Reklama

Kościół

Organizatorzy modlitwy "Polska pod Krzyżem": szukamy rozwiązania trudnej sytuacji

B-C-designs/fotolia.com

Sytuacja wydarzenia „Polska pod Krzyżem" jest trudna, trwa rozeznawanie i poszukiwanie rozwiązań - napisali w przekazanym KAI oświadczeniu organizatorzy zaplanowanej na 14 września w sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego modlitewnej akcji "Polska pod Krzyżem". Wczoraj opiekujący się sanktuarium ojcowie oblaci poinformowali, że nigdy nie wyrazili formalnej zgody na przyjęcie ponad 100 tys. pielgrzymów w ramach jednego wydarzenia religijnego. Swą decyzję uzasadnili "poważnym ryzykiem dla bezpieczeństwa ludzi oraz przyrody".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Polska pod Krzyżem” ma być nową akcją modlitewną Fundacji "Solo Dios Basta", organizatorów inicjatywy "Różaniec do granic" sprzed dwóch lat - wspólnej modlitwy na czterech granicach Polski w intencji duchowej odnowy Polski i Europy. Akcja spotkała się z wielkim odzewem.

"Polska pod Krzyżem" została zaplanowana na 14, czyli w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, na terenie najstarszego polskiego sanktuarium na Świętym Krzyżu. Mieli się na niej zgromadzić ci, którzy chcą się nawrócić i postawić symboliczny krzyż w centrum swojego życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Organizatorzy mieli świadomość, że teren świętokrzyskiego sanktuarium jest ograniczony znajdującym się wokół niego Świętokrzyskim Parkiem Narodowym. Zapowiadali, że w razie potrzeby zostaną otwarte dodatkowe miejsca modlitwy u podnóża góry, gdzie zmieszczą się pozostali wierni. Drogi dojazdowe zabezpieczone będą tak, aby uczestnicy już wcześniej mogli opuścić miejsce zgromadzenia.

Ponadto ze względu na sąsiedztwo Świętokrzyskiego Parku Narodowego miejsce modlitwy miało być przygotowane zgodnie z zasadą „zero waste”. Wszystkie materiały przygotowane dla pielgrzymów, włącznie z kubeczkami do wody pitnej oraz workami na śmieci miały być pochodzenia biodegradowalnego.

We wczorajszym oświadczeniu ojcowie oblaci z sanktuarium na Świętym Krzyżu poinformowali jednak, że wbrew przekazom medialnym nigdy nie wyrazili formalnej zgody na przyjęcie w sanktuarium i jego pobliżu ponad 100 tys. pielgrzymów w ramach jednego wydarzenia religijnego.

Zakonnicy we współpracy z dyrektorem Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz innymi stosownymi służbami, w porozumieniu z prowincjałem polskich oblatów i przełożonym zakonu na Świętym Krzyżu, natychmiast przekazali Fundacji Solo Dios Basta "stanowczą informację o poważnym ryzyku dla bezpieczeństwa ludzi oraz przyrody, gdyby miało dojść do tak licznego zgromadzenia".

Odpowiedź Fundacji przyszła dzień później. - Trudna sytuacja wydarzenia „Polska pod Krzyżem". Ojcowie oblaci wydali 24 lipca br. oświadczenie, że organizacja modlitwy „Polska pod Krzyżem" w sanktuarium na Świętym Krzyżu jest niemożliwa. Trwa rozeznawanie i poszukiwanie rozwiązań - napisali w przesłanym KAI oświadczeniu członkowie Fundacji "Solo Dios Basta".

Reklama

"Prosimy o modlitwę w intencji dalszych działań zgodnych z wolą Boga oraz o potrzebne łaski dla wszystkich, którzy zaangażowali się w to dzieło" - zaapelowali.

Misjonarze oblaci zadeklarowali natomiast, że 14 września na Świętym Krzyżu odbędą się coroczne uroczystości odpustowe w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Tak jak co roku ma w nich wziąć udział kilka tysięcy pielgrzymów.

Podziel się:

Oceń:

2019-07-25 13:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Biłgoraj pod Krzyżem

Modlitwa w intencji Ojczyzny

Joanna Ferens

Modlitwa w intencji Ojczyzny

W święto Podwyższenia Krzyża Świętego mieszkańcy ziemi biłgorajskiej włączyli się w wielką akcję modlitewną „Polska pod Krzyżem”

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

2024-05-16 20:55

Mat. prasowy

Co zrobić z nudą w czasie różańca? Czy trzeba ciągle myśleć o zdrowaśkach? Co łączy różaniec z drzewem i z kroplówką? Zapraszamy na siedemnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, jak Maryja dokarmia duszę na różańcu.

Więcej ...

Historia powołania. Znajomy w seminarium, Jezus na krzyżu i… Jan Paweł II

2024-05-18 10:30

archwium s. Joanny Cybułki

Chciałam wiedzieć, co ze sobą zrobić, ale… żeby to było na zawsze! Szukałam swojego miejsca. Czułam pewnego rodzaju niepokój – tak o początkach swojego powołania opowiedziała portalowi Polskifr.fr s. Joanna Cybułka z Instytutu Zakonnego Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego. Ważną rolę w jej powołaniu odegrał św. Jan Paweł II, który przyszedł na świat dokładnie 104 lata temu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów