Reklama

Wiara

3 powody, dla których warto zainteresować się Ewangelią [część 2]

Karol Porwich/Niedziela

Dlaczego Ewangelia jest tak superważna? Dlaczego warto się zająć tym tematem? To jest prawie tak samo jak z miłością. Ludzie się żenią i wychodzą za mąż, niektórzy nawet po kilka razy, a ciągle o tej miłości piszą, mówią i jakoś ten temat jest niewyczerpany. Ja przedstawię teraz 3 powody, dla których warto zająć się Ewangelią.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powód 2

Ewangelia realnie zmienia ludzi

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niesamowite jest to, że ludzie, kiedy czytają Ewangelię – i mamy na to wiele świadectw – nawracają się, zmieniają swoje życie. Taki choćby św. Antoni Pustelnik, który żył ponad 100 lat, na przełomie III i IV wieku (szok, jak długo ludzie wtedy żyli; może to dlatego, że mało jadł?). Kiedy św. Antoni Pustelnik był młodzieńcem, wszedł któregoś dnia do kościoła. I co się w tym kościele wydarzyło?

LUDZIE, KIEDY CZYTAJĄ EWANGELIĘ – I MAMY NA TO WIELE ŚWIADECTW – NAWRACAJĄ SIĘ, ZMIENIAJĄ SWOJE ŻYCIE.

Wiemy to z opisu księdza Piotra Skargi, znanego nam w Polsce autora Żywotów świętych pańskich:

Czasu jednego wszedłszy do kościoła, usłyszał oną Ewangelię o bogatym młodzieńcu: „Jeśli chcesz być doskonały, idź, a sprzedaj wszystko, co masz i daj ubogim, a będziesz miał skarb w Niebie”. Słowa te tak przyjął jakoby je do niego samego Pan Jezus właśnie przemówił. Poleciwszy więc siostrę przyjaciołom, majętność swą wszystką ubogim rozdał i rozpoczął żywot pustelniczy.

Facet wchodzi do kościoła, słyszy zdanie: „Idź, sprzedaj wszystko, co masz” i… sprzedaje. A potem zamyka się w grobowcu na 18 lat. Po 18 latach prosi, żeby go otworzyli, i mówi, że już znalazł drogę życia. Szok!

Podziel się cytatem

Reklama

Inny przykład – Pascal, człowiek uczony, matematyk, niesamowity mózg XVII wieku. Kiedy 23 listopada 1654 roku czytał Ewangelię Jana, stało się coś, co sam Pascal określi momentem najbardziej wpływającym na jego życie. Na pergaminowej kartce zapisał takie słowa: „Ogień, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka, Bóg Jakuba. Nie filozofów i uczonych. Pewność, pewność. Uczucie. Radość. Pokój. Twój Bóg będzie moim Bogiem. Zapomnienie świata i wszystkiego prócz Boga. Ten tylko Go znajdzie, kto pójdzie drogą wskazaną w Ewangelii”.

Reklama

Antoni Pustelnik i Pascal to tylko dwa przykłady ludzi, którzy nawrócili się pod wpływem Ewangelii, ale takich przykładów na pewno może być więcej – zarówno spektakularnych nawróceń, jak i takiego codziennego życia z Panem Jezusem. Tak jak tej gospodyni i kucharki z Nowej Wsi. Lata 90. ubiegłego wieku, jestem na rekolekcjach z chorymi, rozmawiamy na temat Pisma Świętego, a ona mówi:

„Proszę księdza, ja to mam taki układ z Panem Jezusem, że zanim pójdę spać, to codziennie się Go pytam, co On chce mi powiedzieć na dobranoc. I otwieram Ewangelię, gdzie mi się otworzy, co mi Pan Jezus powie na dobranoc”.

Podziel się cytatem

Reklama

Oczywiście, miejmy nadzieję, że czyta to roztropnie. Wiele osób pewnie zna ten przykład, jak to ktoś pomodlił się: „Panie Boże, daj mi, proszę, jakieś słowo”, otworzył Pismo Święte na chybił trafił i przeczytał, że Judasz poszedł i powiesił się (por. Mt 27,5). Zdegustowany otworzył znowu Ewangelię: „Co masz czynić, czyń prędzej” (por. J 13,27). Zdziwiony, o co chodzi, otworzył ponownie Ewangelię i tym razem trafił na słowa z Łukasza: „Idź, i ty czyń podobnie” (Łk 10,37). Trzeba uważać.

Przeczytaj także: 3 powody, dla których warto zainteresować się Ewangelią [część 1]

Artykuł zawiera fragment z książki ks. Wojciecha Węgrzyniaka "Najbardziej praktyczna książka świata". wyd. RTCK. Zobacz więcej: Zobacz

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2021-10-05 12:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Karteczki w brewiarzu, czyli Biblia w życiu bł. kard. Wyszyńskiego

Instytutu Prymasowski Kard. Stefana Wyszyńskiego

Słowo Boże było inspiracją życia i nauczania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas znakomicie znał Pismo Święte, modlił się psalmami, a w brewiarzu nosił małe karteczki z biblijnymi cytatami.

Więcej ...

150 minut do potęgi

2024-05-11 09:02
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko projekt infrastrukturalny, lecz także manifestacja polskiej determinacji i ambicji. W kraju, gdzie przez lata samo mówienie o potrzebie rozwoju i byciu na równi z zachodem było kwestionowane. Gaszenie polskich ambicji pustymi hasłami o „megalomanii”, „mocarstwowości” i „machaniu szabelką” to zmora ostatnich 35 lat. Dziś sama idea CPK stanowi punkt zwrotny, jako symbol odrzucenia kompleksów na rzecz przyszłościowych inwestycji.

Więcej ...

Czerwińska Pani, módl się za nami...

2024-05-11 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Wołajmy do Matki Bożej Czerwińskiej słowami modlitwy: Maryjo, Pani Czerwińska, otaczaj miłością wszystkie rodziny i bądź obecna w każdym polskim domu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty chce się ze mną i z...

Wiara

Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty chce się ze mną i z...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto