Reklama

Kościół

Kard. Parolin o zagrożeniach i przyszłości Unii Europejskiej

Integracja europejska jest dziś zagrożona. Jej przetrwanie zależy od zachowania wartości, z których wyrasta Europa oraz od poszanowania różnorodności Starego Kontynentu. Zwrócił na to uwagę kard. Pietro Parolin w wystąpieniu podczas odbywającego się w Bled w Słowenii Strategicznego Forum o Przyszłości Europy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Watykański sekretarz stanu wskazał na wstępie na czynniki, które zagrażają projektowi europejskiemu. Należy do nich między innymi słabnące zaufanie do prawa międzynarodowego i instytucji międzynarodowych. Wątpliwości budzi też wprowadzanie nowych standardów, które poświęcają wartości, tradycję, tożsamości kulturową i religijną w imię postępu, rynku i demokracji proceduralnej. Kard. Parolin ostrzegł, że jeśli zabraknie nam wspólnych wartości, zachodzące dziś szybkie przemiany doprowadzą do zatracenia tożsamości. Europejskie wartości przetrwają pod warunkiem zachowania żywej więzi ze swymi korzeniami, w tym z chrześcijaństwem oraz będą wolne od ideologicznych konfliktów.

Przedstawiciel Watykanu zauważył, że wartości, które ukształtowały Europę są dziś kwestionowane przez współczesne siły ekonomiczne oraz wielorakie kryzysy. Dusza europejska rodzi się ze spotkania cywilizacji i narodów. Cytując Papieża Franciszka kard. Parolin zauważył, że Europa jest prawdziwą rodziną narodów, z których każdy jest inny, ale które łączy wspólna historia i przeznaczenie. Jej przyszłość leży w pełnym szacunku współistnieniu różnorodności. „Promując rządy prawa, nie wolno zatem zapominać, że państwa powinny dążyć do demokracji, która jest wolna od ograniczeń jednego, uniwersalnego modelu lub jednego teoretycznie neutralnego sposobu myślenia” – powiedział kard. Parolin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kard. Parolin poruszył też szereg aktualnych dla Unii Europejskiej kwestii, takich jak jej produkcyjna suwerenność, solidarność, migracje, zmiany klimatyczne czy demografia. Odnosząc się do ostatniego tematu, sekretarz stanu przypomniał, że począwszy od lat 60-tych zaprzestano przekazywać nowym pokoleniom ideały, które tworzyły Europę. Konsekwencją jest dramatyczny kryzys demograficzny, który stanowi wyzwanie dla przyszłości kontynentu. Potrzeba więc dalekowzrocznej polityki prorodzinnej, aby zapewnić młodym stabilne zatrudnienie i bezpieczeństwo dla ich domów, a także niezbędne warunki dla rozwoju rodzin.

Reklama

Mówiąc natomiast o kryzysie migracyjnym, kard. Parolin przypomniał, że istnieje dziś potrzeba Europy inkluzywnej i gościnnej, w której uwaga skierowana na drugiego przezwycięża każdą formę egoizmu, obojętności czy lęku. Przyznał, że rozwiązania fragmentaryczne są niewystarczające. Dlatego Stolica Apostolska opowiada się za rewizją Konwencji Dublińskiej.

Odnosząc się do ekologicznych ambicji Unii Europejskiej przedstawiciel Watykanu wypowiedział się przychylnie o Projekcie Zielonego Ładu oraz najbliższej konferencji klimatycznej w Glasgow. Zauważył jednak, że „potrzeba ekologicznego nawrócenia wystawi Europę na próbę, gdyż wymaga również prawdziwej solidarności między krajami europejskimi, a zwłaszcza tymi, dla których takie nawrócenie oznacza wyższą cenę społeczną i ekonomiczną”.

Podziel się:

Oceń:

2021-09-02 16:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Parolin: aby służyć Ewangelii, Kuria musi być transparentna

Grzegorz Gałązka

Ludzie nie przyjmują dziś Ewangelii, jeśli nie głosi jej Kościół, który jest w pełni transparentny i ewangeliczny - przyznał kard. Pietro Parolin w wywiadzie dla francuskiej telewizji katolickiej KTO. Jego zdaniem tym właśnie kieruje się Papież Franciszek w reformie Kurii Rzymskiej, aby stała się ona jak najskuteczniejszym narzędziem ewangelizacji.

Więcej ...

Matko Ostrobramska, módl się za nami...

2024-05-22 20:50

Adobe Stock

W 1626 r. tuż przy Ostrej Bramie osiedlili się karmelici bosi, otaczając obraz szczególną czcią. Wybudowali klasztor i kościół p.w. św. Teresy z Avila. Następnie zbudowali kaplicę nad Ostrą Bramą i tam umieścili obraz, nad którym władze miasta zleciły im opiekę.

Więcej ...

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

2024-05-24 09:01
Bp Janusz Zimniak

diecezja.bielsko.pl

Bp Janusz Zimniak

24 maja 2024 r. w szpitalu wojewódzkim w Bielsku-Białej zmarł biskup pomocniczy senior diecezji bielsko-żywieckiej Janusz Zimniak. Przeżył 90 lat, w tym 68 jako kapłan. Był biskupem pomocniczym katowickim w latach 1980-1992, a w latach 1992-2010 pełnił funkcję biskupa pomocniczego bielsko-żywieckiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Warszawa: Zofia Czekalska

Wiadomości

Warszawa: Zofia Czekalska "Sosenka" spoczęła na...

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Watykan: Polski ksiądz zastrzelony przez...

Kościół

Watykan: Polski ksiądz zastrzelony przez...

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...