Reklama

Uroczystości pogrzebowe ks. prał. Wincentego Kochanowskiego

GRAZIAKO

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Pochylamy się nad trumną ks. prał. Wincentego Kochanowskiego. Kościół jest bardzo wdzięczny Bogu za tego człowieka, który odegrał wielką rolę w Kościele częstochowskim” - mówił na początku Mszy św. abp senior Stanisław Nowak, który 8 stycznia przewodniczył uroczystościom pogrzebowym zmarłego 5 stycznia ks. prał. Wincentego Kochanowskiego w kościele pw. św. Antoniego z Padwy w Częstochowie. Homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

W uroczystościach wzięło udział blisko 100 kapłanów z archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej, siostry zakonne, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, rodzina zmarłego oraz rzesza wiernych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Wacław Depo odniósł się do słów św. Jana Apostoła, „abyśmy życie mieli dzięki Niemu.” - Bez tej miłości ludzie nadal byliby pogrążeni w duchowej nędzy - mówił abp Depo.

Metropolita Częstochowski wskazał również na obraz Jezusa Dobrego Pasterza, a także na dar i tajemnicę kapłaństwa i Eucharystii. - Uczniowie, kapłani uczestniczą w tej tajemnicy. Mają udzielać wiernym daru słowa i daru sakramentów - mówił Metropolita Częstochowski.

Abp Depo przywołał słowa zapisane w „Testamencie” ks. prał. Wincentego Kochanowskiego. - Wyznając wiarę zmarły swoją kapłańską miłość kierował do Ojca Świętego, do biskupów częstochowskich, osób życia konsekrowanego, rodziców. „Bogu zawdzięczam wszystko” - tak pisał w swoim „Testamencie” ks. Kochanowski - mówił abp Depo.

„Wzrok i serce ks. Wincenty kierował ku Chrystusowi, oddając swoje życie w akcie zawierzenia: „Jezu, ufam Tobie”. Jego „Testament” zakończyły słowa „do zobaczenia w niebie” - kontynuował Metropolita Częstochowski.

Po Mszy św. doczesne szczątki ks. prał. Wincentego Kochanowskiego zostały złożone na stradomskim cmentarz w Częstochowie.

Ks. Wincenty Kochanowski urodził się 22 kwietnia 1922 r. w Bichniowie w gminie Secemin. Sześć lat później rodzina przeniosła się do Częstochowy. Przez ponad 4 lata okupacji mieszkał w Warszawie, gdzie pracował i na tajnych kompletach zdał maturę. Po powrocie do Częstochowy został aresztowany przez gestapo, wkrótce jednak, jak sam pisał w swoich wspomnieniach, dzięki interwencji Opatrzności został zwolniony. W 1945 r. został alumnem pierwszego roku Częstochowskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i studentem Wydział Teologicznego UJ.

Reklama

Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1949 r. z rąk bp. Teodora Kubiny. Pracę duszpasterską rozpoczął w Bogdanowie, niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego, po dwóch latach został przeniesiony do Gorzkowic. W połowie 1952 r. otrzymał nominację na prefekta Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Był skarbnikiem w Kurii Metropolitalnej oraz wicekanclerzem. Należał do grona bliskich współpracowników bp. Zdzisława Golińskiego i bp. Stefana Bareły. Pełnił funkcję administratora tzw. wikariatu terenowego nowo powstającej dzielnicy Częstochowy - Tysiąclecie. Był sędzią Sądu Metropolitalnego w Częstochowie.

W 1968 r. ks. Kochanowski został proboszczem parafii św. Stanisława Kostki w Częstochowie. Po 12 latach ks. Wincenty Kochanowski objął kolejną placówkę - parafię św. Antoniego z Padwy w dzielnicy Ostatni Grosz w Częstochowie. W 1995 r. przeszedł na emeryturę.

Podziel się:

Oceń:

2013-01-08 14:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zmarła Jadwiga Sobol, pomagała głodującym

GRAZIAKO

Więcej ...

Dzieci pierwszokomunijne w redakcji „Niedzieli”

2024-05-14 12:40

Karol Porwich / Niedziela

Redakcję Tygodnika Katolickiego „Niedziela” odwiedziły dzieci pierwszokomunijne z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Czarnożyłach.

Więcej ...

Warszawa: profesorowie Weigel i Weiler o prawach człowieka

2024-05-15 08:47

Ks. Tomasz Podlewski

W dawnej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się dziś debata pt. „Między religią a liberalizmem. Prawa człowieka wobec konfliktu światopoglądów”. Prelegentami byli wybitny amerykański filozof i teolog katolicki, prof. George Weigel oraz uznany specjalista od prawa międzynarodowego prof. Joseph H.H. Weiler, wykładowca na New York University School of Law.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie