Reklama

Wiadomości

Czarnek: trzeba zadbać o to, żeby dzieci z orzeczeniem o kształceniu specjalnym miały znakomitą opiekę

PAP/Wojtek Jargiło

Trzeba zadbać o to, żeby dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego miały znakomitą opiekę – powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek podczas konferencji w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych w Lublinie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas poniedziałkowej konferencji minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zainaugurował pilotażowy projekt „Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukację Włączającą w Lublinie”.

Powiedział, że około 70 proc. dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego w Polsce uczęszcza do szkół ogólnodostępnych. „I to nie jest decyzja nasza, to jest decyzja rodziców. Rodzice mają takie prawo od wielu lat” – powiedział szef MEiN. Dodał, że „nikt tego prawa rodzicom zabierać nie zamierza”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Minister wyjaśnił, że efektem decyzji rodziców jest obserwowany odpływ dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego ze specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych do szkół ogólnodostępnych.

„Trzeba zadbać o to, żeby one tam miały przynajmniej częściowo tak znakomitą opiekę, jak tutaj w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie i w tego typu specjalnych ośrodkach w całej Polsce” – powiedział Czarnek.

Stwierdził, że ministerstwo chce promować szkolnictwo specjalne, ale oprócz tego musi wspomagać szkoły ogólnodostępne w tym, żeby uczęszczające do nich dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego „miały pomoc i edukację na najwyższym poziomie, adekwatną do ich uwarunkowań”. „Stąd specjalistyczne centra wspierania edukacji włączającej” – dodał Czarnek.

Podziel się cytatem

Reklama

W ramach pilotażowego projektu w całej Polsce powstały 23 specjalistyczne centra, w tym jedno w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych w Lublinie.

Reklama

W lubelskim centrum powołano zespół składający się z ekspertów mających wspierać pedagogów w sześciu ogólnodostępnych placówkach oświatowych w Lublinie: w Przedszkolu nr 32, Szkole Podstawowej nr 18 im. Macieja Rataja, Szkole Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego, Szkole Podstawowej nr 39 im. Szarych Szeregów, XXIV Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II i w Technikum Mechanicznym w Lubelskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Reklama

Do najważniejszych zadań specjalistycznych centrów należą: konsultacje dla nauczycieli przedszkoli i szkół ogólnodostępnych w celu prawidłowego zdiagnozowania potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dzieci; wspieranie nauczycieli w zakresie pracy z grupą zróżnicowaną, właściwego doboru podręczników, dostosowania programów, skutecznych metod pracy oraz doboru i obsługi specjalistycznego sprzętu; prowadzenie bądź współprowadzenie specjalistycznych zajęć oraz lekcji otwartych w placówkach ogólnodostępnych lub w specjalistycznym centrum; działania doradczo-szkoleniowe w zakresie podnoszenia kompetencji kadry szkół i przedszkoli; organizowanie specjalistycznych szkoleń i warsztatów oraz umożliwianie dokształcania we współpracy z placówkami doskonalenia nauczycieli; wypożyczanie sprzętu specjalistycznego, pomocy dydaktycznych do pracy z dziećmi i uczniami ze zróżnicowanymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi, w ramach utworzonej w centrum wypożyczalni; współpraca z podmiotami uczestniczącymi w procesie rozpoznawania potrzeb i udzielania pomocy dzieciom i ich rodzinom, np. poradniami psychologiczno-pedagogicznymi.

Na utworzenie centrum w Lublinie miasto otrzymało 944,4 tys. zł. Wartość ogólnopolskiego projektu wynosi 36 mln zł. Dwuletni pilotaż zakończy się w 2023 r.

„Wtedy będziemy wyciągać wnioski z tego pilotażu i podejmować decyzje, w jaki sposób dalej wspomagać dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego, znajdujące się w szkołach ogólnodostępnych” – powiedział Czarnek. Dodał, że jeśli pilotaż przyniesie pozytywne efekty, program „Specjalnych Centrów Wspierających Edukację Włączającą” będzie kontynuowany.

Minister podkreślił, że „nie mamy żadnego zamiaru likwidowania szkół specjalnych”.

Reklama

„Gdybyśmy mieli takie zamiary, nie przeznaczalibyśmy grubych dziesiątek milionów złotych na odnowę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kozienicach, a decyzja była podjęta z tygodnia na tydzień” – powiedział Czarnek.

Przypomniał, że w Kozienicach trwa budowa nowego ośrodka, do którego mają zostać przeniesione dzieci uczęszczające do ośrodka mieszczącego się w kilkusetletnim klasztorze „w warunkach nadających się do zwiedzania, ale nie do tego, żeby tam się uczyły dzieci wymagające tak specjalistycznej opieki”.

Podczas poniedziałkowej inauguracji specjalistycznego centrum w Lublinie odbył się koncert piosenek bożonarodzeniowych w wykonaniu wychowanków lubelskiego ośrodka. Po występach minister i zastępca prezydenta Lublina Mariusz Banach wręczyli dzieciom upominki.

Następnie Czarnek podziękował nauczycielom za ich pracę. „Praca, jaką państwo wykonujecie w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, we wszystkich szkołach specjalnych w całej Polsce jest pracą absolutnie na najwyższym poziomie, nie do przecenienia i godną wyłącznie promowania. To staramy się robić” – powiedział Czarnek.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ joz/

Podziel się:

Oceń:

+2 -1
2022-01-17 15:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Fundacja Mamy i Taty: projekt nowelizacji ustawy oświatowej ws. zajęć pozalekcyjnych

Bożena Sztajner/Niedziela

Fundacja Mamy i Taty przygotowała projekt nowelizacji ustawy „Prawo oświatowe”, który ma zapewnić rodzicom wpływ na to, jakie zajęcia pozalekcyjne mają w szkołach ich dzieci

Więcej ...

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Więcej ...

Prezydent: od 1 lipca ruch bezwizowy do Chin dla obywateli Polski

2024-06-26 11:41

PAP/Radek Pietruszka

Od 1 lipca polscy obywatele podróżujący do Chin na nie dłużej niż 15 dni nie będą potrzebowali wiz – powiedział w środę w Szanghaju Andrzej Duda. Prezydent wyraził zadowolenie z decyzji chińskiego rządu; podkreślił, że ruch bezwizowy sprzyja budowaniu więzi międzyludzkich i turystyce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?