Reklama

Franciszek

Papież: szacunek dla godności pracy idzie w parze z jej jakością

Papież przyjął na audiencji przedstawicieli włoskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Budowlanych. Podzielił się z nimi chrześcijańską interpretacją wartości, które powinny nadawać kierunek ich codziennej pracy. Należą do nich konkurencja i przejrzystość, odpowiedzialność i zrównoważony rozwój oraz etyka, przestrzeganie prawa i bezpieczeństwo.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że sam Jezus posługiwał się często metaforą budowli, aby przekazać swoje przesłanie. W jego przepowiadaniu, prawdziwie wierzącym jest ten, kto nie tylko zewnętrznie prezentuje się jako chrześcijanin, ale jego czyny i postawy świadczą o tym, że jest nim prawdziwie. Chodzi o spójność w działaniu, która sprawia, że buduje on dom swojego życia nie tylko w chwilach pomyślnych, ale również pośród przeciwności. Oznacza to, że wiara nie chroni nas przed „złą pogodą”, ale w połączeniu z dobrymi czynami umacnia nas i czyni zdolnymi do przeciwstawienia się jej. Należy zachowywać i codziennie wcielać wartości, które inspirowane są duchem Ewangelii. Franciszek dotknął najpierw tematu konkurencji i przejrzystości.

„Sama konkurencja nie wystarczy. W utylitarnej logice rynku może to prowadzić od przeciwstawienia się drugiemu aż po jego wyeliminowanie. Złudzeniem jest, że można go pokonać lub że jego porażka powinna być uwzględniona w rozwoju gospodarczym. Kiedy tak się dzieje, podważa to społeczną tkankę zaufania, która umożliwia prawidłowe funkcjonowanie samego rynku. Konkurencja powinna być bodźcem do lepszego i dobrego działania, a nie dążeniem do dominacji i wykluczenia – podkreślił papież. – Dlatego właśnie przejrzystość procesów decyzyjnych i wyborów gospodarczych ma zasadnicze znaczenie. Konkurencja i przejrzystość: razem. Umożliwia to uniknięcie nieuczciwej konkurencji, która w sferze gospodarki i pracy często oznacza utratę miejsc pracy, sprzyjanie pracy na czarno lub niedostatecznie jej wynagradzanie. W efekcie sprzyja to formom korupcji, które żywią się mętną nielegalnością i niesprawiedliwością. To nie jest odpowiednia droga: to jest droga prowadząca do choroby, nie jest właściwa”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ojciec Święty, podejmując temat odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju zaznaczył, że potrzeba jest dzisiaj zdolności do odrodzenia każdego ekosystemu. W sektorze budowlanym należy stosować materiały, które zapewnią bezpieczeństwo ludziom oraz unikać eksploatacji środowiska czyniącej niektóre obszary miejscami nie do życia. Projektując budynki, dzielnice i miasta należy brać pod uwagę wygląd miejsc i jakość życia ludzi, ich harmonię z otoczeniem oraz możliwość spotkania i wzajemnej pomocy. Franciszek podjął także temat związany z etyką, przestrzeganiem prawa oraz bezpieczeństwem.

„W ubiegłym roku zbyt wiele osób zginęło w pracy. To nie są liczby, to są ludzie. Nawet na placach budowy dochodziło do tragedii, których nie możemy ignorować. Niestety, jeśli postrzegamy bezpieczeństwo w miejscu pracy jako koszt, wychodzimy z błędnego założenia. Prawdziwym bogactwem są ludzie: bez nich nie ma wspólnoty pracy, nie ma przedsiębiorstwa, nie ma gospodarki – zaznaczył papież. - Bezpieczeństwo w miejscu pracy oznacza ochronę zasobów ludzkich, które mają nieocenioną wartość w oczach Boga, a także w oczach prawdziwego przedsiębiorcy. Z tego powodu, respektowanie prawa powinno być postrzegane jako ochrona najwyższego dziedzictwa, jakim są ludzie. Bezpieczna praca pozwala każdemu na wyrażenie tego, co w nim najlepsze, przy jednoczesnym zarabianiu na chleb powszedni. Im bardziej dbamy o godność pracy, tym bardziej możemy być pewni, że jakość i piękno realizowanych dzieł będą wzrastać”.

Podziel się:

Oceń:

2022-01-20 17:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czy można pracować w niedzielę?

Karol Porwich/Niedziela

Na zagadnienie niedzielnego odpoczynku możemy spojrzeć dwutorowo. Po pierwsze, nie podejmuję pracy niekoniecznej (tj. takiej, którą mogę wykonać w inne dni), po drugie − stwarzam warunki, aby inni mogli tego dnia nie pracować.

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

W Rokitnie uczczono NMP Królową Polski

2024-05-03 23:30
Rokitno

Angelika Zamrzycka

Rokitno

3 maja 2024 w Sanktuarium w Rokitnie bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. i modlitwie w intencji Ojczyzny oraz o trzeźwość rodzin.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania