Reklama

Kościół

Katowice: kanoniczne objęcie urzędu przez Arcybiskupa Koadiutora Adriana Galbasa

twitter.com/EpiskopatNews /Foto: Ks. Tomasz Wojtal/Foto Gość

W Kurii Metropolitalnej odbyło się kanoniczne objęcie urzędu przez Arcybiskupa Koadiutora Adriana Galbasa. Inaugurację jego posługi duszpasterskiej zaplanowano na sobotę, 5 lutego. Odbędzie się ona w katedrze Chrystusa Króla.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego nowo mianowany Arcybiskup Koadiutor wobec biskupa katowickiego oraz Kolegium Konsulatorów przedstawił list apostolski kierujący go tej posługi.

W słowie skierowanym do abp. Galbasa, metropolita katowicki - abp Wiktor Skworc zaznaczył, że przed Kościołem Katowickiem wyłania się „ściśle określony czas wspólnej drogi”. Nawiązał w ten sposób do „obchodów 100-lecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski i duszpasterskich przygotowań do jubileuszu 100-lecia istnienia kościelnej struktury, diecezji śląskiej vel katowickiej, utworzonej dnia 28 października 1925 roku bullą Vixtum Poloniae Unitas.” Jednocześnie zwrócił uwagę, że po raz drugi w niespełna 100-letniej historii diecezji, otrzymuje ona koadiutora.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Skworc wskazał też na wyzwania eklezjalne i społeczne jakie stoją przed Kościołem na Górnym Śląsku, zwłaszcza transformację branży górniczej, która do roku 2049 ma zostać całkowicie zlikwidowana. – Bez niej Górny Śląsk będzie zupełnie inny; inny będzie Kościół na Górnym Śląsku – powiedział. Dodał, że „wraz z końcem wydobywania węgla kamiennego czeka nas głęboka przemiana kulturowa, która dotyka tak ważnego dla mieszkańców regionu etosu sumiennej pracy, rzetelności, solidarności i wytrwałości w przeciwnościach oraz umiłowania rodziny i wiary”.

Spoglądając na działania bieżące abp Skworc stwierdził, że „jesteśmy na ścieżce realizowania II Synodu Archidiecezji Katowickiej, zakończonego w roku 2016. Przypomniał, że jesteśmy też „na drodze synodu o synodalności”. – Archidiecezja buduje konieczne struktury służące synodalnemu wysłuchaniu i mobilizuje lud Boży – podkreślił.

Wskazując na wizję Kościoła realizowaną w Archidiecezji Katowickiej przywołał m.in. Sobór Watykański II, postać Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, twórcy Ruchu Światło-Życie oraz dzieło I Synodu diecezjalnego, którego uchwały podpisał bp H. Bednorz w 1975 roku. – Trwałe tu było i jest dążenie, aby parafie były wspólnotami wspólnot, ożywianymi działalnością ruchów i stowarzyszeń katolickich – podkreślił abp Skworc.

Reklama

Za Janem Pawłem II stwierdził, że Śląsk to „zagłębie pracy i modlitwy”. Apelował, by nie zapomnieć „dziedzictwa pokoleń, których jesteśmy spadkobiercami”. – Rodzina i Kościół są powołane do ich transmisji przez pokolenia i o tym zadaniu nie możemy zapomnieć – powiedział. – Człowiek jako żyjący obraz Boga jest najważniejszy. W nowej, pandemicznej, inflacyjnej, pełnej zagrożeń, niepewnej i chaotycznej rzeczywistości trzeba nam wrócić do wartości podstawowych: porozumienia i dialogu, wzajemnej pomocy, „kultury troskliwości” – jak to ujmuje papież Franciszek. Wszystkimi relacjami powinna rządzić miłość i sprawiedliwość, którym „matkuje” Pani Piekarska, Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej - zaznaczył abp Skworc.

Po kanonicznym objęciu urzędu przez Arcybiskupa Koadiutora Adriana Galbasa odbyło się zebranie, w którym uczestniczyli pracownicy Kurii Metropolitalnej i duchowni posługujący w instytucjach archidiecezjalnych.

Po jego zakończeniu abp Skworc udzielił krótkiego wywiadu dla Radia eM:

„Mieliśmy to szczęście, że z Księdzem Arcybiskupem Koadiutorem rozpoczęliśmy dzień od wspólnej modlitwy - Eucharystii. Modliliśmy się za siebie nawzajem, modliliśmy się za Kościoły, w których pracujemy. Odtąd wspólnie posługiwać będziemy Kościołowi katowickiemu. Ale myśleliśmy też o Kościele w Ełku, który niejako przygotował Księdza Biskupa Adriana do posługi w Archidiecezji Katowickiej. Cieszymy się także jego korzeniami, bo jest człowiekiem z tej ziemi. Urodził się w Bytomiu. I wspominał swoją młodość związana właśnie z tym miastem.

(…)

Reklama

Dzisiaj Ksiądz Arcybiskup Adrian jako koadiutor objął formalnie - kanonicznie swój urząd. Ale będzie jeszcze niejako „dopowiedzenie” duszpasterskie, bo ustaliśmy, że 5 lutego, tj. w sobotę, rozpocznie swoją posługę liturgiczną, duszpasterską w naszej archidiecezji. Polecam modlitwie posługę Księdza Arcybiskupa Koadiutora, który zgodnie z Prawem Kanonicznym będzie moim następcą. Chcemy go wspierać i jak najlepiej przygotować do tej posługi ułatwiając mu poznanie i Archidiecezji Katowickiej, ale także i problemów Górnego Śląska, których nie jest tu mało.

(…) Pracuję nad tym, żeby przygotować dekret na wikariusza generalnego, bo taki dekret powinien otrzymać. W tym dekrecie będą wyszczególnione szczególne zadania i obowiązki, które [Arcybiskup Koadiutor] będzie podejmował w diecezji. Jednym z wielu obowiązków będzie wizytacji parafii, bierzmowanie, ale także obowiązek włączenie się w to, w co już jest zaangażowany biskup Adrian, tj. w drogę synodalną, którą cały Kościół przeżywa. Będziemy go prosili, aby cały ten proces animował w naszej diecezji”.

Podziel się:

Oceń:

2021-12-15 16:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kolędowanie w Silesia City Center

Lestat (Jan Mehlich)/pl.wikipedia.org

W czwartek popołudniu kilkaset osób pośród sklepów w największym centrum handlowym w Katowicach kolędowało dla Nowonarodzonego. Wspólną modlitwę zorganizował ks. Bogdan Kania – rektor kaplicy przy Silesia City Center – wraz ze Wspólnotą Przymierza Rodzin „Mamre” i wydziałem Nowej Ewangelizacji kurii metropolitalnej w Katowicach.

Więcej ...

Papież Franciszek otwiera drogę do kanonizacji bł. Carlo Acutisa

2024-05-23 11:20

carloacutis.com

Papież Franciszek zatwierdził dekret o uznaniu cudu, otwierający drogę do kanonizacji błogosławionego włoskiego licealisty Carlo Acutisa (1991-2006), który zmarł na białaczkę. Uczeń, mający polskie korzenie, został beatyfikowany w 2020 roku.

Więcej ...

Toronto: opieka paliatywna to sposób, by powiedzieć ludziom „masz godność”

2024-05-24 19:01

Adobe Stock

Chcemy wskazywać na potrzebę rozwoju opieki paliatywnej nie tylko w Kanadzie, ale i na całym świecie – tak mówi bp Noël Simard, przewodniczący specjalnego sympozjum zorganizowanego w tym tygodniu od 21 do 23 maja w Toronto. Chodzi o spotkanie zwracające uwagę na terminalnie chorych pacjentów i sposoby oferowania im godnego życia aż do naturalnej śmierci. Ma to wielkie znaczenie w kraju, gdzie promuje się eutanazję, ale nie tylko tam.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Wiara

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania