Reklama

Watykan

Watykan: reżim covidowy utrzymany w mocy

Monika Książek

Pomimo stopniowego znoszenia ograniczeń COVID-19 na całym świecie i zniesienia wszystkich przepisów w niektórych krajach, kardynał Pietro Parolin, watykański sekretarz stanu, zarządził, aby na terenie Watykanu nadal kontynuowano ścisłą kontrolę epidemiologiczną.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dekrecie wydanym 20 kwietnia sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej stwierdził, że decyzja została podjęta ze względu na utrzymywanie się obecnej sytuacji pandemicznej, która „wymaga szczególnych nadzwyczajnych i wyjątkowych środków, aby jej przeciwdziałać i zapewnić bezpieczne prowadzenie działalności”.

Nawiązał do opublikowanego również w środę zarządzenia przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego z 30 marca, które przedłużyło do 30 kwietnia wszelkie ograniczenia dla personelu i osób odwiedzających terytorium Watykanu. Zaznaczono, że przepisy dotyczą „współpracowników zewnętrznych i tych, którzy z jakichkolwiek innych powodów wykonują pracę, szkolenia lub działalność wolontariacką” w instytucjach watykańskich, a także „personelu firm zewnętrznych oraz wszystkich gości i użytkowników”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mimo że od ogłoszenia stanu zagrożenia we Włoszech w marcu 2020 r. na terytorium Watykanu nie odnotowano żadnego zgonu spowodowanego wirusem COVID-19, pod koniec ubiegłego roku Watykan wprowadził jedne z najsurowszych na świecie przepisów dotyczących zwalczania wirusa COVID-19.

Podziel się cytatem

Reklama

Od 23 grudnia wszyscy pracownicy, współpracownicy zewnętrzni i goście muszą okazać „Przepustkę Super Zieloną”, aby wejść na terytorium Watykanu, co oznacza, że muszą być potrójnie zaszczepieni lub niedawno wyleczeni z COVID-19. Jej nieuzyskanie jest traktowane jako „nieobecność nieusprawiedliwiona” w pracy, skutkująca zawieszeniem wynagrodzenia. W indywidualnych przypadkach przyznawane są ograniczone zwolnienia lekarskie, ale zwolnienia na tle religijnym nie są dozwolone. We wszystkich pomieszczeniach zamkniętych na terytorium Watykanu obowiązują maski FFP2 lub N95.

Reklama

Liturgie watykańskie i audiencje papieskie nie są objęte takimi ograniczeniami, ale osoby odwiedzające Muzea Watykańskie, Ogrody Watykańskie, wille papieskie i Pałac Apostolski w Castel Gandolfo aby wejść na teren placówki nadal muszą okazać niedawno uzyskany wynik negatywny. Osoby w pełni zaszczepione (ze szczepionką przypominającą) i/lub niedawno wyleczone z COVID-19 mogą wejść, ponieważ obowiązuje je Zielona Przepustka.

Informacja o opublikowanych dekretach pojawia się w momencie, gdy Włochy stopniowo znoszą restrykcje i 1 kwietnia zakończyły dwuletni stan wyjątkowy.

Wymóg posiadania „Super Zielonej Karty" jest nadal obowiązkowy w wielu miejscach rozrywki w kraju, w tym w lokalach gastronomicznych, ale obecnie jest rzadko egzekwowany, natomiast „Zielona Karta”, która oznacza okazanie co najmniej dowodu negatywnego wyniku testu, jest wymagana głównie tylko w przypadku transportu na duże odległości.

Włochy również złagodziły obowiązek noszenia masek FFP2 i oczekuje się, że od 1 maja zakończą obowiązek noszenia masek w pomieszczeniach zamkniętych. Jednak pomimo zniesienia stanu wyjątkowego, na początku tego miesiąca włoskie ministerstwo zdrowia zaczęło wystawiać mandaty w wysokości 100 euro osobom powyżej 50 roku życia, które nie zostały jeszcze zaszczepione.

Reklama

Częściowe zniesienie ograniczeń zbiegło się w czasie z ciągłym występowaniem bardziej zakaźnego, ale stosunkowo łagodnego wariantu wirusa Omicron, który od końca ubiegłego roku rozprzestrzenia się we Włoszech i innych krajach. W minionych miesiącach, pomimo potrójnego szczepienia, kardynał Pietro Parolin i substytut, arcybiskup Edgar Peña Parra zarazili się tym wirusem i spędzili kilka dni na kwarantannie z łagodnymi objawami.

20 kwietnia podano, że osobisty sekretarz Benedykta XVI arcybiskup Georg Gänswein od 11 kwietnia jest chory na COVID-19. Pomimo potrójnego szczepienia pozostaje on na kwarantannie, ponieważ nadal wykazuje pozytywne wyniki testów na obecność wirusa.

Arcybiskup Gänswein zapewnił wiernych, że u Benedykta XVI i wszystkich innych osób przebywających w rezydencji papieża-seniora w klasztorze Mater Ecclesiae testy na obecność wirusa są negatywne.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2022-04-21 10:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Recepta na koronakryzys

Spotkanie prezydenta z przedstawicielami instytucji finansowych

KPRP/ Igor Smirnow

Spotkanie prezydenta z przedstawicielami instytucji finansowych

Epidemia koronawirusa zbiera coraz większe żniwo. Rządzący nie ukrywają, że najbliższe tygodnie będą dla Polaków bardzo trudne. Pomoc zapowiada prezydent Andrzej Duda.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej