Reklama

Wiadomości

Medal „Zasłużony dla kultury polskiej” dla katedry gnieźnieńskiej

Andrzej Hrechorowicz

Katedra gnieźnieńska i parafia archikatedralna w Gnieźnie zostały uhonorowane medalem „Zasłużony dla kultury polskiej”. Świątynia ta – jak napisano w uzasadnieniu - „stanowi centrum życia liturgicznego i działalności duszpasterskiej oraz wydarzeń i przeżyć związanych z kulturą chrześcijańską”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wręczenie medalu odbyło się 2 lutego, w 71. rocznicę ingresu kard. Stefana Wyszyńskiego oraz dzień po świętowanej co roku rocznicy poświęcenia bazyliki prymasowskiej.

W uzasadnieniu przyznania medalu napisano, iż „przybywając do katedry na Wzgórze Lecha w Gnieźnie mamy świadomość rangi tej świątyni jako Matki Kościoła hierarchicznego i katedry koronacyjnej królów Polski, jednego z najcenniejszych zabytków, pomnika kultury narodowej, związanej z początkiem państwa polskiego oraz miejscem kultu św. Wojciecha, apostoła i patrona Polski”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Świątynia ta – jak podkreślono dalej – „stanowi centrum życia liturgicznego i działalności duszpasterskiej oraz wydarzeń i przeżyć związanych z kulturą chrześcijańską”. Ponadto parafia katedralna „włącza się w organizowanie wydarzeń kulturalnych”, promując kulturowe dziedzictwo bazyliki i Wzgórza Lecha.

Medal w imieniu Ministra Kultury wręczył proboszczowi i kustoszowi katedry ks. infułatowi Janowi Kasprowiczowi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Mszy św. przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak, który dziękując za wyróżnienie podkreślił wspólne starania archidiecezji gnieźnieńskiej, parafii katedralnej oraz instytucji państwowych i europejskich dla odnowienia i zachowania gnieźnieńskiej bazyliki dla przyszłych pokoleń.

Wspólnie z Prymasem Eucharystię celebrowali: abp senior Henryk Muszyński, bp senior Bogdan Wojtuś oraz kanonicy Kapituły Prymasowskiej. W homilii ks. infułat Jan Kasprowicz, nawiązując do obchodzonych rocznic oraz otrzymanego wyróżnienia, przypomniał o miejscu i znaczeniu katedry gnieźnieńskiej zarówno w dziejach Kościoła i państwa polskiego, jak i wielowiekowej polskiej kultury wyrosłej i opartej na chrześcijańskim fundamencie.

Budowa gnieźnieńskiej katedry rozpoczęła się w 1342 roku, tuż po powołaniu na stolicę arcybiskupią w Gnieźnie Jarosława Skotnickiego herbu Bogoria, bliskiego współpracownika króla Kazimierza Wielkiego. Wcześniej w miejscu tym wznosiła się katedra romańska, w której koronował się m.in. Bolesław Chrobry.

Reklama

Budowa gotyckiej bazyliki trwała 260 lat. Za datę zakończenia prac przyjmuje się rok 1602, kiedy wykończona została wieża północna. Świątynia przetrwała dwa wielkie pożary miasta. Była też kilkakrotnie przebudowywana zyskując najpierw wygląd barokowy, a później klasycystyczny. Na przestrzeni wieków dobudowano do niej także wieniec kaplic, który wyróżnia ją na tle podobnych świątyń w Polsce i Europie.

Pierwotny, gotycki wygląd katedra gnieźnieńska odzyskała na przełomie lat 50 i 60 ubiegłego wieku, kiedy decyzją kard. Stefana Wyszyńskiego przeprowadzono jej regotyzację. Obecnie w świątyni trwają prace renowacyjne i konserwatorskie prezbiterium. To kolejny etap realizacji projektu współfinansowanego przez Unię Europejską. W latach ubiegłych podobnymi pracami objęte były nawy boczne.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-02-02 16:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Diecezja legnicka włącza się w akcję renowacji gorzowskiej katedry

TVP INFO

O duchowym i materialnym wsparciu przy odbudowie gorzowskiej katedry zapewnił biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Zbiórka na rzecz zniszczonej przez pożar świątyni przeprowadzona będzie w legnickich kościołach 23 lipca.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Zaproszenie na Dzień Świętości Małżeństw i Rodzin

2024-05-21 01:20
plakat z zaproszeniem

Archiwum parafii

plakat z zaproszeniem

Organizatorzy pikniku serdecznie zapraszają wszystkie małżeństwa i rodziny z Diecezji Rzeszowskiej na niezapomniane świętowanie Dnia Świętości Małżeństw i Rodzin, które odbędzie się 9 czerwca 2024 roku (niedziela).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...