Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Kościół jest mocny modlitwą

Kapłani dziękowali Bogu za 60 lat kapłaństwa

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Kapłani dziękowali Bogu za 60 lat kapłaństwa

Kościół Piotra i Pawła to Kościół modlitwy. Kościół jest mocny modlitwą – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 29 czerwca przewodniczył Mszy św. w kaplicy Najświętszego Sakramentu w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Podczas Mszy św. za 60 lat kapłaństwa dziękowali Bogu kapłani wyświęceni w 1961 r. przed drugiego biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Życie i wasza posługa wpisane są w życie naszej archidiecezji. Dziękuję za wszelkie dobro, które dokonało się przez waszą służbę. Życzę, abyście zawsze mogli powiedzieć za św. Piotrem: „Panie, Ty wszystko wiesz. Ty wiesz, że cię kocham” – mówił na początku Mszy św. ks. prał. Włodzimierz Kowalik, proboszcz parafii archikatedralnej.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

W homilii abp Depo wskazał na trzy lekcje, jakie zadaje dzisiejsza liturgia słowa. – Pierwsza lekcja to Kościół modlitwy. Spotykamy św. Piotra w więzieniu, w którym znalazł się z rozkazu Heroda Agryppy. W tym tragicznym czasie Kościół jerozolimski z wiarą i nadzieją nieustannie modlił się do Boga za Piotra. Siła modlącej się wspólnoty w Kościele od samego początku jest wartością nieocenioną – mówił abp Depo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Jubileusz 60-lecia kapłaństwa

Metropolita częstochowski podkreślił, że „Kościół jest mocny modlitwą”. – Kościół Piotra i Pawła to Kościół modlitwy. Gdziekolwiek byliście posłani i w jakiejkolwiek roli, wasze modlitwy zawsze wypływały z tęsknoty serca i uzgodnione z pragnieniem serca Boga objawionego w Chrystusie. Dziękujemy, że ta modlitwa wyrażała się i nadal wyraża jako znak oddania człowieczego serca i dyspozycyjności wobec Boga – zwrócił się do jubilatów metropolita częstochowski.

Przypomniał, że w zapiskach kard. Wyszyńskiego rok 1961, rok święceń jubilatów, objawia się jako „rok wielu udręczeń”. – Trzeba nam ufać, że żadna sekularyzacja czy to polityczna, państwowa i prawa stanowione przeciw prawu Bożemu nie stłumią doszczętnie głosu Bożego w naszych sercach – podkreślił.

– Druga lekcja to Kościół głoszący Ewangelię. Św. Paweł dobrze wiedział, że jeszcze od spotkania pod Damaszkiem do nawrócenia i słuchania Jezusa jego życie było przez Boga przygotowane dla głoszenia Ewangelii wszystkim narodom. Każda wspólnota, każda parafia, która była waszym udziałem, była ważną placówką wiary – kontynuował arcybiskup.

Reklama

Metropolita częstochowski zacytował słowa, które wypowiedział na Jasnej Górze 4 czerwca 1997 r. Jan Paweł II: „Żyjemy w czasach duchowego chaosu, zagubienia i zamętu, w których do głosu dochodzą różne tendencje liberalne i laickie, często w sposób otwarty wykreśla się Boga z życia społecznego, wiarę chce się zredukować do sfery czysto prywatnej, a w postępowanie moralne ludzi wsącza się szkodliwy relatywizm. Szerzy się obojętność religijna. Nowa ewangelizacja jest pilną potrzebą chwili także w ochrzczonym przed tysiącem lat narodzie polskim. Kościół w pierwszym rzędzie oczekuje od was, że poświęcicie wszystkie siły, aby głosić prawdę o krzyżu i zmartwychwstaniu Chrystusa współczesnemu pokoleniu Polaków i przeciwstawić się największej pokusie naszych czasów - odrzucenia Boga-Miłości”.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

–Czyli nic się nie zmienia. Kościół musi być sobą, bo jest Chrystusowy, a świat jest ten sam – dodał arcybiskup.

Metropolita częstochowski wskazał, że trzecia lekcja, która wypływa do nas z Ewangelii, jest związana z Kościołem struktur. – Dzisiaj pojawia się pytanie wielu ludzi, dlaczego Chrystus wybrał zdradzającego Go Piotra, przecież wiedział, że Go zdradzi i położył go jako skałę, a nie Jana umiłowanego i wiernego do końca? Jezus ze wskazania Ojca czyni Piotra klucznikiem spraw Boskich i ludzkich – podkreślił.

– Wiemy, że Kościół jest przede wszystkim wspólnotą wiary i modlitwy przez Chrystusa w Duchu Świętym, ale to sam Chrystus nadał pewną strukturę sakramentalną. Kościół jest sakramentem zjednoczenia ludzi z Bogiem, ale również wspólnotą hierarchiczną. A ona oznacza troskę i odpowiedzialność – kontynuował arcybiskup.

– Dlatego Kościół potrzebuje modlitwy, odwagi i ufności w moc Pana, ale również posłuszeństwa wiary, gdzie trzeba bardziej słuchać Boga aniżeli ludzi i nie lękać się opiniotwórczych środków przekazu, które próbują uczynić z niego instytucję czysto ludzką, podległą nie tylko fałszywej demokracji, pseudowolności, ale również jako źródło zła. Tak się dzisiaj ukazuje powszechnie tajemnicę Kościoła – powiedział.

Reklama

Metropolita częstochowski zacytował również słowa papieża Franciszka, wygłoszone podczas audiencji generalnej 25 czerwca 2014 r.: „Ileż razy papież Benedykt opisywał Kościół jako «my» eklezjalne! Niekiedy zdarza się słyszeć, że ktoś mówi: «Ja wierzę w Boga, wierzę w Jezusa, ale Kościół mnie nie interesuje...». Ile razy to słyszeliśmy? I tak być nie może. Niektórzy myślą, że mogą mieć relację osobistą, bezpośrednią, natychmiastową z Jezusem Chrystusem poza wspólnotą i mediacją Kościoła. Są to pokusy niebezpieczne i szkodliwe. Są to, jak mówił wielki Paweł VI, absurdalne dychotomie” – mówił wówczas papież Franciszek.

– Kościół będąc Kościołem modlitwy, Kościołem głoszenia Ewangelii, jest również Kościołem zbudowanym na Piotrze. Poza Piotrem i poza Kościołem nie ma dojścia do Chrystusa – zakończył abp Depo.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Na zakończenie Mszy św. w imieniu jubilatów ks. prof. Franciszek Dylus podziękował metropolicie częstochowskiemu za jego służbę Kościołowi w 9. rocznicę otrzymania paliusza z rąk Benedykta XVI. Wskazując na diamentowy jubileusz kapłaństwa, ks. Dylus zacytował słowa Cypriana Kamila Norwida, który pisał: „Czy popiół tylko zostanie i zamęt, co idzie w przepaść z burzą? — czy zostanie na dnie popiołu gwiaździsty dyjament, wiekuistego zwycięstwa zaranie!...”

– Ten jubileusz powinien nam przypominać, czy rośnie w nas diament – wiekuistego życia zaranie. A zatem zjednoczenia z Panem i coraz głębszego uświęcenia – mówił ks. Dylus.

W rozmowie z „Niedzielą” ks. Eugeniusz Kołodziejczyk, brat zmarłego 3 marca 1994 r. bp. Miłosława Kołodziejczyka, wspominał swoja pracę m.in. w Zagłębiu oraz jako prefekt Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie i jako proboszcz w Kamieńsku. – Kapłani powinni trzymać się Chrystusa całym swoim życiem. Zawierzać również wszystko Maryi, Matce Odkupiciela. Idąc tą drogą, właściwie zrealizują życie kapłańskie – podkreślił jubilat.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2021-06-29 16:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: nasza modlitwa jest nieocenionym darem

Maciej Orman/Niedziela

– Nasza modlitwa, odmówiona w skupieniu i przed ukrzyżowanym Zbawicielem, jest nieocenionym darem, który dostrzega Bóg – powiedział w Środę Popielcową abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, która zainaugurowała modlitwę w kościołach stacyjnych miasta.

Więcej ...

Relikwie Męczenników Ugandyjskich powrócą z Rzymu do ojczyzny

2024-05-10 18:19

www.glassisland.com

Relikwie dwóch spośród 22 katolickich Męczenników Ugandyjskich, przechowywane od 60 lat w Rzymie, powrócą do ojczyzny w roku 60. rocznicy ich kanonizacji. Chodzi o kości świętych: Karola Lwangi i Macieja Mulumby. Zawieziono je do Wiecznego Miasta w 1964 roku na uroczystości kanonizacyjne.

Więcej ...

150 minut do potęgi

2024-05-11 09:02
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko projekt infrastrukturalny, lecz także manifestacja polskiej determinacji i ambicji. W kraju, gdzie przez lata samo mówienie o potrzebie rozwoju i byciu na równi z zachodem było kwestionowane. Gaszenie polskich ambicji pustymi hasłami o „megalomanii”, „mocarstwowości” i „machaniu szabelką” to zmora ostatnich 35 lat. Dziś sama idea CPK stanowi punkt zwrotny, jako symbol odrzucenia kompleksów na rzecz przyszłościowych inwestycji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws....

Kościół

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws....

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli