Reklama

Polska

Ostatnie pożegnanie Sławomira Mrożka

Mariusz Kubik/pl.wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Pogrzeb Sławomira Mrożka odbędzie się dziś w Krakowie. Nabożeństwo żałobne w kościele św. Św. Piotra i Pawła o godz. 13.00 poprowadzi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz”. Urna z prochami pisarza zostanie złożona w Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej.

Urna z prochami Sławomira Mrożka zostanie wystawiona o godzinie 10.00 w Barbakanie. Mieszkańcy Krakowa będą mogli się pożegnać z pisarzem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O 12.30 urna zostanie przewieziona czarnym karawanem konnym do kościoła świętych Piotra i Pawła. Tam odbędzie się nabożeństwo żałobne, któremu będzie przewodniczył metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz. Po mszy świętej przewidziano wystąpienia.

Reklama

Urna z prochami spocznie w sarkofagu wykonanym z piaskowca. Na nim wyryte są imię i nazwisko, data narodzin i śmierci i napis "pisarz". Po godzinie 15.30 panteon zostanie udostępniony mieszkańcom Krakowa.

Sławomir Mrożek, pisarz, intelektualista, współczesny dramaturg wystawiany w kraju i za granicą, autorytet i ważna postać dla wielu pokoleń Polaków zmarł 15 sierpnia nad ranem w Nicei. Miał 83 lata. W Polsce przez lata uznawany za jednego z najpoczytniejszych prozaików, obok Stanisława Lema. Jego utwory przekładane były na kilkanaście języków.

Sławomir Mrożek urodził się 29 czerwca 1930 r. w Borzęcinie, niedaleko Krakowa. Ukończył krakowskie gimnazjum im. Nowodworskiego, potem studiował architekturę, filozofię orientalną i sztukę. Od 1950 roku współpracował z "Dziennikiem Polskim", Krakowskim Teatrem Satyryków, studenckim teatrem satyrycznym "Bim - Bom" z Gdańska, kabaretem "Szpak" i "Piwnicą pod Baranami". Światową sławę przyniosły mu dramaty. Do najsłynniejszych należy - wydane w 1964 roku „Tango”.

W 1953 r. Mrożek podpisał tzw. Apel Krakowski, wyrażający poparcie dla stalinowskich władz PRL po aresztowaniu pod sfabrykowanymi zarzutami duchownych katolickich, skazanych w sfingowanym procesie księży kurii krakowskiej. W 1962 został jednym z czterech pierwszych laureatów literackiej nagrody im. Kościelskich. W 1963 r. wyemigrował. Mieszkał we Francji, w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Włoszech i Meksyku. W 1968 na łamach prasy francuskiej opublikował list protestujący przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, a w grudniu 1981 zaprotestował przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Mrożek został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi, m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1997). We wrześniu 2010 roku odebrał z rąk ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 1990 r. otrzymał Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. W swoich utworach Mrożek tropił i podważał absurdy życia i stereotypy, kształtujące świadomość Polaków. Do potocznego języka na stałe weszły cytaty z jego utworów, a gdy jakieś zdarzenie wydaje się szczególnie absurdalne mówi się często, że jest „jak z Mrożka”. W ostatnich latach Mrożek przeżywał renesans swojej twórczości. Ostatnią sztukę („Karnawał”) napisał w 2012 r. Przez lata zmagał się z chorobą spowodowaną udarem mózgu, który przeżył w 2002 r. W czerwcu 2008 roku na stałe opuścił kraj i osiadł w Nicei we Francji.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2013-08-27 14:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dębica: wieczorem wprowadzenie urny z prochami ks. Adama Bartkowicza

Ks. Adam Bartkowicz

Stowarzyszenie Misji Afrykańskich

Ks. Adam Bartkowicz

O godzinie 19.00 do kościoła pw. Ducha Świętego w Dębicy zostanie wprowadzona urna z prochami misjonarza ks. Adam Bartkowicza ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich.

Więcej ...

Kto uderza w religię, uderza w człowieka

2024-06-11 13:33

Niedziela Ogólnopolska 24/2024, str. 17

Adobe Stock

Treści antychrześcijańskie sączą się niemal wszędzie. Jaka jest nasza postawa wobec tego zjawiska?

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?