Reklama

Wiara

Imam Rafał Berger dla KAI: lubię chłonąć atmosferę kościołów

Orhan Çam/pl.fotolia.com

Jako muzułmanin lubię zwiedzać kościoły, ale też usiąść w nich, aby wchłonąć atmosferę omodlonych ścian - przyznaje imam Rafał Berger. W komentarzu dla KAI w związku z obchodzonym 26 stycznia Dniem Islamu współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów nawiązuje do hasła tegorocznych obchodów: „Chrześcijanie i muzułmanie: wspólnie chroniąc miejsca kultu”. Jego zdaniem za atakami na miejsca kultu stoją osoby, które w sposób chory pojmują własną wiarę , jednoznacznie wykluczając inny system wierzeń niż ten, który oni, w tak niegodny sposób, reprezentują.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce jest obchodzony po raz 21. Podczas centralnych obchodów, które w tym roku odbędą się wyłącznie w formie online, przedstawiciele obydwu religii czytać będą Biblię i Koran, modlić się i dyskutować. Inicjatywa polskiego Episkopatu o ustanowieniu Dnia Islamu jest pionierską w skali światowej.

Publikujemy komentarz imama Rafała Bergera, współprzewodniczącego Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tym roku przesłaniem obchodów XXI Dnia islamu w Kościele katolickim jest: „Chrześcijanie i muzułmanie: wspólnie chroniąc miejsca kultu.”

Niestety, we współczesnym świecie bardzo często spotkamy się z atakami na kościoły, synagogi i meczety. Takie akty przemocy, jak zresztą każda przemoc wobec ludzi, wobec ich przekonań i wartości, które wyznają, powinny spotykać się nie tylko z potępieniem przez samych poszkodowanych, ale powinno wzbudzać solidarność wszystkich ludzi, którym bliskie są takie wartości jak miłość do bliźniego, szacunek dla drugiego człowieka.

Szczególną rolę do spełnienia mają tutaj ludzie wierzący. Przecież bardzo często za takimi atakami stoją osoby, które w sposób chory pojmują własną wiarę, jednoznacznie wykluczając inny system wierzeń niż ten, który oni, w tak niegodny sposób, reprezentują. Oczywiście każdy z nas jest przekonany o tym, że jego system wierzeń jest słuszny, ale to w żaden sposób nie może prowadzić do wykluczania innych, a tym bardziej stosowania wobec nich aktów przemocy. Wręcz przeciwnie, ludzie wierzący w Boga, bez względu na to jak wierzą, powinni okazywać sobie wzajemny szacunek, właśnie dlatego, że są wierzący, a ich świątynie, są miejscem, gdzie oddaje się cześć Najwyższemu. Takie miejsca powinny podlegać wspólnej ochronie. Akty przemocy wobec miejsc kultu, powinny być jednoznacznie potępiane przez wszystkich, bez względu na przekonania.

Koran w 22 surze w wersecie 40 mówi: "Gdyby nie to, że Bóg powstrzymuje jednych ludzi przy pomocy innych, to klasztory, kościoły, synagogi i meczety, gdzie często wymienia się imiona Boga byłyby już zniszczone. Bóg pomaga tym, którzy Go wspierają, bo jest Wielki i Silny".

Reklama

Ochrona miejsc kultu jest zatem nie tylko okazywaniem ludzkiej solidarności, aktem przyzwoitości, czy odwagi, a wręcz czymś, czego Bóg od nas oczekuje.

W ostatnim przesłaniu Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego - z którego zaczerpnęliśmy temat tegorocznych obchodów Dnia Islamu w Kościele katolickim - skierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, możemy przeczytać: "To miejsca, gdzie można wejść głębiej w siebie, w ciszy doświadczając Boga. Miejsce kultu każdej religii jest zatem "domem modlitwy." Miejsca kultu są również przestrzenią duchowej gościnności. Wyznawcy innych religii pojawiają się tu przy różnych specjalnych okazjach […]".

Jako muzułmanin sam wielokrotnie z tego korzystam. Bardzo lubię, będąc poza miejscem zamieszkania, nie tylko zwiedzać kościoły, ale również usiąść w nich, aby odpocząć i wchłonąć atmosferę omodlonych, przez wiernych Kościoła, ścian.

Życzmy sobie, aby miejsca kultu znów, wszędzie, mogły być zawsze bezpiecznie otwarte nie tylko dla swoich wiernych, ale również dla wędrowców i wszystkich potrzebujących, bez względu na wiarę jaką wyznają, jak i dla tych, którym religia jest obca.

***

Rafał Berger (ur. 1963) jest imamem szyickim, publicystą, działaczem społecznym, współprzewodniczącym Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Autor publikacji książkowych m.in. "Przemyślenia do Koranu: sury 94-114" (2005), "Terroryzm?" (2012), "Maciej (Musa) Konopacki: udręczenie tatarskością" (2013). Jest sekretarzem redakcji „Rocznika Muzułmańskiego”, członkiem m.in.: Polskiego Towarzystwa Orientalistycznego, Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-01-26 11:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Turcja: Bazylika stanie się meczetem. Ból chrześcijan, UNESCO ostrzega

wikipedia.org

Turcy ponownie urządzą sobie meczet w najwspanialszej bazylice chrześcijańskiego Wschodu. Turecka Rada Stanu anulowała decyzję z 1934 r. o przekształceniu bazyliki Hagia Sophia w muzeum, a prezydent Turcji wydał dekret, który przekształca ją w meczet. Recep Erdogan oznajmił tę decyzję w przemówieniu do narodu, zapowiadając, że pierwsze muzułmańskie nabożeństwo odbędzie się tam 24 lipca.

Więcej ...

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem umacnia

Graziako

Rozważania do Ewangelii Mt 11, 25-30.

Więcej ...

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego