Reklama

Polska

Sumienie, a nie polityka – Prymas Polski przypomina o postawie chrześcijan wobec uchodźców

Piotr Drzewiecki

„My nie idziemy za jakąś ideologią czy manifestem politycznym, my nie idziemy za tym, co się opłaca, my idziemy za Jezusem, który mówi: cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” – mówił w niedzielę w katedrze gnieźnieńskiej abp Wojciech Polak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii Mszy św. sprawowanej z okazji 105. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy Prymas Polski powtórzył jasne i kategoryczne ostrzeżenie papieża Franciszka, że „lekceważenie ubogiego jest w istocie pogardą wobec samego Boga”.

Nawiązując do czytanej Ewangelii o bogaczu i Łazarzu wskazał, że chodzi nie tylko o podkreślenie istniejących nierówności społecznych i ekonomicznych, ale przede wszystkim o naszą postawę wobec nich. Bogacz, który pozwolił biedakowi umierać pod zamkniętą bramą swojego pałacu jest symbolem ślepego zakochania człowieka w bogactwie, zamknięcia w świecie luksusu i marnotrawstwa, celowego odcięcia się od problemów innych ludzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Owszem, możemy przypuszczać, że ów bogaty człowiek wiedział, że tacy biedni i potrzebujący pomocy ludzie są na świecie, ale jego własne życie rozgrywało się daleko poza ich orbitą. Było więc całkowicie zamknięte w sobie” – mówił abp Polak dodając, że takie zamknięcie się na drugiego człowieka, obojętność wobec jego losu i cierpienia, jest jednocześnie zamknięciem serca na Boga ze wszystkimi tego konsekwencjami, teraz i na wieczność.

O naszą postawę chodzi więc – powtórzył abp Wojciech Polak – także w kwestii migrantów i uchodźców, którzy – jak napisał w tegorocznym orędziu papież Franciszek – płacą cenę rozdzierających świat wojen, dyskryminacji, nierówności społecznych i gospodarczych. Ich obecność – stwierdził Prymas – jest trudem i zadaniem, ale jest też szansą, aby uświadomić sobie nasze lęki i obawy, nasze wątpliwości i ograniczenia, a jednocześnie odkryć, że w naszej postawie wobec nich chodzi o nasze miłosierdzie, sumienie, człowieczeństwo.

„To od nas zależy, czy w zetknięciu z tak wielką ludzką tragedią przyjmiemy postawę bogacza z dzisiejszej Ewangelii i siedząc za zamkniętymi bramami naszych społeczeństw, jakby w jakimś równoległym świecie, będziemy wciąż udawali, że ten problem nas nie dotyczy, że nie możemy mieć na niego żadnego realnego wpływu” – mówił metropolita gnieźnieński powtarzając za papieżem Franciszkiem, że postęp naszych narodów zależy przede wszystkim od zdolności do tego, by dać się poruszyć i wzruszyć tym ludziom.

Reklama

Bogacz – przypomniał dalej abp Polak – nie został potępiony za swoje bogactwo, ale za to, że nie potrafił odczuć współczucia dla Łazarza. Gdy to zrozumiał próbował ostrzec braci, by nie powtórzyli jego błędu, usłyszał jednak, że mają przecież Mojżesza i Proroków, a więc mają jak drogowskaz słowo Boga.

„My mamy Ewangelię, której słuchanie i wprowadzanie w codzienne życie jest kluczem do przyjęcia Jezusowego zbawienia. My nie idziemy za jakąś ideologią czy manifestem politycznym, my nie idziemy za tom, co się opłaca czy nie, my idziemy za Jezusem, który mówi cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili. To w Ewangelii odnajdujemy odpowiedzi także na dzisiejsze wyzwania związane z troską o wszystkich, którzy z różnych powodów pojawiają się u naszych drzwi” – wskazał na koniec abp Polak.

Transmisja Mszy św. dostępna jest na www.prymaspolski.pl i www.archidiecezja.pl

Podziel się:

Oceń:

2019-09-29 13:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski do kapłanów: nie wolno nam odgradzać się od wiernych

Abp Wojciech Polak

Grzegorz Gałązka

Abp Wojciech Polak

„Nie wolno nam w naszym namaszczeniu pysznie wynosić się ponad tych, do których jesteśmy posłani, nie wolno nam odgradzać się od naszych wiernych i trzymać na bezpieczny dystans, ale trzeba prawdziwie być pośród nich” – przypomniał kapłanom abp Wojciech Polak podczas wielkoczwartkowej Mszy św. Krzyżma w katedrze gnieźnieńskiej.

Więcej ...

Oddał Wszystko Maryi! – prawdziwa historia Prymasa Wyszyńskiego

Archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Upokarzany, okłamywany i wyszydzany – tak wyglądał okres więzienia Prymasa Polski. Pomimo wielkich prób, nie ugiął się. Pozostał wierny Bogu. Na dniach odbędzie się jego beatyfikacja. Jaka jest prawdziwa twarz Prymasa Wyszyńskiego? Czego może nas dziś nauczyć? Odpowiedzi udziela Milena Kindziuk w reporterskiej biografii „Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas Polski”.

Więcej ...

Złoty jubileusz kapłański

2024-05-28 14:25

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W bazylice katedralnej w Sandomierzu kapłani Diecezji Sandomierskiej i Radomskiej z rocznika święceń 1974, dziękowali Bogu za lata posługi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Wiara

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

Wiara

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...