Reklama

Kościół

Paulini z Jasnej Góry zapraszają na jutrzejsze uroczystości ku czci Niepokalanej

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia, ma szczególny wymiar. Przypomina o tym udekorowana białymi kwiatami figura Maryi na placu przed szczytem. To tam już po raz 13. odbędzie się „Hołd z kwiatów” (g.17.00).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poprzedzą go Nieszpory w Kaplicy Matki Bożej o godz. 16.15. W południe trwać będzie modlitwa w obronie życia dzieci poczętych. Dotrze dzwon „Głos Nienarodzonych”, który podobnie jak rok temu ustawiony będzie przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej. Każdy kto chce wybić na nim gong, powinien w swoim sumieniu zadeklarować troskę o życie poczęte. Mszę św. o godz. 12.00 celebrować ma abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Podczas Mszy św. o godz. 18.30 odbędzie się zakończenie Roku św. Józefa.

Podziel się cytatem

Reklama

Uroczysty charakter mieć będzie Apel Jasnogórski, którego jutro mija 68. rocznica. W tej formie jako wieczorna modlitwa kierowana do Królowej Polski rozpoczął się 8 grudnia 1953 r. Dziś to jedna z najbardziej znanych jasnogórskich modlitw. Apel Jasnogórski każdego wieczoru o 21.00 gromadzi tysiące pielgrzymów w Kaplicy Matki Bożej i kolejne tysiące dzięki transmisji na cały świat.

„Hołd z kwiatów” nawiązuje do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów), który sięga 1938 r., kiedy to papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów.

W częstochowskim sanktuarium białe kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi. Pasterz diecezji podnoszony jest w koszu wozu strażackiego do stóp Niepokalanej, gdzie pozostawia bukiet białych róż.

- Niech tegoroczny „Hołd z kwiatów” będzie wyrazem naszej wdzięczności za Kościół, za wspólnotę, która zrodziła nas do wiary, dzięki której dostępujemy odkupienia z naszych grzechów i nadziei życia wiecznego - zachęca przeor Jasnej Góry.

Reklama

O. Samuel Pacholski przypomina, że „Maryja jest figurą Kościoła”. - Kiedy patrzymy na Matkę Bożą, to patrzymy na taki Kościół, który przewidział Jezus, którego Jezus chce dla nas, aby on stał się dla nas narzędziem zbawienia, żeby był znakiem miłości Boga do człowieka, do grzesznika, który w sposób niezasłużony jest z grzechu wydobywany, gdzie podkreślana jest godność człowieka jako Dziecka Bożego i zaproszenie do życia wiecznego - podkreśla o. Przeor.

Zaprasza wszystkich do udziału w uroczystości: „Hołd z kwiatów” wyraża w symboliczny sposób jedność, wspólną troskę o Kościół i wdzięczność za Kościół. Nie tylko papież i abp Wacław Depo złożą wiązanki kwiatów, ale wszyscy jesteśmy zaproszeni, by przynieść białe kwiaty wyrażające niewinność, czystość i całkowite oddanie Maryi i złożyć je, dziękując Panu Bogu za Maryję.

Podziel się cytatem

Reklama

Dzwon „Głos Nienarodzonych” jutro dotrze na Jasną Górę. Ma poruszać sumienia i przypominać o niezbywalnym prawie do życia każdego dziecka poczętego. Ważący tonę odlew powstał z inicjatywy fundacji „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Każdy kto chce wybić na nim gong, powinien w swoim sumieniu zadeklarować troskę o życie poczęte. Na dzwonie zapisane są słowa obrońcy życia bł. ks. Jerzego Popiełuszki: „Życie dziecka zaczyna się pod sercem matki”, a także przykazanie Boże: „Nie będziesz zabijał”.

Reklama

Dzwon ma bogatą symbolikę. Na zewnętrznych ścianach znajdują się ornamenty w kształcie łańcucha DNA (nawiązujące do kodu genetycznego rodziców) oraz odlewy USG dziecka poczętego. Obok są wyobrażenia tablic, symbolizujące Dekalog, oraz m.in. słowa piątego przykazania: „Nie zabijaj”.

W tym roku odlano dwa nowe dzwony „Głos Nienarodzonych” - dla Ukrainy i Ekwadoru.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2021-12-07 19:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Godzina Łaski

Beata Pieczykura/Niedziela

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele św. Wojciecha w Częstochowie odbędzie się Godzina Łaski od godz. 12 do 13.

Więcej ...

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17
Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...