Reklama

Aspekty

Rekolekcje adwentowe w Słubicach

Archiwum ks. Rafała Mocnego

Koło Akademickie KSM przy Collegium Polonicum w Słubicach 10 grudnia rozpoczęło trzydniowe rekolekcje adwentowe. Rekolekcje prowadzi ks. Łukasz Grzendzicki z parafii Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak mówi ks. Rafał Mocny, rekolekcje to oferta pracy duchowej skierowana przede wszystkim do studentów katolickich. - Jesteśmy duszpasterstwem ekumenicznym, ale tożsamość katolicka jest dla nas priorytetem. Do tej tożsamości zaliczają się m.in. tradycyjne rekolekcje adwentowe, potrzebne po to, by tę duchowość katolicką w naszych katolickich studentach pielęgnować - mówi ks. Rafał Mocny, asystent kościelny Koła Akademickiego KSM przy Collegium Polonicum w Słubicach. 

Rekolekcje dla członków KSM prowadzi ks. Łukasz Grzendzicki. - Każdy z nas przeżywa Adwent na swój sposób, jednak zaczynamy zatracać jego fundamentalną wartość, która jest związana z konkretnym przygotwywaniem, konkretną postawą oczekiwania. Jako ludzie dorośli powinniśmy odrzucić wszelkie infantylne postanowienia niejedzenia słodyczy czy innych drobnych rzeczy, ale rzeczywiście powinniśmy wejść w głąb swojego serca, swojego sumienia, swojego życia, swoich myśli, pamięci po to, by rzeczywiście zweryfikować to na ile rzeczywiscie jestem gotowy na spotkanie z Panem - mówi rekolekcjonista. 

Dodaje, że historyczny wymiar Adwentu jest ważny, ale nie najistotniejszy. Z punktu naszego zbawienia najważniejszy jest jego drugi, eschatologiczny wymiar , czyli oczekiwanie ponownego przyjścia Jezusa. - Oczekiwanie na ponowne przyjście Chrystusa wiąże się ze stanięciem nagim w prawdzie przed Bogiem. Czy Chrystus przyjdzie dzisiaj, za tydzień, za rok czy kilkaset lat - my nie wiemy kiedy to nastąpi, albo po prostu przekroczymy przez bramy śmierci  i staniemy nadzy w prawdzie przed Bogiem. Wtedy Chrystus nie będzie pytał nas czy ładnie przygotowałeś dom do świąt Bożego Narodzenia, tylko zapyta się jak przygotowałeś swoje serce, jak wykorzystałeś swoje życie i czas który ci dałem - dodaje ks. Grzendzicki. 

Rekolekcjonista wyjaśnia młodym kwestię grzechu, pojęcie właściwie rozumianej wolności, ale także kwestię rachunku sumienia i sakramentu pokuty i pojedniania. - W czasie naszych adwentowych rekolekcji pragniemy stanąć w cieniu krzyża, wpatrzeć się w Boga, Który pokazuje nam czym jest właściwie rozumiana miłość, czym jest właściwie rozumiana wolność i nasza godność bycia człowiekiem, co nie wynika z samego faktu, że się urodziliśmy, ale że to właśnie Pan Bóg obdarzył nas tą godnością.

Jak mówi ks. Łukasz każdy dzień Adwentu, poprzez konkretną pracę i postanowienia, ma nas przybliżać o krok do Pana Boga, zaś z perspektywy tradycyjnej, byśmy zasiadli do stołu wigilijnego odmienieni, a nie tylko pięknie ubrani i przy pięknie zastawionym stole, byśmy przystąpili do świat oczyszczeni i przemienieni, uporządkowani wewnetrznie. 


Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2020-12-11 11:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Papież do dzieci w Weronie: nie bój się iść pod prąd, jeśli chcesz zrobić coś dobrego,

2024-05-18 12:59

Grzegorz Gałązka

Nie bój się iść pod prąd, jeśli chcesz zrobić coś dobrego - radził wezwał Franciszek podczas spotkania z dziećmi na placu św. Zenona w Weronie. Papież odpowiedział na trzy pytania dzieci.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów