Reklama

Kościół

Premiera filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” z gwiazdorską obsadą już wkrótce!

Materiały prasowe

W dzień beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Roży Czackiej 12 września w warszawskim kinie Multikino Złote Tarasy uroczystą premierę będzie miał film fabularny „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” w reżyserii Tadeusza Syki. Obraz jest oficjalną produkcją przygotowaną na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” to spektakularna filmowa realizacja opowiadająca nieznane szerszej publiczności losy wojenne księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego – przyszłego Prymasa Polski. W tytułowej roli w filmie wystąpił Ksawery Szlenkier, któremu na dużym ekranie partnerują m.in.: Ida Nowakowska, Marcin Kwaśny, Adam Fidusiewicz, Agnieszka Kawiorska, Lech Dyblik oraz Małgorzata Kożuchowska jako Matka Róża Czacka.

Jest rok 1944, w ferworze wojny poznajemy młodego księdza Wyszyńskiego, który niedawno został mianowany kapelanem oddziału na terenie Puszczy Kampinoskiej. Równolegle działa on w powstańczym szpitalu. Wszyscy znają go tam pod pseudonimem „Radwan III”. Wojenna rzeczywistość jest dla ks. Wyszyńskiego kuźnią charakteru, walką o nadzieję i miłość, szczególnie wobec nieprzyjaciół.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Przygotowaliśmy wojenny film fabularny, który pokazuje nieznaną twarz Wyszyńskiego, jego rozterki i zaangażowanie w walkę o Polskę. Wszystko to co wydarzyło się po 1946 roku w życiu Prymasa jest nam znane. Mało kto wie o wojennym wątku Wyszyńskiego. Dlatego powstał ten film. Tym bardziej, że jak przyznawał późniejszy Prymas - „Powstanie Warszawskie mnie ukształtowało”. Dlatego aby zrozumieć Prymasa, trzeba zobaczyć film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” – podkreśla Tadeusz Syka, reżyser i producent filmu.

Podziel się cytatem

Reklama

Co ciekawe, obraz jest oficjalną produkcją przygotowaną na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia. Jak powiedział niedawno kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” to film wartościowy. „W pełni odpowiada na pytanie dlaczego ma miejsce wspólna beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej”. „Warto go obejrzeć” – dodał kard. Nycz.

Reklama

W produkcji wzięło udział około 200 aktorów i rekonstruktorów, kaskaderzy, oryginalne pojazdy historyczne a nawet konie. Na potrzeby filmu odtworzono mundur Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej – jedyny taki w Polsce. Ponadto udało się odszukać oryginalne wyposażenie gabinetu Matki Róży Czackiej oraz szpitalny asortyment z powstańczego szpitala.

Reklama

Film jest debiutem fabularnym reżysera Tadeusza Syki, który wcześniej kręcił filmy dokumentalne. Producentami są bracia Tadeusz i Maciej Sykowie. Koproducentem filmu jest Biuro Programu „Niepodległa”. Dystrybutorem obrazu jest Kino Świat Sp. z o.o.

Film „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” swoja uroczystą premierę będzie miał 12 września w kinie Multikino Złote Tarasy w Warszawie. Do dystrybucji kinowej obraz trafi kilka dni później, 17 września.

Wśród patronów medialnych obrazu jest Tygodnik Katolicki "Niedziela".

Podziel się:

Oceń:

2021-09-02 11:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ogłoszenie Maryi Matką Kościoła

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Kardynał Wyszyński wciąż nas zdumiewa: znowu ukazuje się nam jako żyjący współcześnie „Ojciec Kościoła”. Nadaje dzisiejszemu Kościołowi cechy chrześcijańskiej wspólnoty z pierwszych wieków.

Więcej ...

Sąd stwierdza winę „Nergala”. Muzyk znieważył wizerunek Jezusa

2024-05-22 19:27

Karol Porwich/Niedziela

Sąd Okręgowy Gdańsk-Południe uznał Adama D., ps. „Nergal” winnym popełnienia przestępstwa z art. 196 Kodeksu karnego, czyli obrazy uczyć religijnych. Sprawa dotyczyła nagrania zamieszczonego przez muzyka w Internecie w 2018 r. Na filmie „Nergal” w sposób obsceniczny znieważył wizerunek Jezusa Chrystusa. Sąd jednocześnie warunkowo umorzył postępowanie z okresem próby na okres dwóch lat. Muzyk musi też zapłacić 2 tys. zł świadczenia pieniężnego. Sąd nie podzielił argumentacji oskarżonego, który wskazywał, że jego działanie mieściło się w granicach swobody artystycznej.

Więcej ...

Jasna Góra: 15. Pielgrzymka Szkół im. kard. Stefana Wyszyńskiego

2024-05-22 20:31

Jasna Góra/Facebook

„Maryjo, powiedz: Którędy droga?" - to motto Pielgrzymki Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się na Jasnej Górze. Podczas pielgrzymki uczniowie zastanawiali się jak w różnorodności powołań i dróg życiowych znaleźć swoje miejsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Niedziela Wrocławska

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele