Reklama

Niedziela w Warszawie

Twórcy dziękowali za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W archikatedrze warszawskiej za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego dziękowały artyści i twórcy. Mszy św. przewodniczył ks. Grzegorz Michalczyk, krajowy duszpasterz środowisk twórczych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii podkreślił, że droga do wiary zaczyna się od uznania za prawdę tego, co mówi słowo Boże oraz przyjęcia słowa Bożego jako słowa, które od Boga pochodzi i mówi prawdę o naszej sytuacji życiowej.

- To w tym kontekście można powiedzieć, że wiara rodzi się ze słuchania. Wiara rodzi się z tego, co się słyszy, z tego, że przyjmuję słowo Boże za prawdę. Nie jest to zawsze proste. Czasem słyszymy Słowo Boże i coś nam się nie zgadza. Wydaje się, że nie diagnozuje ono w prawdzie sytuacji, w której jesteśmy – powiedział ks. Michalczyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaznodzieja odwołał się do odczytanego fragmentu z Księgi Izajasza, w którym jest mowa o pociesze, jaką Bóg daje swojemu ludowi, mówiąc: „Oto stwarzam nowe niebiosa i nową ziemię. Nie będzie się już wspominać dawniejszych dziejów. Będzie radość i wesele. Z Jerozolimy uczynię wesele, z jej ludu radość”. - Tu Bóg otwiera przed słuchaczami perspektywę, która jest niesamowicie nęcąca. Jakiż piękny byłby świat, gdyby był taki: nie będzie już w nim niemowlęcia, co miałoby żyć tylko kilka dni, ani starca, który by nie dopełnił swych lat, bo najmłodszy umrze jako stuletni. Zbudują domy, mieszkać w nich będą, zasadzą winnice i będą jedli z nich owoce. A ten świat jest inny – zaznaczył ks. Michalczyk i dodał, że dziś raczej myślimy o tym, że nie budują domów, tylko rujnują domy oraz że niemowlęta rzeczywiście żyją czasem kilka dni, ponieważ bomby spadają na szpitale, gdzie rodzą się dzieci.

- Nie ma już domów i nie ma już wielu ludzi, którzy byli między nami. Oczywiście jesteśmy głęboko poruszeni tym, co się dzieje, bo po pierwsze jest to tak straszne, a po drugie – jest to tak blisko. Ale mamy przecież świadomość, że w świecie, w którym jesteśmy, w naszej doczesności bardzo wielu ludzi może powiedzieć, że ta wizja jest utopijna. Czy się kiedyś zrealizuje? – pytał kaznodzieja.

Reklama

Ks. Michalczyk odwołał się również do Apokalipsy św. Jana, w której autor widzi to, co prorokował w imieniu Boga Izajasz. „Oto widzę niebo nowe i ziemię nową. Nie ma już pierwszych nieba i ziemi, nie ma już pierwszych morza i otchłani. Nie będzie już łez.”

- Te słowa Apokalipsy mówią, że Boża zapowiedź się realizuje, ale w inny sposób niż człowiek by sobie to wyobrażał. Że perspektywa, w której Bóg otwiera przed nami świat, w którym spełniają się nasze pragnienia i realizuje ostatecznie nasze życie to nie jest perspektywa tego świata. Kształt tego świata przemija. To jest świat nowy – podkreślił krajowy duszpasterz środowisk twórczych.

Dodał, że w Biblii są sformułowania, które ukazują proces rodzenia się nowej rzeczywistości. Wbrew pozorom nie jest to tylko rzeczywistość, którą opisujemy przeszłość. To życie, o którym mówi Bóg, zaczyna się już tutaj i teraz. Choć tutaj niestety do końca się nie rozwinie.

- Kiedy Biblia mówi o życiu wiecznym, mówi w czasie teraźniejszym – „oni mają życie wieczne”. „Kto we Mnie wierzy, ma życie wieczne”. To jest właśnie perspektywa wiecznego życia, szczęścia i spełnienia tego, co jest sensem naszej egzystencji. Zaczyna się już tutaj. Potrzeba nowego stworzenia – zaznaczył.

Ks. Michalczyk podkreślił, że nie uda się nikomu uczynić raju na tym świecie. - Ile razy ktoś próbował ze sztandarami różnych ideologii, często bezbożnych, tyle razy doprowadzał innych do katastrofy i nieszczęścia, nieraz straszliwego – pod hasłami nowego świata, nowej ziemi, nowej Polski i nowej rzeczywistości. Nie człowiek może stworzyć nową ziemię i nowe niebo – powiedział kaznodzieja.

Wskazał także dwa pojęcia - „nowe narodzenie” oraz współwskrzeszenie z martwych razem z Jezusem do nowości, o której mówi Bóg, a która się tu zaczyna. - Choć na zewnątrz nic się nie zmienia. Świat nie stanie się z dnia na dzień lepszy, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Owszem, są wydarzenia które pozwalają nam dostrzec eksplozję dobra. Myślę, że te dni właśnie poniekąd przeżywamy – wskazał ks. Michalczyk i dodał, że ma na myśli ponad dwa mln uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli w Polsce bardzo często bezpieczeństwo, dobro, życzliwość, miłość, otwarte drzwi. - Jak długo to potrwa, tego nie wiemy. Na ile nam wystarczy euforii dzielenia się dobrem i pomagania i środków, które są do tego potrzebne – zaznaczył.

Reklama

Kaznodzieja podkreślił, że raju na ziemi nie będzie, ale dopełni się to w przyszłości.

- Drogą do tej rzeczywistości jest wiara. My, chrześcijanie, mamy prawo o tym mówić i w to wierzyć, bo to Chrystus zmartwychwstały przynosi nam nowość życia – więcej, zmartwychwstaje dla nas, by dzielić się z nami życiem, by Jego Duch, Duch Święty mógł nas napełniać i przemieniać – wskazał.

Podkreślił, że chrześcijaństwo nie zmienia świata na zewnątrz. Świat mimo ponad dwóch tysięcy lat od przyjścia Jezusa jest dalej światem pełnym wojny, przemocy, nierówności społecznej, nienawiści. Dzieje się w nim również dobro. - Ale przecież nie o taki kształt świata zabiegał Bóg, stwarzając go w harmonii, miłości, dla sensu, dobra. Świat jest dotknięty bolesnym pęknięciem, jakie przyniósł grzech. Harmonia została zdruzgotana, więź została przerwana. Tym, który zaczyna naprawiać ten świat, ale od wewnątrz naszego serca jest Jezus – zaznaczył ks. Michalczyk i dodał, że chrześcijanie się ludźmi, którzy żyją w tym świecie, ale są nie z tego świata. Niosą w sobie życie, które przynosi zmartwychwstały, życie, które jest cząstką wieczności Boga w doczesności, w której jesteśmy zanurzeni. - To jest dobra nowina. Życie, które otrzymujemy od Boga, rozwija się w nas. Zaowocuje w pełni w Jego królestwie w wieczności – podkreślił.

Po błogosławieństwie asysta liturgiczna oraz wierni przeszli na modlitwę do grobu bł. kard. Wyszyńskiego, którą zakończyło wspólne odśpiewanie Apelu Maryjnego „Maria Regina Mundi”.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-03-29 10:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

2024-04-30 21:13

Mat.prasowy

Po co Jezus dał nam Maryję? Jak budować z Nią relację? Czy da się przesadzić w miłości do Matki Bożej? Tymi i innymi przemyśleniami dzieli się w swoim podcaście ks. Tomasz Podlewski. Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka "Podcastu umajonego".

Więcej ...

W trosce o Ojczyznę - wdowy konsekrowane na Jasnej Górze

2024-05-02 10:49

BP Jasnej Góry

Choć mają rodziny i normalne życie to ich zadaniem jest dawać świadectwo życia oddanego Bogu. Na Jasnej Górze trwa trzydniowe spotkanie wdów konsekrowanych. Swoją służbę realizują przede wszystkim modląc się za Ojczyznę i to ją zawierzają Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst