Reklama

Świat

Watykan odpowiada ONZ ws. Konwencji Praw Dziecka

Włodzimierz Rędzioch

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po wielu artykułach i komentarzach opublikowanych w mediach nt. zaleceń ONZ (Komisji Rewizyjnej Konwencji o prawach dziecka) o. Federico Lombardi zaprezentował dzisiaj w Radiu Watykańskim specjalną notę.

To nie jest właściwe, aby mówić o jakiejś konfrontacji „między ONZ i Watykanem”. ONZ to dzisiaj bardzo ważna dla ludzkości instytucja. Stolica Apostolska zawsze okazywała silne moralne wsparcie dla ONZ jako miejsca spotkań wszystkich narodów, umacniania pokoju w świecie i wzrostu wspólnoty narodów w harmonii i wzajemnym szacunku, wzajemnym ubogaceniu się - pisze o. Federico Lombardi, rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej w specjalnej nocie wypowiedzianej dzisiaj w Radiu Watykańskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Osoby odpowiedzialne w ONZ zawsze były świadome znaczenia wsparcia moralnego i religijnego Stolicy Apostolskiej dla wzrostu wspólnoty narodów”- mówi o. Lombardi i podkreśla rolę papieży: Pawła VI, Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej podkreśla, że międzynarodowe konwencje Organizacji Narodów Zjednoczonych są jednym ze sposobów, w jaki „społeczność międzynarodowa stara się promować dynamikę poszukiwania pokoju i promowania praw człowieka w konkretnych dziedzinach”.

„W odpowiednim czasie Stolica Apostolska dołączyła - jako jedna z pierwszych w świecie - do Konwencji dotyczącej praw dzieci”- pisze o. Lombardi i dodaje, że Kościół inspirował się zawsze w swoim Magisterium Ewangelią.

O. Lombardi, doceniając pracę ONZ i Komitetu w Genewie, dodaje, że „zalecenia wydane przez Komitet są często dość skąpe i o względnej wadze”.

”W przypadku sprawozdań składanych do Komitetu przez Stolicę Apostolską w ostatnich miesiącach w realizacji Konwencji i Protokołów dodatkowych, na pytania w formie pisemnej przedstawione przez Komitet dano obszerne pisemne odpowiedzi w dzień przesłuchania specjalnego delegacji Stolicy Apostolskiej w Genewie w dniu 16 stycznia . Teraz natomiast, 5 lutego opublikowano uwagi końcowe i zalecenia Komitetu. Co wzbudziło szerokie echa i reakcje” - kontynuuje o. Lombardi.

Reklama

Rzecznik Stolicy Apostolskiej przypomina, że przystąpienie Stolicy Apostolskiej do Konwencji motywowane było historycznym zaangażowaniem Kościoła powszechnego i Stolicy Apostolskiej ze względu na dobro dzieci. „Dlatego Stolica Apostolska - jak powiedział abp Parolin - kontynuuje wysiłki w celu wdrożenia konwencji i utrzymania dialogu otwartego, konstruktywnego” - podkreśla o. Lombardi.

”Nie można nie zauważyć, że najnowsze zalecenia wydane przez Komitet wydają się przedstawiać - w opinii kogoś, kto dobrze obserwował proces, który je poprzedził - poważne ograniczenia. Nie podejmują z odpowiednią uwagą odpowiedzi, danych zarówno w formie pisemnej i ustnej przez przedstawicieli Stolicy Apostolskiej”- podkreśla o. Lombardi.

”W szczególności wydaje się poważny brak zrozumienia specyfiki Stolicy Apostolskiej”- mówi rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej.

”Uwagi Komitetu w kilku kierunkach wydają się wykraczać poza swoje uprawnienia i ingerować w moralne i doktrynalne pozycje Kościoła katolickiego”. O. Lombardi zauważa, że brzmienie i przekaz treści w dokumencie Konwencji jest absolutnie anormalne „w porównaniu do postępowania w stosunkach z innymi Państwami - stronami Konwencji”.

O. Lombardi stwierdził, że Stolica Apostolska stała się przedmiotem inicjatyw i uwagi mediów „niesprawiedliwie szkodliwych”.

Podziel się:

Oceń:

2014-02-07 13:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

ONZ: Watykan przeciw deprawacji dzieci w szkołach

Adobe Stock

Stolica Apostolska po raz kolejny sprzeciwiła się na forum ONZ programom rozwoju, które opierają się na ograniczeniu światowej populacji. Podkreśliła też niezbywalną rolę rodziców w decydowaniu o stylu wychowania, jakie otrzymują ich dzieci. O tym wszystkim mówił podczas obrad oenzetowskiej Komisji ds. Ludności i Rozwoju abp Gabriele Caccia, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Więcej ...

Maryja – lustro Kościoła

2024-05-14 13:38

Niedziela Ogólnopolska 20/2024, str. 16-17

Adobe Stock

Matka to obecność. To ktoś, kto jest zawsze czynnie obecny. Ktoś, kto rodzi, wychowuje, uczy, każdego dnia oddaje życie, daje przykład, tworzy wypełnione miłością środowisko. Motywuje i ukazuje cel.

Więcej ...

Trudne ciąże. Jak Kościół pomaga kobietom?

2024-05-21 13:09

Adobe Stock

Kościół oferuje stałe wsparcie dla kobiet w kryzysie. Jest to pomoc materialna, medyczna, psychologiczna, rozwojowa, prawna, czy duszpasterska. W instytucjach powstałych z inspiracji chrześcijańskiej każda kobieta, która nie planowała ciąży i waha się przed dokonaniem aborcji, czy kobieta w trudnej ciąży, matka dziecka niepełnosprawnego czy jej rodzina, otrzyma potrzebne wsparcie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj