Reklama

Polityka

Chile: referendum w sprawie nowej konstytucji

Referendum konstytucyjne zaplanowane na niedzielę, 25 października w Chile prawdopodobnie pozwoli na przeprowadzenie reformy ustawy zasadniczej obowiązującej od 1980 roku. Wdrażanie sprawiedliwości społecznej i praworządności pozostaje jednak pilniejsze do urzeczywistnienia niż przekształcenia instytucjonalne, uważa abp Fernando Chomali.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W najbliższą niedzielę Chilijczycy pójdą do urn w celu przeprowadzenia referendum w sprawie nowej konstytucji. Zostaną im zadane dwa pytania: jedno dotyczące konieczności zmiany konstytucji, a drugie, bardziej techniczne, dotyczące struktury Zgromadzenia Konstytucyjnego, które trzeba będzie na nowo opracować. Jeśli dojdzie do powstania nowej ustawy zasadniczej, kolejne referendum zatwierdzające ją zostanie przeprowadzone prawdopodobnie w 2022 roku.

Dla chilijskiego społeczeństwa Kościół katolicki nadal pozostaje ważną siłą w życiu obywatelskim. Pomimo że jego pozycja została poważnie osłabiona przez kryzys wykorzystywania seksualnego, co zostało wyrażone przez ataki wandalów na świątynie, jego zaangażowanie na rzecz najuboższych, zgodnie z priorytetami wyznaczonymi przez Papieża Franciszka, jest szczególnie cenione w kontekście kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią koronawirusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Arcybiskup Fernando Chomali z Concepciòn, ma nadzieję, że proces konstytucyjny przyczyni się do umocnienia demokracji, ale uważa, że pilniejszym wyzwaniem politycznym byłaby odpowiedź przede wszystkim na trudności społeczne ludności chilijskiej i zaprowadzenie praworządności, nie zaś nowa ustawa zasadnicza, skoro może nie być przestrzegana.

„Niestety politycy nie przeczytali encykliki Papieża Franciszka «Fratelli tutti», nie przeczytali także «Evangelii Gaudium», są to ludzie bardzo zamknięci. Tak więc w tej chwili nie widzimy nowej drogi; mamy kryzys przywódcy, który mógłby nam pomóc, a to jest zagrożenie dla demokracji – podkreśla Chomali. – Wraz ze wszystkimi biskupami apelowaliśmy bardzo konsekwentnie, aby w niedzielę udać się na referendum, ponieważ uważamy to za dobry sposób na umocnienie naszej demokracji. Jako biskupi podkreśliliśmy, że każdy musi zdecydować w swoim sumieniu, co powinien zrobić ze swoim głosem, bez presji, ale także bez fałszywej nadziei. Ponieważ wiele osób zaczęło mówić: «Jeśli zagłosujesz na tę partię polityczną, będziesz miał pracę, będziesz miał zdrowie, będziesz miał lepszą edukację», ale to nieprawda. Jesteśmy zmęczeni obietnicami. Tak naprawdę potrzeba nam tylko praworządności, przestrzegania Konstytucji, bo to dotyczy wszystkich obywateli, ich zdrowych relacji w społeczeństwie. Konstytucja zawiera w sobie prawa ogólne, jak i te bardziej partykularne, które odnoszą się do wszystkich obszarów naszego państwa. Wystarczy nam praworządność. Żyjemy więc w interesującej sytuacji z politycznego punktu widzenia, a dla mnie najważniejsze jest to, aby demokracja stawała się silniejsza.“

Podziel się:

Oceń:

2020-10-23 17:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

List papieża Franciszka do ludu Bożego, który pielgrzymuje w Chile

Grzegorz Gałązka

Ból i wstyd z powodu nadużyć seksualnych, jakich dopuścili się niektórzy duchowni chilijscy oraz ukrywania ich czynów wyraził Franciszek w liście "Do Ludu Bożego, który pielgrzymuje w Chile".

Więcej ...

19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę

2024-05-05 11:08

Episkopat Flickr

Pod hasłem „Pójdę ufna za Tobą” 19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę. W ubiegłych latach pielgrzymka gromadziła w Częstochowie około 2,5 tys. kobiet z całej Polski.

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Sport

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...