Reklama

Kraków: Krzysztof Penderecki będzie pochowany w Panteonie Narodowym

PAP/EPA/ELONARDO MUNOZ

Pogrzeb zmarłego w niedzielę Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się po ustąpieniu przeszkód związanych z pandemią. Wybitnego kompozytora, dyrygenta i pedagoga można pożegnać za pośrednictwem elektronicznej księgi kondolencyjnej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji zmarłego muzyka, w której wezmą udział jego najbliżsi. Uroczysta ceremonia pogrzebowa i złożenie prochów w sarkofagu zbudowanym w Panteonie Narodowym w kościele świętych Piotra i Pawła w Krakowie nastąpi po ustąpieniu przeszkód związanych z pandemią.

Każdy, kto chce pożegnać zmarłego w niedzielę kompozytora, może wpisać się do przygotowanej przez Urząd Miasta Krakowa księgi kondolencyjnej. Ma ona formę elektroniczną, a wpisy należy kierować na adres: magiczny.krakow@um.krakow.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jako pierwszy do księgi wpisał się prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. „Odszedł jeden największych kompozytorów naszych czasów i najwybitniejszych twórców w dziejach polskiej kultury, Honorowy Obywatel Krakowa, laureat Cracoviae Merenti, absolwent, profesor i wieloletni rektor krakowskiej Akademii Muzycznej, a przede wszystkim krakowianin” – napisał prezydent.

Podziel się cytatem

Reklama

„Maestro Krzysztof Penderecki mówił o Krakowie, że jest Jego domem z wyboru. Światowa scena muzyczna poniosła niepowetowaną stratę, ale dla nas krakowian jest to szczególnie bolesne pożegnanie” – dodał. „Niech św. Cecylia odda pod Twoją batutę chóry anielskie. Dyryguj i komponuj dla Pana” –czytamy słowa Jadwigi Dębiny, członkini Penderecki Youth Orchestra i uczestniczki lusławickich warsztatów dla młodzieży. „Dziękuję za to, że dawałeś świadectwo na świecie, że Polacy to naród o wielkich możliwościach. Dziękuję za Twoją klasę i zamiłowanie do muzyki, dziękuję , że byłeś tam, gdzie tworzyła się wspaniała muzyka” – napisała Joanna Wasiak.

Reklama

„Dołączyłeś do Bacha, Mozarta, Beethovena. Dziękujemy Maestro, że dzięki Tobie żyliśmy w czasach Pendereckiego. Nikt nam Ciebie nie zastąpi ale też nikt nam Ciebie nie odbierze” - napisali Magdalena Kocemba i Marek Szromczyk. „Odszedł nie celebryta, ale naprawdę Wielki Artysta, wspaniały Polak” – zauważyła Marta z Krakowa, dodając, że pustki po nim nie sposób będzie wypełnić.

Panteon Narodowy w Krakowie, gdzie zostanie pochowany Krzysztof Penderecki, otwarto uroczyście 12 września 2012 roku w 400. rocznicę śmierci ks. Piotra Skargi. Znajduje się on w kryptach kościoła świętych Piotra i Pawła. Jest miejscem pochówku ludzi kultury, sztuki i nauki, m.in. Sławomira Mrożka czy profesorów Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego – polskich naukowców, którzy jako pierwsi w świecie skroplili tlen. Krzysztof Penderecki zmarł w niedzielę w Krakowie po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 86 lat.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-03-30 10:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Powierzchowna duchowość Polaków – rozmowa z Krzysztofem Pendereckim (przypomnienie)

PAP/EPA/ELONARDO MUNOZ

Duchowość większości Polaków jest bardzo powierzchowna – oceniał Krzysztof Penderecki w rozmowie z KAI z okazji swoich 75. urodzin i 55-lecia pracy twórczej.Mówił też o swoim rozumieniu polskości, sukcesach i porażkach artystycznych, muzyce w polskich kościołach i Janie Pawle II. Artysta zmarł dziś rano w Krakowie w wieku 86 lat.

Więcej ...

Jasna Góra: rozpoczęły się obrady Rady Stałej KEP

2024-05-02 15:05

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Na Jasnej Górze, zgodnie ze zwyczajem, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, odbywają się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu. Podjęte zostały bieżące sprawy Kościoła w Polsce, wśród tematów: lekcje religii w szkołach, standardy ochrony małoletnich oraz inicjatywy związane z jubileuszami kościelnymi 2025 i 2033 roku. Zostaną też poruszone aktualne zagadnienia życia wiernych Kościoła w Polsce i misji duszpasterskiej.

Więcej ...

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...