Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: 100 tys. uczestników pielgrzymki Rodziny Radia Maryja

BPJG

- Tylko ludzie wewnętrznie wolni są zdolni budować prawdziwą wolność Narodu - mówił na Jasnej Górze kard. Zenon Grocholewski. Były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej przewodniczył Mszy św. dla ok. 100 tys. uczestników 27. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. W roku stulecia odzyskania niepodległości modlitwa była dziękczynieniem za wolną Polskę i błaganiem o jej trwanie przy Chrystusie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Grocholewski podkreślał w homilii, że prawdziwa wolność kształtuje się w sercu człowieka i nie zależy od warunków zewnętrznych a skuteczne realizowanie wolności musi łączyć się z urzeczywistnianiem wartości oraz z przylgnięciem do prawdy a szczytem realizowania wolności jest miłość.

Zobacz zdjęcia: 100 tys. uczestników pielgrzymki Rodziny Radia Maryja

Kaznodzieja przypomniał, że u Pani Jasnogórskiej zawsze byliśmy budowniczymi naszej wolności i dlatego modlił się: „Maryjo dana ku obronie narodu polskiego pomóż nam, pomóż każdemu Polakowi wyzwolić się z niewoli pychy, egoizmu, chciwości, pijaństwa, zmysłowości, z niewoli zazdrości, nienawiści, pieniactwa”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przeczytaj także: List Prezydenta z okazji 27. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę

Gość z Watykanu prosił za polskie media, by nie były w służbie kłamstwa i zniewalania i deprawowania sumień. Prosił, by w naszym kraju szanowano podstawowe prawo każdego człowieka do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, by nie zabijano nienarodzonych dzieci, by rodziny stawały się coraz bardziej duchowo zdrowe i silne Bogiem, bo od nich tak dużo zależy, by respektowano fundamentalne prawo rodziców do wychowania swoich dzieci zgodnie z ich sumieniem, by w naszym kraju nie gorszono maluczkich, nie deprawowano sumień dzieci i młodzieży.

Kard. Grocholewski przypomniał, że „zniewolenie pijaństwem, chęcią władzy czy pieniędzy pozbawia człowieka panowania nad sobą, uniemożliwia mu budowanie dobra i przyczynia się do powiększenia zła w świecie”. Zauważył, że nietrudno dostrzec dziś w naszym kraju zło powodowane zniewoleniem w dziedzinie moralnej, ale „najgorszym jest fakt, że często broni się tego zniewolenia moralnego jako czegoś dobrego, jako prawa subiektywnego, faworyzuje się je a to nie jest droga do budowania dobra, do rzeczywistego szczęścia, do prawdziwego postępu”.

Kaznodzieja podkreślał, że od wolności osobistej, wolności od uzależnień i właściwego używania tej wolności, zależy potem wolność narodu. Przypomniał, że „zniewolenie, czyli upadek moralny obywateli i zły użytek wolności często były powodem utraty wolności przez nasz kraj i elementem w każdym czasie osłabiającym naszą Ojczyznę oraz jej prawdziwy postęp”. Za św. Janem Pawłem II zauważył, że „tutaj w Częstochowie też nauczyliśmy się tej podstawowej prawdy o wolności narodu: naród ginie, gdy znieprawia swojego ducha - naród rośnie, gdy duch jego coraz bardziej się oczyszcza; tego żadne siły zewnętrzne nie zdołają zniszczyć”.

Reklama

Kard. Grocholewski przypomniał także, że „wolność jest wielkim dobrem wówczas, kiedy umiemy świadome jej używać do tego wszystkiego co jest prawdziwym dobrem a warunkiem jej autentyczności jest wymaganie rzetelnego stosunku do całej prawdy o człowieku i o świecie”. - Nie można być prawdziwie wolnym bez rzetelnego i głębokiego stosunku do wartości a realizacja wartości kosztuje Toteż św. Jan Paweł II wołał „Nie ulegajcie słabościom! Nie dajcie się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężajcie – mówił kaznodzieja.

- Wolność - jak zauważył gość z Watykanu - to delikatna rzecz, którą można łatwo stracić, zwłaszcza w specyficznych okolicznościach współczesnego świata. Św. Jan Paweł II przestrzega, że może się ona przerodzić w swawolę omamiającą człowieka pozorem „złotej wolności”, może stać się zaczynem różnorodnych „niewoli” człowieka, ludzi, społeczeństw. Stąd tak ważną rzeczą jest czujność, tak ważną jest rzeczą mierzenie się z wolnością u boku Pani Jasnogórskiej.

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja przebiega pod hasłem: Polska miłością wskrzeszona. O. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja przypominał o konieczności narodowej pamięci i tożsamości. - Trzeba mieć pamięć, kto nie pamięta przeszłości nie ma przyszłości i trzeba mieć tożsamość, jesteśmy katolikami i jesteśmy Polakami - mówił redemptorysta przed rozpoczęciem Mszy św.

Przez prawie 27 lat ewangelizacyjnej posługi przy Radiu Maryja wyrosły różne dzieła. Najnowszym jest tworzące się właśnie Muzeum Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość”.

Reklama

W pielgrzymce uczestniczył premier RP Mateusz Morawiecki i kilku ministrów. Obecni byli przedstawiciele kancelarii prezydenta RP Andrzeja Dudy. List do uczestników spotkania wystosował polski prezydent i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Eucharystię na jasnogórskim Szczycie celebrowało kilku biskupów w tym bp Tadeusz Bronakowski, który mówił o Narodowym Programie Trzeźwości.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r. w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycje docierały tylko do słuchaczy w Toruniu, Bydgoszczy i okolicznych miejscowości. Obecnie fale Radia Maryja przekraczają granice oceanu, co jest ważne dla Polonii. Poprzez Internet i nadawanie satelitarne radio słyszalne jest praktycznie na całym świecie.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2018-07-08 15:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Dec: Polska nie byłaby taka, jaka jest, gdyby nie było Radia Maryja

Katarzyna Cegielska

Bp Ignacy Dec przewodniczył 2 września Mszy św. w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu podczas IX Dziękczynienia w Rodzinie.

Więcej ...

Wadowice: 25-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy

2024-06-16 23:24

Archidiecezja Krakowska

Byśmy zawsze trzymali się - jak Dzieciątko Jezus - dłoni Maryi i żeby to trzymanie się Jej dłoni było centrum naszego życia, najważniejszym motywem naszego codziennego postępowania - niezależnie co się stanie, wracać do Matki i trzymać się Jej rąk ciągle na nowo - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach z okazji 25-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której dokonał papież Jan Paweł II.

Więcej ...

Jasna Góra: 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci

2024-06-16 18:20

Jasna Góra

Od św. Jana Pawła II uczą się wytrwałości w modlitwie różańcowej zawierzając swoje życie Matce Bożej. Są w niego zapatrzeni, bo to On zachęcał do modlitwy różańcowej mówiąc, że to jest skarb, który trzeba odkryć. Na Jasnej Górze odbyła się 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci Radia Maryja. Jubileuszowa pielgrzymka przebiegała pod hasłem „Jestem w Kościele”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...