecezja Portsmouth nie komentuje sprawy polskiego ks. Piotra Glasa, oskarżonego o 10 przestępstw wobec osób małoletnich. Miał się ich dopuścić w latach 2002-2008, gdy był duszpasterzem na wyspie Jersey.

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?