Reklama

Polska

Zakończyło się Europejskie Spotkanie Młodzieży – PILGRIM

www.archidiecezjakatowicka.pl

Blisko 200 przedstawicieli młodzieży z Polski, Austrii, Rumunii, Węgier, Ukrainy, Czech, Słowacji oraz Indii spotkało się w Katowicach na Europejskim Spotkaniu Młodzieży – PILGRIM. Podczas zakończonego w niedzielę trzydniowego spotkania dyskutowali o nauczaniu Kościoła na temat szacunku i ochrony dla dzieła stworzenia. Wydarzenie odbyło się w przeddzień Szczytu Klimatycznego COP24, który rozpocznie się w Katowicach już 3 grudnia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie zostało zorganizowane dzięki współpracy Wydziału Katechetycznego katowickiej kurii, Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego oraz Fundacji „Renovabis”.

- Mamy nadzieję, że katowickie wydarzenie pomoże odkryć młodym ludziom, że węgiel i przemysł, to nie tylko zagrożenia dla klimatu, ale także szczególnie ceniony na Śląsku etos pracy, poszanowanie dla wartości oraz spotkanie tradycji i współczesności we wspólnej trosce o los ziemi – podkreśla ks. Roman Buchta, dyrektor Wydziału Katechetycznego katowickiej kurii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Młodzi, którzy wzięli udział w spotkaniu podkreślają natomiast, że na co dzień w swoich szkołach oraz na uczelniach na których studiują organizują różne akcje mające charakter proekologiczny a także prospołeczny. Dzięki tym akcjom udaje się pomóc bezdomnym dzieciom w Boliwii, zadbać o to, by dzieci z Afryki mogły chodzić do szkoły czy miały odpowiednią opiekę medyczną.

Ważnym momentem spotkania było podpisanie „manifestu proekologicznego”, który został przekazany metropolicie katowickiemu abp. Wiktorowi Skworcowi oraz prezydentowi Katowic Marcinowi Krupie. – W tym manifeście odnosicie się do dwóch rzeczywistości: stworzenia i Stwórcy – mówił abp Skworc. – Ten, kto uznaje Stwórcę, również szanuje stworzenie – dodał. Zwrócił uwagę, że misją młodych we współczesnym świecie jest realizowanie „manifestu ekologicznego”, który przyjęli. Prezydent Katowic obiecał natomiast, ze postulaty młodych przekaże mieszkańcom Katowic oraz całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Ciekawą inicjatywą było spotkanie w VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie. Oprócz zorganizowanego tam panelu dyskusyjnego młodzi mieli okazję zjedzenia obiadu podanego na… jadalnych talerzach. Zostały one zrobione z płatków owsianych, co czyni je całkowicie biodegradowalnymi.

Uczestnicy młodzieżowego spotkania zjechali także pod ziemię do kaplicy kopalni „Guido”. Tam, 170 metrów pod powierzchnią, uczestniczyli w Eucharystii sprawowanej przez bp Marka Szkudło. - Gromadzicie się w tym mieście na Górnym Śląsku w Polsce, by poświęcić wasz czas problemom ekologii, klimatu, naszego naturalnego środowiska. I to jest piękne, bo istnieje w takim razie jedna idea, która was jednoczy. Ale to jest wszystko ze sobą bardzo spójnie powiązane, bo przecież każdy, kto wyznaje, że Jezus jest jego królem, wyznaje równocześnie, że chce popierać życie, a nie śmierć, budowanie, a nie burzenie, miłość, a nie nienawiść, również miłość do przyrody, do świata, do środowiska naturalnego. Tak powinien zachowywać się każdy, kto Jezusa Chrystusa uznaje za swojego króla – mówił pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej.

Reklama

O idei istnienia stowarzyszenia szkół PILGRIM opowiada natomiast Johann Hisch, który zapoczątkował organizację. – Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju połączona z duchowością jest naszą podstawową zasadą – tłumaczy. – Sugestie encykliki Laudato si’ papieża Franciszka i celów zrównoważonego rozwoju ONZ są dla nas wiążącymi podstawami – dodaje.

Uczestnicy spotkania uczestniczyli także w „ekologicznej” modlitwie o poszanowanie stworzenia, która miała miejsce w Krypcie katowickiej katedry, która jest równocześnie kościołem akademickim oraz w ekologicznym wieczorze radości zorganizowanym w siedzibie „Gościa Niedzielnego”.

Europejskie Spotkanie Młodych – PILGRIM zostało zorganizowane pod hasłem „aby ziemia znowu mogła oddychać”. Uczestniczyło w nim blisko 200 młodych osób z siedmiu krajów Europy oraz kilku mieszkańców Indii. Odbyło się ono w przeddzień Szczytu Klimatycznego COP24, który będzie miał miejsce w Katowicach już od 3 grudnia.

Podziel się:

Oceń:

2018-11-25 20:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Odkryli receptę na szczęście

Młodzi m.in. przez taniec uczyli się jak być szczęśliwymi

Hubert Gościmski

Młodzi m.in. przez taniec uczyli się jak być szczęśliwymi

Po rocznej przerwie w Wambierzycach znów spotkała się młodzież z całej diecezji. Był czas na modlitwę i refleksję nad swoim powołaniem.

Więcej ...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Więcej ...

XI Majówka w Ogrodach Klasztornych

2024-05-14 16:58
Dwórki św. Jadwigi - jej gród co roku przyciąga dzieci i dorosłych.

Magdalena Lewandowska

Dwórki św. Jadwigi - jej gród co roku przyciąga dzieci i dorosłych.

Zapraszamy serdecznie na wyjątkową majówkę w ogrodach klasztoru Sióstr Boromeuszek w Trzebnicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania