Reklama

Niedziela Lubelska

Abp Stanisław Budzik o rezygnacji Papieża

Katarzyna Artymiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Stanisław Budzik o rezygnacji Ojca Świętego Benedykta XVI: Ta decyzja z pewnością została bardzo dobrze przemyślana i skonsultowana na modlitwie z Panem Bogiem; możemy ją spokojnie przyjąć i mieć nadzieję, że przyniesie dobre owoce dla przyszłości Kościoła.

Abp Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski, podczas konferencji prasowej, jaka została zwołana w Kurii Metropolitalnej w Lublinie w dwie godziny po ogłoszeniu abdykacji przez Ojca Świętego Benedykta XVI, mówił o wielkim zaskoczeniu, szacunku i żalu. - Przeżywamy historyczną chwilę. Moimi uczuciami, jakie się teraz rodzą, są ogromne zaskoczenie, szacunek i żal. Ojciec Święty w sposób perfekcyjny zaskoczył świat i Kościół. Nikt się tego nie spodziewał - podkreślał. Metropolita przywoływał swoje spotkania z papieżem w czerwcu ubiegłego roku, kiedy to odbył z nim aż cztery rozmowy. - Benedykt XVI był w świetnej formie intelektualnej, przypominał sobie swoje konfrontacje z Lublinem, wizytę w seminarium duchowym i doktorat honoris causa, który otrzymał na KULu - wspominał ks. Arcybiskup. (29 lutego br. minie 25 lat od uchwały Senatu KUL, która jednogłośnie przyznała mu tytuł doktora honoris causa). - Jest to ogromne zaskoczenie, bo Kościół takiej sytuacji dawno nie przeżywał. Abdykacja zdarzyła się tylko raz, pod koniec XIII w., kiedy to papież Celestyn V w 1294 r. zrezygnował z pełnienie urzędu dla życia kontemplacyjnego. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje takie rozwiązanie, więc wbrew obawom nie będzie w Kościele zamieszania - zapewniał Pasterz.

Abp Stanisław Budzik mówił też o wielkim szacunku wobec decyzji Ojca Świętego. - Podjąć decyzję o odejściu z ważnej funkcji to decyzja trudna i nie każdy się na nią zdobywa; odejść z pełnienia takiej funkcji to decyzja nieporównanie trudniejsza od jakiejkolwiek innej. To, że papież ją podjął, dowodzi niezwyklej odwagi. Myślę, że okazuje on też swoją pewność, jaką miał w sprawach wiary, Kościoła i świata; pewność, którą czerpie z wielkiej bliskości ze swoim mistrzem Chrystusem, wielkie otwarcie się na działanie Ducha Świętego - podkreślał Metropolita. Jak mówił abp Budzik, decyzji Ojca Świętego towarzyszy również uczucie żalu. - Benedykt XVI był papieżem przez nas kochanym; w jego pontyfikacie widzieliśmy przedłużenie pontyfikatu Jana Pawła II. Benedykt XVI przez wiele lat współpracy z bł. Janem Pawłem II współkształtował jego pontyfikat na tak ważnym stanowisku jak prefekt Kongregacji Nauki Wiary; on jako świadek świętości swojego poprzednika wyniósł Jana Pawła II do chwały ołtarzy - podkreślał ks. Arcybiskup. Jak zapewniał, uczucie żalu przenika pewność, że ta decyzja papieża, jak i wszystkie inne, jest przemyślana i przemodlona. - Kościół rozpoczyna kolejny etap wędrówki przez ziemię. Pozostaje nam modlić się by ten, który weźmie w swoje ręce ster Kościoła cieszył się asystencją Ducha Świętego i życzliwością wiernych jak Benedykt XVI.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2013-02-12 08:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przygoda życia

Stanisław Maryjewski

Paweł Wysoki

Stanisław Maryjewski

Praca organisty jest przede wszystkim służbą. Organista daje ludziom muzykę, która pomaga w modlitwie i ma się podobać Bogu. Ze Stanisławem Maryjewskim, organistą archikatedry lubelskiej, rozmawia Urszula Buglewicz.

Więcej ...

Warszawa: profesorowie Weigel i Weiler o prawach człowieka

2024-05-15 08:47

Ks. Tomasz Podlewski

W dawnej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się dziś debata pt. „Między religią a liberalizmem. Prawa człowieka wobec konfliktu światopoglądów”. Prelegentami byli wybitny amerykański filozof i teolog katolicki, prof. George Weigel oraz uznany specjalista od prawa międzynarodowego prof. Joseph H.H. Weiler, wykładowca na New York University School of Law.

Więcej ...

Bp Przybylski: Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz

2024-05-15 20:26
Bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski

Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz na tym świecie - mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas Mszy św. w kościele akademickim na zakończenie drugiego dnia 56. Tygodnia Eklezjologicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tematem tegorocznej edycji tego wydarzenia jest „Kościół i Państwo - razem czy osobno?”, a jego organizatorem jest Wydział Teologii KUL.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Diecezja rzeszowska po aresztowaniu księdza:...

Kościół

Diecezja rzeszowska po aresztowaniu księdza:...

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Kościół

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania