Reklama

Kościół

Zakon Maltański ma nowego Namiestnika Wielkiego Mistrza

W niedzielę, 8 listopada, zakończył się trudny etap w historii Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników Świętego Jana Jerozolimskiego, który zwany jest w skrócie Zakonem Maltański. Ze względu na wewnętrzne konflikty, po spotkaniu z Papieżem Franciszkiem, 24 stycznia 2017 r. Fra’ Matthew Festing, Wielki Mistrz Zakonu, podjął decyzję o rezygnacji z urzędu, który jest powierzany dożywotnio.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stolica Apostolska poinformowała o tym w krótkim komunikacie, „że 25 stycznia, Ojciec Święty przyjął rezygnację, wyrażając Fra’ Festing uznanie i wdzięczność za lojalność i oddanie Następcy Piotra oraz gotowość pokornego służenia dobru Zakonu i Kościoła". Rządy Zakonem przejął Wielki Komandor Ludwig Fra’ Hoffmann von Rumerstein, a 4 lutego 2017 r. delegatem specjalnym Stolicy Apostolskiej dla Zakonu Papież mianował abpa Angelo Becciu.

29 kwietnia 2017 r. Rada Stanu Zakonu wybrała Namiestnikiem Wielkiego Mistrza Suwerennego Zakonu Maltańskiego Fra’ Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto. Namiestnik Wielkiego Mistrza pozostaje na stanowisku przez rok, dlatego w maju 2018 r. w Rzymie ponownie zebrała się Rada Stanu, organ wyborczy Zakonu, która 2 maja wybrała dotychczasowego Namiestnika nowym, osiemdziesiątym w historii Wielkim Mistrzem Zakonu Maltańskiego. Niestety, Fra’ Giacomo Dalla Torre zmarł 29 kwietnia 2020 r. i Rada Stanu musiała się zebrać powtórnie, by wybrać jego następcę. Sprawy się skomplikowały, gdyż 24 września 2020 r. Papież Franciszek przyjął rezygnację kard. Becciu z funkcji prefekta Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych oraz praw związanych z urzędem kardynalskim i z funkcji delegata przy Zakonie Maltańskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Włodzimierz Rędzioch

1 listopada nowym specjalnym delegatem Papieża został kardynał nominat Silvano Maria Tomasi.

Podziel się cytatem

Reklama

Pełna Rada Stanu, która jest organem konstytucyjnym Zakonu i ma za zadanie wybór Wielkiego Mistrza lub Namiestnika, zebrała się w Rzymie w dniach 7 i 8 listopada. Z 56 osób uprawnionych do głosowania w Radzie uczestniczyły 44 osoby, które przybyły do Rzymu z Argentyny, Austrii, Czech, Hiszpanii, Holandii, Francji, Libanu, Malty, Niemiec, Peru, Polski, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Węgier i Włoch.
Obrady Rady Stanu odbywały się Willi Magistralnej, eksterytorialnej siedzibie Zakonu Maltańskiego w Rzymie, znajdującej się na wzgórzu awentyńskim, jednej z dwóch instytucjonalnych siedzib Zakonu Maltańskiego.
Posiedzenia poprzedzały Msze św. - w sobotę, 7 listopada Eucharystię w bazylice świętych Bonifacego i Aleksego celebrowano w intencji zmarłego Księcia i 80. Wielkiego Mistrza Zakonu, Fra’ Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto; koncelebrowali kardynał nominat Silvano Maria Tomasi, specjalny delegat Papieża przy Zakonie, oraz prałat Zakonu, bp Jean Laffitte. Po niedzielnej Mszy św. członkowie Rady przeszli w procesji z bazyliki do Willi Magistralnej, gdzie popołudniu odbyło się głosowanie. Zgodnie z Konstytucją Zakonu wybór Wielkiego Mistrza wymaga większości głosów plus jeden głos uczestniczących w głosowaniu. Z

decydowaną większością głosów na Namiestnika Wielkiego Mistrza Suwerennego Zakonu Maltańskiego został wybrany Włoch Fra’ Marco Luzzago

Podziel się cytatem
.

Reklama

Silvano Tomasi

Włodzimierz Rędzioch

Silvano Tomasi

Jak podaje biuro prasowe Zakonu Maltańskiego, Marco Luzzago urodził się w 1950 r. w Brescii, a jego rodzina jest spokrewniona z rodziną Montinich, z której pochodził Paweł VI. W swoim rodzinnym mieście ukończył liceum Instytutu Franciszkanów, a następnie przez kilka lat studiował medycynę na uniwersytetach w Padwie i Parmie. Po czym, przez wiele lat zajmował się działalnością gospodarczą swojej rodziny. Do Zakonu Maltańskiego wstąpił w 1975 r. w Wielkim Przeoracie Lombardii i Wenecji, a w 2003 r. złożył uroczyste śluby zakonne. Zaczął brać udział w międzynarodowych pielgrzymkach Zakonu Maltańskiego do Lourdes oraz w pielgrzymkach krajowych do Asyżu i Loreto. Od 2010 r. swoje życie poświęcił całkowicie Zakonowi Maltańskiemu - od 2011 r. jest Komandorem Sprawiedliwości w Wielkim Przeoracie Rzymskim, gdzie pełni funkcję delegata Prowincji Północnych i kierownika biblioteki. Od 2017 r. jest radcą Związku Włoskiego Zakonu Maltańskiego.

Reklama

Fra’ Marco Luzzago złożył przysięgę przed Radą Stanu w obecności kardynała nominata Tomasiego, specjalnego delegata Papieża. O wyborze Namiestnika Wielkiego Mistrza został natychmiast powiadomiony Papież Franciszek oraz przełożeni Wielkich Przeoratów, sub-Przeoratów i Związków Narodowych Zakonu Maltańskiego na całym świecie, a także władze 110 państw, z którymi Zakon utrzymuje stosunki dyplomatyczne. Fra’ Marco będzie sprawował swój urząd w siedzibie Zakonu, w Pałacu Magistralnym w Rzymie.

Włodzimierz Rędzioch

Zgodnie z Konstytucją Zakonu Maltańskiego, Namiestnik pozostaje na stanowisku przez rok z takimi samymi uprawnieniami jak Wielki Mistrz. Fra’ Marco Luzzago ma obowiązek ponownie zebrać Radę Stanu przed końcem swojego mandatu w celu wyboru Wielkiego Mistrza.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2020-11-09 08:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Materialne wsparcie i duchowość

Wolontariusze przygotowują posiłki

Paweł Złowocki

Wolontariusze przygotowują posiłki

Zima to bardzo trudny czas dla bezdomnych i mających trudności finansowe. Właśnie takim osobom z pomocą przychodzi Warszawska Fundacja św. Jana Jerozolimskiego, ale zakres pomocy świadczonej przez organizajcę działającą przy Zakonie Maltańskim jest znacznie szerszy.

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Francuskie rekolekcje w drodze

2024-05-05 15:00

Archiwum prywatne

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...