Reklama

Wiadomości

Młodzi niezłomnym

Mat.prasowy

W Miejskim Domu Kultury w Lublińcu odbyła się gala podsumowująca tegoroczną edycję Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, który od 7 lat organizuje Europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tej swoistej sztafecie pokoleń wzięło udział już blisko 2 tys. młodych ludzi. Tylko w tej edycji dołączyło do niej 385 uczniów z 61 miast i miasteczek województwa śląskiego. Galę uświetnił występ Martyny Zygadło, finalistki 11 edycji The Voice of Poland oraz koncert „Młodzi Niezłomnym” w wykonaniu uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Janiny Garści w Lublińcu.

- Tegoroczną galę Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie” przyszło nam rozstrzygać w szczególnych okolicznościach. Za naszą wschodnią granicą, od ponad tygodnia, trwa regularna wojna. Pokazuje to, że wciąż aktualne są wartości i ideały, za które walczyli i ginęli Żołnierze Niezłomni. W kontekście wojny na Ukrainie jeszcze boleśniej odczuwamy Ich poświęcenie. Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni wiedzieli, że komunistyczna władza została Polakom narzucona po 1945 r. Wiedzieli, że to nie jest wolna Polska, że walkavo niepodległość się nie skończyła – podkreśliła Europoseł Jadwiga Wiśniewska, organizatorka Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duchowy testament Żołnierzy Wyklętych piękną treścią wypełniają uczestnicy Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, który od 7 lat organizuje Europoseł Jadwiga Wiśniewska. Dzięki Konkursowi wracają do nas imiona i nazwiska Tych, którzy do końca pozostali niezłomni, wierni żołnierskiej przysiędze i wartościom, które od wieków definiowały i wciąż definiują polskość – Bóg, Honor, Ojczyzna.

Podziel się cytatem

Reklama

Mat.prasowy

W tym roku w Konkursie wzięło udział 385 uczniów z 61 miast i miasteczek województwa śląskiego. Laureatami w kategorii szkół podstawowych zostali: I miejsce – Mateusz Kukułka (Szkoła Podstawowa nr 13 w Zawierciu), II miejsce – Patrycja Słocińska (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Myszkowie), III miejsce – Jakub Zomerfeld (Szkoła Podstawowa im. Stanisława Ligonia w Truskolasach). Wśród wyróżnionych znaleźli się uczniowie z Częstochowy, Panek, Będzina, Golasowic, Rudnik.

Reklama

Zaś w kategorii szkół ponadpodstawowych laureatami zostali: I miejsce – Maja Siadkowska (I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach), II miejsce – Borys Bryzik (II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Emilii Plater w Sosnowcu), III miejsce – Patrycja Rozpondek (Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie). Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali uczniowie z Częstochowy, Katowic i Zabrza.

Reklama

Nagroda specjalna w tegorocznej edycji trafiła do Szkoły Podstawowej nr 11 im. Władysława Broniewskiego w Będzinie, z której wpłynęło najwięcej, 38 prac.

-Niezależnie od werdyktu Komisji, wszyscy Uczestnicy są zwycięzcami, bo stanęli do ważnego zadania odkrywania prawdy o Wyklętych Bohaterach, którzy wierzyli, że Ich walka o niepodległą Ojczyznę nie pójdzie na marne. I nie poszła. A udział w Konkursie jest tego najlepszym dowodem. Dzięki Nim, Armia Wyklęta powraca – podkreślała Europoseł Jadwiga Wiśniewska.

W konkursowych pracach uczniowie poszukują prawdziwych bohaterów, którzy są blisko, docierają do miejsc związanych z działalnością Żołnierzy Wyklętych, do archiwalnych dokumentów, ale także do świadków historii, rodzin Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie sięgnęli do różnych form wyrazu, powstała m.in. animacja wzorowana na popularnej grze komputerowej. Tradycją Konkursu stały się piosenki i teledyski poświęcone Żołnierzom Niezłomnym, w których autorami muzyki i słów są uczniowie. W przygotowanie prac zaangażowane były niejednokrotnie całe klasy i rodziny Uczestników Konkursu.

Laureaci i finaliści otrzymali atrakcyjne nagrody książkowe, nagrody multimedialne m.in. tablety, czytniki e-booków, słuchawki bezprzewodowe, opaski sportowe smartband. Z kolei opiekunowie zwycięskich prac otrzymali pamiątkowe pióra, teki edukacyjne, a także kolekcjonerskie monety NBP z wizerunkiem Żołnierzy Wyklętych.

Podziel się:

Oceń:

+1 -3
2022-03-05 18:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Gimnazjaliści o Żołnierzach Wyklętych

Więcej ...

Jasna Góra: 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

2024-06-16 14:53

Jasna Góra/Facebook

Pod hasłem „Trzeźwość jest Polską racją stanu” odbyła się na Jasnej Górze dwudniowa, 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości. Doroczne spotkanie to modlitwa o trzeźwość i odnowę moralną naszej Ojczyzny.

Więcej ...

Spotkanie Rodzin Wielodzietnych w Jodłówce

2024-06-17 10:34
Wokół bł. Rodziny Ulmów

ks. Piotr Czarniecki

Wokół bł. Rodziny Ulmów

W niedzielę, 16 czerwca 2024 r., przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce po raz 8. odbyło się spotkanie rodzin wielodzietnych. Tym razem towarzyszyła im bł. Rodzina Ulmów, której relikwie wprowadzono w tym dniu do świątyni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list...

Kościół

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...