Reklama

Polska

Bp Pindel: obozy zagłady zbudowali ludzie, którzy trwali w grzechu przeciw Duchowi Świętemu

Karolina Pękala

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. w intencji ofiar obozu i byłych więźniów, którzy przeszli obozowe piekło, odprawiono 27 stycznia Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Okazją jest obchodzona dziś 69. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu KL Auschwitz Birkenau i miasta Oświęcimia. W modlitwie, której przewodniczył ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel, uczestniczyli m.in. żyjący świadkowie tamtych dni – byli więźniowie obozu oraz przedstawiciele lokalnej społeczności Oświęcimia oraz pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Ordynariusz modlił się za ofiary obozów, ale także za tych, „którzy żyją, choć zatwardziałe serca wydały na nich wyrok”.

W homilii bp Pindel, wychodząc od analizy czytania dnia, w którym Ewangelia mówi o konfrontacji Jezusa z opinią, jaką rozpowszechniają o Nim Jego przeciwnicy, Uczeni w Piśmie, zwrócił uwagę, że dzisiejsza obecność w pobliżu „symbolu przewrotności i nienawiści człowieka” uświadamia, jak ponadczasowy jest to mechanizm, który miał uderzyć także w Syna Bożego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Ten ponadczasowy i wciąż używany mechanizm polega na przypisaniu winy innemu człowiekowi i uczynieniu go wrogiem, którego należy zniszczyć. To przecież ideologia hitlerowska w przewrotny sposób wskazały winnych, niebezpiecznych lub nieprzydatnych z punktu widzenia interesów III Rzeszy: Żydów, Romów, Słowian, duchownych, czy psychicznie chorych, dając propagandowe uzasadnienie, przypisując jednym niesprawiedliwą dominację, wyimaginowane zagrożenie ze strony innych, klasyfikując jeszcze innych jako podludzi, czy odbierając prawa do życia” – podkreślał hierarcha i zaznaczał, że to dla eliminacji tych, których ideologia określiła jako wrogów, stworzono tego typu obozy jak Auschwitz-Birkenau, Dachau, czy Ravensbrück.

Jak zaznaczał ordynariusz, choć Jezus demaskuje w czytanej dziś Ewangelii mechanizm fałszywego oskarżenia, to jednak w wyniku konsekwentnych działań Jego przeciwników został On fałszywie oskarżony, skazany na śmierć i ukrzyżowany. Biskup zauważył, że przyczyną zawziętego występowania przeciw drugiemu człowiekowi i posługiwania się przy tym logiką nienawiści, jest grzech przeciw Duchowi Świętemu. „Tak określony przez Jezusa stan serca polega na tym, że człowiek sprzeciwia się wyraźnemu głosowi swojego sumienia, dusi w sobie rodzący się niepokój i wątpliwość, nie uznaje swojej winy, ani nie przyjmuje napomnienia człowieka o prawym sumieniu” – podkreślał duchowny i wskazywał, że sam Bóg jest bezsilny wobec takiej postawy człowieka. „Nie może okazać mu swego miłosierdzia, bo człowiek trwa w przekonaniu, że nie ma grzechu i Bożego przebaczenia nie potrzebuje, ani nie musi o nic prosić Boga” – precyzował.

Reklama

Kaznodzieja konstatował, że obozy zagłady budowane i funkcjonowały dzięki ludziom, „którzy trwali w grzechu przeciw Duchowi Świętemu, którzy nie dopuszczali do głosu żadnych wątpliwości, czy wyrzutów sumienia”.

„Dziś sprawujemy w tym miejscu Eucharystię, która została ustanowiona przez Chrystusa w wieczór, gdy machina nienawiści rozpędzała się, by osaczyć Mistrza, zastraszyć Jego uczniów, zbudować fałszywe z gruntu oskarżenie, doprowadzić do skazania na śmierć i do wykonania wyroku. Tego, który zgodził się dobrowolnie przyjąć śmierć za nasze grzechy, grzechy wszystkich ludzi, prosimy dziś o łaskę za wszystkie ofiary nienawiści, w szczególności te, które przeszły przez ten obóz” – mówił ordynariusz i apelował o modlitwę za tych, „którzy w tym lub innych miejscach zostali zabici, czy zmarli, ale także za tych, którzy żyją, choć zatwardziałe serca wydały na nich wyrok”.

Wśród kapłanów koncelebrujących liturgię był m.in. księża i zakonnicy pracujący na terenie dekanatu oświęcimskiego oraz kapłani związani z Centrum Dialogu i Modlitwy.

W głównych uroczystościach na terenie byłego obozu niemieckiego w Brzezince wezmą udział m.in. byli więźniowie obozu, przedstawiciele władz państwowych, korpusu dyplomatycznego, duchowni różnych wyznań, przedstawiciele lokalnej społeczności a także około 60-osobowa delegacja parlamentu izraelskiego. Niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau wyzwolili żołnierze 100 Lwowskiej Dywizji Piechoty 60. Armii I Frontu Ukraińskiego, dowodzonej przez generała majora Fiedora Michajłowicza Krasawina.

Podziel się:

Oceń:

2014-01-27 11:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

To człowiek zgotował człowiekowi. Upamiętnili pierwszy transport więźniów do KL Auschwitz

Msza św. w Harmężach.

o. Bronisław Staworowski OFMConv

Msza św. w Harmężach.

– Bóg w swej mądrości nie jest nielogiczny. Nie może sam sobie zaprzeczyć. Skoro stworzył nas wolnymi, to szanuje tę naszą wolność, niezależnie od tego, w jaki sposób my ją wykorzystujemy, zdając z niej swój egzamin bądź oblewając go z kretesem – mówił gwardian klasztoru w Harmężach o. Piotr Cuber OFMConv podczas obchodów 80. rocznicy pierwszego masowego transportu polskich więźniów do KL Auschwitz.

Więcej ...

Po pomoc do św. Andrzeja Boboli

2024-05-13 20:41

Archiwum parafii

Więcej ...

Piastunko karmiąca, módl się za nami...

2024-05-13 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Madonna karmiąca, którą w dzisiejszym rozważaniu przypomina nam ks. Jan Twardowski uznawana jest za patronkę domostw. Ludowe przekazy mówiły, że w domu, w którym jest jej obraz, nigdy nie zabraknie chleba.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj